şükela:  tümü | bugün
 • dünya'nın en güneyinde,coğrafik güney kutbu'nun 100 metrelik bölümü içinde,
  1956 yılında inşaa edilen ve aktif bir şekilde araştırma ve ölçümler yapılan tesis.

  sıcaklık -12.3 ile -82.8 dereceleri arasında değişimler gösterebiliyormuş.
  ortalama sıcaklık ise -27.8 derece.
 • şuradan 30 dakikalık istasyon içi tura çıkılabilir: http://www.youtube.com/watch?v=p5lq9dcxibs

  araştırma ve konferans odaları, oyun alanları, it, revir, bilim insanlarının kaldığı odalar vs. ayrıntılarıyla bu arkadaş kaydetmiş. gerçek anlamda bir tesis.
 • bir gün yeterince param ve gerekli izinlerim olursa, oraya mümkünse şubat gibi gidip, güney kutbunun 6 ay süren kış mevsimi ve 6 ay süren, sıcaklıkların -117 fahrenheit'a (-83 derece) kadar düştüğü uzun ve karanlık gece boyunca orda mahsur kalmak istiyorum.

  iki gündür internetten okuyorum, fotoğraflara bakıyorum. yaklaşık 40-50 araştırmacı "winter-over", yani kış boyunca dünyanın geri kalanından izole bir hayat yaşıyorlar. coğrafi ve fiziksel koşullar nedeniyle oraya kışın erişim imkansız hale geliyor. orda uzayın geri kalanını inceliyorlar. neden astronomi ve uzay bilimleri seçmedim!

  şimdiye kadar yaşadığım yerlerde hava sıcaklığı olarak gördüğüm en düşük sıcaklık -22 derece idi. yoksa sıvılaştırılmış azotun -200 derece olduğunu biliyorum. -83 derecede araştırma merkezinden çıkabilmem zaten mümkün değil, ama duvarların hemen dışında o korkutucu-uzun soğuk kabusun olduğunu bilmek ve o ortamda o challenge'ı yaşamak istiyorum.
 • şu adresten son görüntülerini webcam aracılığıyla gözlemleyebileceğiniz istasyondur:

  http://www.esrl.noaa.gov/…o/webcam/cmdlfullsize.jpg
 • ben orda olmak istiyorum yaa. buz gibi (-83 santigrat derece) havada güvenlikli, tam teşekküllü, sıcak bir yerde olmak ne kadar heyecan verici. bilimsel çalışmalar yapmak, kitap okumak, dünyanın en uzak ucunda olmak çok etkileyici olurdu. altı ay kış karanlığı olması tabi biraz sıkıcı olabilir o ayrı. ama altı ay da güneş hiç batmayacak.

  ey büyük kaşifler: roald amundsen ve robert falcon scott, size insanlık adına ne kadar teşekkür etsek azdır.