şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: phantom agri)
 • body modification'ın son evresi. istenmeyen organların tamamen ortadan kaldırılması. parmaklarını aldıranlardan tutun da, yıllarca mahkeme mahkeme koşturup sonunda sapasağlam bacağının ampüte edilmesi için izin çıkaran adamlar var dünya üzerinde.
 • dogustan ampute,anne karnindaki bebegin cesitli nedenlerden olayi olagan gelisimini tamamlayamamasinin sonucu olarak kollarinin yada bacaklarinin olmamasi durumudur.
 • dislerde uygulanisi; ozellikle sut disleri abse yaptigi zaman (bkz: biberon curugu) disin yalnizca kron pulpasinin cikarilarak yerine dolgu maddesi (bkz: amalgam dolgu) (bkz: isinli dolgu) koyularak yapilir.
 • body integrity identity disorder (beden bütünlüğü kimlik bozukluğu) denen illetten müsdarip kişilerin hayattaki tek isteği olabilirmiş hagaten. bbc'deki belgeselde ilk duyduğumda, sırtım televizyona dönük, bir yandan da ıspanak ayıklıyorum, ekranı görmüyorum ya, allah inandırsın, yanlış anladım sandım. durdum, dinledim, ağzım açık kaldı. "yok artık" nidalarıyla, gözlerim faltaşı gibi, zihnimi söylenenleri işlemeye zorladım. "bu bacak benim beden bütünlüğümü bozuyor, benim diil sanki" diye sapasağlam bacaklarını kestirenler mi istersiniz, iki kolunu birden omuzdan uçurmak isteyenler mi, bu isteğini "penisini kestirmek isteyen adamlara garip bakılmıyor da bize niye hasta muamelesi yapılıyor?" diye savunanlar mı, kısacası insan "vay amina kodumun delisi" demekten kendini alamıyor afedersiniz.
  vesselam, mesela ingiltere'de, bu kişileri muayene edip, bunun dışında başka bir delilikleri yoksa, "o kadar çok istiyorsa kendi bilir" diyerekten kesiveriyorlar neresini istiyorlarsa. sonra, hafta sonları bacağı kesikmiş gibi evde tekerlekli sandalyede prova yaparak zevkten zevke koşan insanlar, gerçekten bacaksız, ama beden bütünlükleri yerinde engelliler olarak yaşamlarını sürdürüyolar. kimisinin kendi işini görebilirken, mesela, neden iki elinden olmak istediğine, sağlıklı bir akıl eremez bence.
  yalnız, bu hastaların hepsinin çocukluğunda hayranlık duydukları ampute bir figürün olması kafa karıştırıcı bir özdeşleşme sorununu akla getiriyor.
 • bbc'deki belgesele göre body integrity identity disorder'dan muzdarip arkadaşlara amerika'da pek yardımcı olunmadığı için, orasından burasından kurtulmak isteyen ve fakat kendisini tren raylarına atmayı da hijyenik sebeplerden pek düşünmeyen kişiler kendilerini ingiliz deli hekimlerine emanet ediyorlarmış. ingiliz psikolog, kişinin deli olmadığını(!) yani her iki bacağından kurtulmak istemesinin kişi açısından son derece rasyonel ve gerekli olduğunu cerrah meslektaşlarına raporlar ise, ingiliz cerrahları iş başı yapıyorlar imiş. ilgili arkadaş ise hastalığından ve bacaklarından ve kollarından (kimi zaman 4'ünden birden evet) kurtulmuş, rahatlamış olarak ülkesine doğru havalanmaktadır. en azından deli olmadığı belgelenmiştir, inanmayan eşi dostu ise uzuvlara say-baksındır*.
 • esas nokta çıkarılmak istenen ekstremitenin kemikten kesilmesidir, yani mümkün olan en kısa yol kullanılır. bir de dezartikülasyon var ki bu ekstremitenin eklemden çıkarılması anlamındadır. farkı ortada...
 • kol veya bacak gibi bir organın veya çıkıntı şeklinde uzanan bir oluşumun kesilip çıkarılmasıdır. gangrenin (kangren) sonunda bu yapılır.