• dünya gözüyle görme şansına sahip olduğum enfes stadyum.

aralık ayında çıktığım belçika- hollanda seyahatim sırasında, bir cumartesi akşamı plan yapmaya çalışırken tesadüfen telefondan fikstüre bakıp ajax'ın evinde oynayacağı 5 aralık 2015 ajax sc heereenveen maçını gördüm. derhal lobiye inerek oradaki samimi abladan yardım istedim. çünkü bilet satın alma sitesi felemenkçe. sağolsun yardım etti çıktımı da verdi, bir de yol tarif etti. çok çok teşekkür ettim kendisine. hatta gülerek bugüne kadar hiç bir turistin böyle bir talepte bulunmadığını söyledi. demek ki bende bir çılgınlık var neyse.

efendim stada otelin yakınında bulunan metro ile seyahat ettim. m54 numaralı metro stadın durağı olan bijlmer arena'dan geçiyor. burada inip az bir mesafe yürüdükten sonra gireceğiniz kapıyı kolayca buluyorsunuz. atlı polisler sizi ürkütmesin*. mümkün olduğunca erken gidip stadın altında bulunan ajax shop'a giriyorsunuz. haliyle fiyatlar euro ile olunca biraz yüksek oluyor ama oraya göre uygun bence. mesela 2015-2016 home forması 89 euro iken deplasman forması yarı fiyatına satılıyordu. ancak hemen mağazanın üst katında outlet kısmına da bakın derim. gerçi ben baktığımda neredeyse sömürülmüştü ama olsun. shop'un içinde yer alan soyunma kabinlerinde yer alan ufak ayrıntı çok hoşuma gitti. kabinlerin kapağında 14 cruijjf*, 9 van basten, 10 litmanen gibi isimler göreceksiniz. nedense yüzde sebepsiz bir tebessüme neden oluyor.

burada biraz oyalandıktan sonra sıraya geçip elinizdeki bilet çıktısını turnikeye okutuyorsunuz. detaylı bir üst aramasından sonra içeridesiniz. hemen bilette yazan kapıyı bulun çünkü içeri oradan kısa sürede gireceksiniz. tüm kapıların yanında çıkış kapıları da hazır bekliyor. ayrıca hemen hemen her adımda bir içecek ve yiyecek barları mevcut. herhangi bir içkiden çekinmeyin çünkü gerek yemek bölümünde gerekse tribünde içki serbest. hatta diğer maddeler de serbest. her ne kadar yasak işareti varsa da herkes götürüyor içeride.

ben türk taktiği yapıp maçtan 5 dakika önce çıktım ancak metroda yine kalabalığa denk geldim. özellikle ingiliz ve alman seyircilerin çokluğu ilgimi çekti. metro bu kadar dolu olmasına rağmen içeri girmek kolay* . dönüşte amsterdam centraal istasyonunda gittim. en fazla 15 dakika sürüyor yolculuk.

çok uzayacak gibi bir entry oldu ama gitmek isteyenler ve merak edenler için tüm bildiklerimi anlattım. gittiğim her ülkede spor adına bir anı yaşamak istediğimden stada gidebilmek eşsiz bir deneyim oldu. roma'dan forma almıştım ama buradan forma almak yerine maç izlemeyi tercih ettim. bu arada bilet kale arkasının köşesi diyebileceğimiz bir yerdendi ve ederi 30 euro civarı bir şeydi. şimdilik ajax ve stat sever dostlarıma görüşmek üzere diyorum.
  • heyecanlı, muhtemelen genç ve futbolla ilgili bir arkadaşımızın hakkında seyahatini ve bilgisini paylaştığı stad. metro bilgisini paylaşmış, bilet ücretleri hakkında fikir veren şeyler yazmış. pek fazla olmasa da, ucundan kenarından faydalı yani. ama bakıyorum altı, paragraflarca dünyanın en aptalca ayarını giren tipler, hava attığını ima eden bakınızlarla dolmuş.

bakın arkadaşlar, dünyanın en özgüvensiz, komik insanı durumuna düşmek istemiyorsanız, şu yurtdışında tecrübesini paylaşan insanların anlattıklarına bu şekilde yaklaşmayı bırakın. rezil görünüyor. bugün merak ediyorsan, istekliysen burdan avrupa'ya örneğin bir uçak bileti 250-300 tl. kalacak yerdeki seçenekler sınırsız, ölü sezonda gayet uygun fiyatta en güzel otelde dahi kalabilirsiniz. biraz yırtın kabuğunuzu. yemin ediyorum diğer ülkelerdeki insanlarda sizin gibilerin denkliği yok.

adam avrupa'nın göbeğindeki bir stadda, toplu taşıma araçları ile olan bir deneyimini anlatmış. ballandıra ballandıra maldivlerdeki karıcığımla yaptığım balayı diye paylaşmamış burda. hadi aşın artık biraz kendinizi.
  • üstünü her kapama/açma seansının herbirinin €1000'ya mâlolduğu stad..
  • tribünleri çok dik olduğu için nerede oturursanız oturun sahanın her yerine hakim olabileceğiniz, maç ve antreman dışı zamanlarda sahaya dev fanların kurulup sürekli çalıştırıldığı, her köşede olan philips ekranlarıyla pozisyonların tekrarını izleyip keyfinize keyif katacağınız, aşmış mimari sahibi stad. üzerinde devasa harflerle "philips" yazan ekranlar philips'in hollandalı olması sebebiyle garipsenmeyebilir, ancak tezat bir şekilde philips firması psv eindhoven takımının sahibidir.

hemen altında 4 şampiyonlar ligi kupasını birarada görebileceğiniz bir müzesi ve taraftar mağazası vardır, ki burada taş ötesi, frank de boer benzeri bir hollandalı* çalışmaktadır, ona göre.

bir de bit kadar, kimsenin suratının bile görünmediği bir fotoğraf için 3,5 avro istiyorlar, sonra gidip büyütülmüşünü almaya gelmiştim demeyin, çünkü 3,5 avro sadece o bulanık şeyin değeri.
  • 10-20 yıl sonra sular altında kalırken üstünü kapatmanın anlamsızlaşacağı yapıt
  • kucucuk sehirde cok insani bir araya getirebilecek fazla mekan olmadigindan, okulcagi cocuklarinin asi kampanyalari falan da burada gerceklestirilir. bir suru kucuk cocuk annebabalariyla dolusurlar arena'nin icine, kimileri aglar kimileri ne oldugunu anlamadan is biter. kapıdan cikista dondurmaci amcalar bekler, bir dondurma yeter cocuklarin gonlunu almaya.
  • çocukluğumdan beri nedenini bilmediğim bir hayranlık beslediğim stadyum.

bilgi kaynağı amacı taşıyan sözlükte yazarın biri gitmiş görmüş ve stadı merak edenleri veya gitmeyi planlayanlara bir nevi rehber olabilecek bir anısını anlatmış gayet bir güzel şekilde. kendini bilmez dalyaraklar da gelmiş kendince espriler, şakalar komiklikler yapmışlar. yaman şakacısınız delikanlılar, gül gül öldük burada.

tabii ben yazana kadar içlerinden biri silip kaçmış şahane hikayesini, ekran görüntüleriyle uğraşırken zaman kaybetmişim tüh.

http://imgur.com/a/5582c
  • 15 mayıs 2013'te uefa avrupa ligi finaline ev sahipliği yapacak üstü tamamen kapanabilen stadyumdur.
  • güzel bir "yad"a dönüşmüştür.
  • stadyum hizasindaki yerustu metro duragi.
hesabın var mı? giriş yap