şükela:  tümü | bugün
 • kol-bacak gibi uzuvlarından biri kesik veya kullanılamaz durumda olan insanların koltuk değneği yardımıyla oynadıkları engelli sporu.
 • bu yil dunya turnuvasina turkiye'nin ev sahipligi yaptigi futbol dali.
 • ne acıdır ki; guneydogu'da yaralanan gazilerimizin bollugu sebebiyle hayli iddialı oldugumuz spor dalı...
  keske sahaya surecek adam bulamasak ama fransa'ya sekiz atıyoruz, onu bunu yeniyoruz... ben de izledikce üzülüyorum.
 • bu yıl antalya'da düzenlenen dünya ampute futbol şampiyonasında millilerimiz rusya, ingiltere, liberya, fransa ve gana ile aynı gruptadır. diğer grupta ise brezilya, özbekistan, iran, sierra leone, nijerya ve ukrayna mücadele etmektedir. gruplarında ilk dört sırayı alan takımlar çeyrek finale çıkacaktır.

  şu ana kadar ingiltere'yi 2-0 ve fransa'yı 8-1 yendik. bugün ise rusya'ya 5-1 yenildik. sessiz sedasız, medyada pek yer bulamadan emin adımlarla başarıya doğru milli takımımız koşmaktadır. alacakları sonuç ne olursa olsun pek hatırlanmadıkları, bir çoğumuz tarafından göz ardı edildikleri halde ülkemizi başarıyla temsil etmektedirler. hepimize "biz buradayız hayattayız, ne olursa olsun mücadele etmeye devam ediyoruz" demektedirler. şu anda hepimizin kafası norveç maçına takılmışken hiç değilse evsahipliğini yaptıkları organizasyonda antalyalıların takımımızı desteklemelidirler. hiç değilse her zaman yaptığımız gibi şimdi onları yalnız bırakmayalım.

  futbol sevgisi gerçekten hiçbir engel tanımıyor. milli takımımızda görev alan herkese söyleyeceğim tek şey var: helal olsun size

  edit: ilgilenenler için millilerimiz cuma günü liberya'yı 4-2 yendi.
  edit 2: millilerimiz şampiyonluğa doğru adım adım ilerliyor. çeyrek finalde uzatmada atılan golle iran'ı 1-0 yendik. böylece yarı finalde özbekistan ile oynayacağız.
  edit 3: maalesef özbekistan'a 2-1 yenildik ama üçüncülük maçını brezilya ile oynayacağız. finali ise özbekistan ile rusya oynayacak.
  son edit: şampiyona bitti ve millilerimiz brezilya'yı 1-0 yenerek dünya üçüncüsü oldular. özbekistan ise rusya'yı 2-1 yenerek dünya şampiyonu oldu. helal olsun size.
 • takımların 6 oyuncu, 1 de kaleciden oluştuğu spor dalıdır.
  25 dakikalık 2 devre halinde oynanır maçlar, sahada bulunan 6 oyuncunun bacaklarından biri kesiktir, kalecinin ise kollarından biri yoktur, kalecinin ceza sahası dışına çıkması yasaktır. taç atışları ayakla yapılır bu sporda ve oyuncu değişikliği sınırsızdır, çıkan oyuncu tekrar girebilir oyuna. en önemlisi de, bir uzvu eksik dahi olsa yaşama sımsıkı sarılan kişilerin verdiği bu mücadele onur duyulasıdır.
  -lan hüsnü ben çok yorgunum, götüm,başım ağrıyor,gelmiycem bugün halısahaya!
  diyip kıçını devirip de yağ tulumu olanların ayrıca ibretle izlemesi gereken olaydır.
 • oyuncuların bacaklarından birinin olmaması, kalecinin ise bir kolunun olmaması gereken; izlerken acı veren spor.
 • vatan millet sakarya edebiyatıyla mangalda kül bırakmayanların, norveç maçı öncesi nefeslerini tutarken, varlığından haberdar bile olmadıkları, çoğu güneydoğu gazisi insanlardan kurulu bir türk milli takımı olan spor dalı. izlerken acı vermemeli bu sporcular, kendilerine acınması en büyük yenilgileri çünkü. aksine takdiri ve örnek alınmayı fazlasıyla hak ediyorlar.
 • bu azim ve istekle, bir de tek uzuvları eksik olmasa neler yapabileceklerini kestiremediğim sporcuların oynadığı oyundur.ayrıca avrupa ikincisi olan milli takımımız nezdinde, icra eden her insanı ayrı ayrı tebrik etmek istediğim spordur*.
 • türkiye de ligi bile kurulmuş futbol. sanırım eylül 2009'dan beri var.

  yanlış okumadınız türkiye bedensel engelliler spor federasyonu'nun kanatları altında yaşayan bir lig kurulu artık.

  bu çerçevede oluşturulan lig maçları önceden pek rağbet görmese de cem çınar'ın olağanüstü gayretleriyle artık trt3'ten canlı yayınlanıyor. her ne kadar varlığından bihaber olsak da türkiye'de böyle bi lig var. sahada olmayan eli ayağı yerine yüreğiyle mücadele eden insanlar onlar.

  kaledyenleri vücudunun bir organı gibi kullananların futbolu. kimi zaman gurur veren kimi zaman göz yaşartan asla ve asla fair playdan şaşmayan bi futbol.

  bu futbolu oynayanların öyle bir hayat hikayesi var ki her biri ayrı bir roman.

  biz hep futbolda barosları semihleri ardaları tartıştık. onlara yıldız dedik. oysa bu futbolun da en az süper ligdeki kadar yıldızı var. rahmiler feyyazlar cemiller fatihler...

  her biri hayat dolu her biri fair play ruhuyla yoğrulmuş ampute futbolunun yıldızları.

  internet siteleri için;

  http://www.besf.org.tr/

  facebook'ta grubu da var.

  http://www.facebook.com/…hp?gid=166953150616&ref=mf

  hepinizin yüreğine sağlık.
 • değişik nedenlerle kol ve bacaklarını kaybeden rehabilitasyon aşamasını tamamlamış gazi ve diğer engelli bireylerimizin yöneldiği spor branşına verilen ad.