şükela:  tümü | bugün
 • ol şükela istasyondur ki, tarifesi şu adresten buluna: http://www.ns.nl/
 • yankesiciler ve kesler cirit atar burada. asansorler, kuytu koseler, peronlarin dip kisimlari ozellikle tekinsizdir. buralardan uzak durmakta, cuzdana cantaya mukayyet olup, isiniz bitince istasyondan mumkun mertebe cabuk uzaklasmakta fayda vardir.

  amsterdam cok seker ve tehlikesiz gibi dursa da genel olarak pek tekin degildir zaten, gupegunduz bicakla tehdit edilip soyulmak olasidir. ustunuzde fazla para tasimamak, hatta olasi aksiliklerde az zararla pacayi kurtarmak icin, icinde az miktarda para bulunan sahte bir cuzdan tasimak iyi bir fikirdir.
 • hemen yaninda belki de dunyanin en buyuk bisiklet parkini barindiran tren istasyonu. cok katli bisiklet parki olarak turunun tek ornegi de olabilir.
 • avrupayı etkisine alan bugünkü firtinada çatısı uçam tren istasyonu. koysunlar yerine biran önce...
 • diğer bir hollanda güzelliği için ise;
  (bkz: utrecht centraal)

  edit: başlığı görünce direk atladım ama sonradan öğrendim ki şu anda fırtınaların koptuğu/koparttığı bir istasyonmuş. sanırım böyle giderse güzellik müzellik kalmayacak..
 • ilk indiğimizde bişey anlayamamıştık ancak dışarı çıktıktan sonra herşey bir anda değişivermiştir önce mimari insanı kendisinden alır kalabalık üstünüze üstünüze gelir hemen ilk köprüden red light districte gitmeye çalışırsınız deliler gibi koşuşursunuz herkeslere sorarsınız sonra bi bakarsınız ki merkezdeki sex shopa arkanızı verdinizmi tam karşınızdadır heryerde cam kabinlerin arkasında kadınlar vardır ööööle bakarsınız fln...
 • içinde 50-55 yaşlarında bir adet türk amcanın çalıştığı istasyon.

  geçen yaz bir arkadaşla bilet konusunda kafamız karışmıştı. günlük-haftalık vs bişey seçmeye çalışıyorduk. sonra uzaktan, gişedeki amcayı farkettim. kısa kollu yazlık gömleğinin cebinde marlboro box vardı. göbek möbek de yerinde, aha dedim bu amca kesin türk. hemen gittik merhaba abi bi şey soracaktık dedik. merhaba buyrun dedi... öğrendik öğreneceğimizi gittik...

  ola ki yolunuz düşerse, gömlek cebindeki sigarasından tanıyabilirsiniz kendisini. yardımcı olur, iyi bir amcadır.
 • danışmasında nazik, kibar ve yardımsever insanların çalıştığı güzide mekan. o kadar ki, yardıma ihtiyacınız olduğunu anlayıp yanınıza gelebiliyorlar.
 • icerisine bir adet piano yerlestirilmis olan tren istasyonu; iki hafta once yoktu yanlis hatirlamiyorsam, daha yeni koydular sanirim. piano, uzerinde de belirtildigi gibi (bespeel mij / play me) halkin kullanimina sunulmus. pianoyu konusturan amcalar da caliyor bazen. sayet yolunuz duserse ve piano calmasini biliyorsaniz oturup calin azicik. bizim gibi sanata sadece dinleyici olarak gonul vermis olanlar da nemalansin yeteneginizden.

  soyle bir video da dolasiyor hatta ortalikta. cok guzel piano calan bir amca ile cok guzel sarki soyleyen bir abla resmen konser vermisler istasyonda. arada bir de dansci katilmis hatta.

  buyrun efendim: http://www.youtube.com/watch?v=ctyvqhkakuy

  videonun sonunda artik akillara kazinmis olan: "dames en heren; intercity naar ... " anonsunu da duyabilirsiniz.

  p.s: bu arada calinan/soylenen sarki jacques brel'den la chanson des vieux amants