şükela:  tümü | bugün
 • takvimlerin 13 nisan 1919 tarihini gösterdigi vakitte o zamanki ingilizlerin sömürgesi olan hindistan'da meydana gelmi$ ve genç,ya$lı,kadın,çocuk bir çok ki$inin ölümüne sebep olmu$ katliamdır.
  olay bir ingiliz kadının amritsar kentinde bisikletle dolaşırken birkaç ki$i tarafından sarkıntılık edildiği yönünde bir iddia ile ba$lar..kadın bu olayı o zamanki komutan general reginald dyer’e $ikayet eder.general dyer hemen bir emir çıkartır ve o caddede yürüyen bütün hintlilerin dizlerinin üstüne çökerek ve sürünerek yürümelerini emreder. ayrıca ingiliz polis güçlerine yanlarına yaklaşan bütün hintlileri kırbaçlama yetkisi verir.
  13-nisan’da hintliler bir festivali kutlamak ve bu olanları protesto etmek için toplanırlar ve sakince mağdur olanların anlattıklarını dinlemeye başlarlar.aniden general dyer 50 askeriyle belirir ve hiçbir uyarıda bulunmadan makineli tüfeklerle ate$e başlar.10-15 dakika içinde 370 ölü ve 1,500 yaralı bırakarak çekilir. karargaha dönünce üstlerine isyana kalkı$tıkları için ate$ açtığını rapor eder.
  araştırma için hindistan’a gelen müfetti$,generale masum halka ate$ açtırmasının nedenini sorunca
  general dyer: ‘buranın kumandanı benim. buradaki askeri icraatı ben takdir ederim. öyle lüzum gördüm ve emrettim’ cevabını verince müfetti$:
  ‘pekala, ahalinin yüzüstü sürünmesini emretmenizin sebebi nedir?’ diye sorar. general: hindlilerden bir kısmı tanrıları kar$ısında yüzüstü sürünüyorlar. bunlara bir ingiliz kadının bir hindu tanrısı kadar kutsal olduğunu ve onun kar$ısında da hakaret değil, sürünmeleri gerektiğini anlatmak istedim’ der.
  generalin bu sözleri ingiliz basınında çıkınca biranda kahraman ilan edilir ve tarihe amritsar isyanını bastıran general olarak geçer.bu olaylardan sonra hindistanda büyük olaylar çıkar ve general dyers emekliye ayrılır.

  bahsi geçen katliam mahatma gandhi'nin biyografisi olarak geçen, gandhi isimli filmde daha ayrıntılı fakat yukarıda anlatılanlardan farklı biçimde aktarılır seyirciye..filme göre gandhi'nin hapiste olmasına öfkelenen halk 13 nisan günü meydanda toplanır..öncesinde ingilizler tarafından alanda toplanmaları ve gösteri yapmaları yasaklanmı$ olan halkın üzerine general dyers ate$ açılması emrini verir..silahsız sivillere ni$an alınır..sonuç;1650 mermi atı$ıyla 1516 ölü ve yaralıdır..

  http://www.geocities.com/sbeskurt/amritsar.jpg
  http://www.geocities.com/…ilizlerin_katliamlari.htm
 • ingiltere'nin orospu çocukluğuna orospu çocukluğu katan nedenlerden sadece biri.
 • 100. yıldönümünde hindistan'da anılan trajik katliam. bu konuda ingiliz devletinden henüz bir özür gelmiş de değil...

  https://www.dw.com/…ar-katliamını-anıyor/a-48315656
 • amristar kasabı lakabıyla bilinen albay reginald dyer'a sivil kalabalığın üzerine ateş açma yetkisini dönemin ingiliz pencap valisi michael o'dwyer vermiştir. sonrasında yaptığı açıklamalar ile de katliam kararının arkasında durmuştur.

  hintli devrimci ve halk kahramanı udham singh, katliamdan 21 sene sonra, londra'da bir suikastle michael o'dwyer'ı öldürmüş ve yanındaki bir kaç başka sömürgeciyi de yaralamıştır.

  ingiltere'nin hindistan'daki sömürgecilik yıllarında yaptığı katliamlar, işkenceler, eziyetler neticesinde hint halkının intikam ateşini londra'ya dek taşıması ingiliz hükümetinde korkuyla karşılanmış, 2. dünya savaşının da baskısı ile 7 sene içinde hindistan'tan çekilmişlerdir.

  tabii bu 7 sene içinde kendi menfaatlerine göre davranacak bir hükümet ve yönetim düzeni dizayn etmeyi ihmal etmemişlerdir. ne yazık ki ingilizlerin bu bilindik ayak oyunlarına en büyük desteği de, hint halkına enjekte ettiği pasif direniş kültürü ile mahamta gandhi'nin verdiği iddia edilir.

  https://gaiadergi.com/…standa-siddetsizlik-kazandi/