şükela:  tümü | bugün
  • istanbul bilgi üniversitesi yayınlarından çıkan rona aybay'ın kaleme aldığı ingilizce hukuka giriş kitabı

rona aybay, hukuka giriş kitabında geniş bir okur kesimine sesleniyor. bu kitap yalnızca hukuka yeni başlayan öğrencilere, deneyimli hukukçular ve meraklı okurlara da hitap ediyor. yazar, iki bölüme ayırdığı çalışmasında, yalnızca hukuku değil toplumsal yapı ve hukuk arasındaki ilişkiyi de tartışıyor. toplumsal yapıyla hukuk arasındaki ilişkiyi kapsamlı bir şekilde ele alan yazar, ahlaki kurallar ve dini yasaların hukukla hem farklılığını hem de hukuka kaynak olmaları açısından önemlerini de okura sunuyor.

hukuk kurallarının diğer kurallardan temel farklılığına ise kitapta ayrı bir bölüm ayrılmış. yazar hukukun dallarını ele aldığı ikinci bölümde, kamu hukuku ve özel hukuk arasındaki farklılıkları kapsamlı bir şekilde tartışıyor. kamu hukukun dalları olarak, anayasa, idari hukuk, ceza hukuku ve hukuki süreçler ayrıntılı olarak okura sunuluyor. özel hukukun dalları olarak da medeni kanun, ticaret hukuku ve kamu ve özel hukukun bir arada bulunduğu durumlar sunuluyor. hukuki terimler sözlüğünün de ek olarak sunulduğu kitap, bir başvuru kitabı olma niteliği taşıyor.
  • rona aybay'in, harvard'in vs. kutuphanesi'ne girmesinin pek de anlami olmayan kitabi. o kutuphaneye adnan oktar'in da kitabi giriyor ona kalirsa:
    http://lms01.harvard.edu/…st=harun yahya&adjacent=1

amazon'da var mi onu de hele...
  • (bkz: law 101)
  • istanbul bilgi üniversitesi yayınları tarafından basılan ve prof. dr. rona aybay'ın kaleme aldığı ingilizce hukuka giriş kitabı. kitabın yeni baskısı ise alfa yayıncılık tarafından yapılmış. temel hukuk derslerinde okutulabilecek az sayıdaki ingilizce türk hukuku kitaplarından biri olarak her şekilde güzel bir girişim.

d&r - http://www.dr.com.tr/…ference-/urunno=0000000457261
  • birinci baskısının kapağında brueghel'in babil kulesi'nin viyana yorumu vardır. eh gayet tabiidir, bu bir hukuka giriş kitabıdır, pek de güzel olmuştur.

hukuk ingilizce'sine giriş yapanlar için de el altında bulundurulması tavsiye edilebilir. kitabın önsözünde de şöyle diyor: "the main purpose of this book is to meet the needs of the younger generations of turkish lawyers who are becoming more and more interested in english legal terminology."

benim gibi özel hukuk özürlü birisi için glossary kısmı büyük kolaylık yarattı. onları da bilmiyorsam ingilizce biliyorum diye gezmesem ortalarda iyi olur haklısınız ama ben de zaten anımsama aracı olarak faydalandım.

edit:* kurmaca'nın uyarısına istinaden belirtmem gerekiyor ki alfa kitap'tan çıkan ilk baskının kapağı böyle, hatta ikincisinin de. bunun yanı sıra bilgi üniversitesi baskılarında bir kapak resmi bulunmuyor.