şükela:  tümü | bugün
  • evdeki ampulleri led ampul ile değiştirirken hatırlayıp beynimden vurulmuşa döndüm. en canavar led ampul saatte 11 watt tüketirken aynı miktarda ışık veren edison icadı ampuller 100watt tüketiyor.

yahu ben küçükken bu ampullerden salondaki avizeye 4 tane takılıyordu.

klimaya enerji tüketim ölçme cihazı taktım, ilk yarım saat 1200watt tüketse de oda belli bir serinliğe ulaştığında 400 watt tüketerek odayı serin tutuyor.

ne ısraflı zamanlarmış ya, klima parasına oda aydınlatıyormuşuz.

yaşlıların peşinden koşup odadaki ampulleri söndürme takıntısı mantıklı geldi bir anda.
  • (bkz: floresan)
  • daha az elektrik faturası ödenen döneme tekabül etmektedir.
  • aşağı yukarı pisuvarların fotoselsiz olduğu karanlık döneme denk gelmektedir.
    edit: tabi o dönemin unutulmazı (bkz: akkor telli lamba) dır.
  • şimdi tek bir ampül memleketi tüketiyor onlar 100 watt tüketmiş çok mu dediğim ampullerdir.
  • önce ampul, sonra tasarruflu ampul sonra led çıktı ama ben hala daha fazla elektrik faturası ödüyorum.

evdeki bütün tasarruflu ampulleri aynı anda led yaptım fatura 5 lira oynamadı.
  • geçen sene evdekiler kızsada tüm tasarruflu beyaz ampülleri led ampüllerle değiştirdim faturada 5-10 tl fark yarattı ayrıca kışın soğuk bir odaya girdiğinizde direk %100 parlaklıkla yanıyor 10dakika ısınmasını bekleniyorsunuz hemde ısı üretmiyor sağa sola çarptığında kırılma gibi bir olayı yok. led ampüller candır 20k saat ömürleri var bakalım 1 senedir sıkıntı yok. bu arafa led ampülleri bimden aldım 5-6 lira bişiydi.

edit: ocak ayında elektriğe gelen %8 zamdan fatura etkilenmemişti.
  • elektrik faturalarının iki ayda bir geldiği dönemdir.
    doğru, ampuller ve elektrikli cihazlar artık daha az elektrik tüketiyor ama fatura orantılı olarak sürekli kabarıyor.
    yarın 0.00001 watt harcayan ampul icat olsa anında elektriğe %500 zam gelir.
    bir de başıma birşey gelmeyecekse, led ampuller bok gibi ışıtıyor. 13-15 wattlık ampulden 3-4 tane yana yana takarsanız belki bir adet eski armut ampul performansı alırsınız.
  • hem 100 watt yakıp hem de karanlık olması ayrı ironi olan dönem.
  • türkiye sırf sokak lambalarını lede çevirse ortalama bir şehrin elektriği bedavaya gelir.