şükela:  tümü | bugün
 • robert harris'in dreyfüs davası'nın sonrasını olabildiğince tarihi gerçeklere dayalı bir kurguyla anlattığı romanı. şimdilik ilk üçte biri tamamladım ve casus hikayelerinden pek hoşlanmayan biri olsam da gayet beğendim. kırmızıkedi'den bu hafta çıkan kitabın film versiyonu, harris'in bir başka romanı the ghost'u the ghost writer adıyla sinemaya aktaran roman polanski tarafından yönetilecek. filmin şimdilik adı: the dreyfus affair.
 • kitabın başında tarihi olayların edebi kurgu içinde bir miktar dramatize edilerek anlatıldığına, tarihi gerçekliğin dışına çıkılmadığına dair bir önsöz var. bu anlatımdan yola çıkarak kitabın sıkıcı olabileceği düşünebilirsiniz. düşünmeyin.

  kitap, olayın başkahramanlarından albay piquart'ın perspektifinden dreyfus olayı hakkında enine boyuna bilgi verirken o bir miktar dramatize etme hali, kitabı elinizden düşürmemenizi sağlıyor.

  1870'de almanlardan nefis bir dayak yiyerek alsace-lorraine'ni kaybeden fransızlar, (belki anglachelm bu savaşı bize anlatır, istek savaş yapabiliyor muyuz hocam?) ülkedeki ekonomik sıkıntıların da etkisiyle bir günah keçisi aramaktadır. genelkurmay'da stajını yapan yahudi bir subaydan daha iyi günah keçisi bulunamayacağından oklar yüzbaşı dreyfus'u işaret eder ya da etmesi sağlanır.

  sonrası bir hukuk ve ahlak mücadelesidir.

  vicdan sahibi, namuslu bir adamın tarihin gidişatını değiştirebilmesi ne güzel
 • roman polanski'nin yeni filmi. venedik film festivalinde jüri büyük ödülünü almış. polanski'nin malum olayları nedeniyle ödül alması büyük tepki çekmiş.

  haber

  polanski'ye tepki haberi
 • tepkiler üzerine bu seneki cesar awards'ta, film adına yönetmen roman polanski'i yer almayacak.
 • (bkz: j'accuse)
 • jean dujardin ve louis garrel'in başrollerini paylaştığı an officer and a spy (j'accuse) (subay ve casus), emile zola’nın ünlü "suçluyorum (j'accuse)" adlı mektubunu kaleme almasına da neden olan tarihi dreyfus davası’nı odağına alıyor.

  vizyon tarihi: 28 ağustos 2020
  türkiye dağıtım: cj entertainment turkey
  şirket: filmartı
  tür: gerilim, dram, tarihi
  yapım yılı: 2019
  süre: 132 dakika
  ülke: fransa, italya

  filmin konusu:

  “ocak 1895’te, genç subay alfred dreyfus, almanya’ya bilgi sızdırmakla suçlanır ve casusluk yaptığı gerekçesiyle şeytan adası’nda ömür boyu hapis cezasına çarptırılır.

  askeri istihbarat biriminin başındaki georges picquart bilgi sızıntısının devam ettiğini keşfettiğinde, kendisini yalanlarla dolu tehlikeli bir labirentin içinde bulur.”

  yönetmen: roman polanski
  oyuncular: jean dujardin, louis garrel, emmanuelle seigner, grégory gadebois, melvil poupaud, mathieu amalric
  senaryo: robert harris, roman polanski
  görüntü yönetmeni: pawel edelman
  müzik: alexandre desplat
  kurgu: hervé de luze

  vizyon tarihi: 28 ağustos 2020

  filmin altyazılı fragmanını buradan izlemek mümkün.
 • 2 yıl önce romanı okumuş biri olarak filmi çok vasat yüzeysel yetersiz buldum.gerçek bir olayı anlatan film aslında robert harris ustanın romanının uyarlaması.romanda olan pek çok ayrıntı atlanmış etkili bir anlatımda başarılı oyunculuklarda yok.

  herkese çok başarılı olan romanı bulup okumalarını öneririm.
 • fransız tarihinin bu noktasına az buçuk ışık tutmuş olan filmdir.

  --- spoiler ---

  dreyfus davası 1890’lı yılların fransasının politikasına damga vurmuş, bu davada yahudi asıllı alfred dreyfus antisemitizmin kurbanı olup almanlar adına casuslukla suçlanmıştır, rütbeleri sökülüp şeytan adasında 12 yıl mahkum edilmiş bir fransız subayı olan dreyfus 1906 yılında beraat etmiş ancak iade-i itibar konusu fransız entelektüelleri tarafından sürekli sorgulanmıştır.
  roman polanski’nin yönetmenliği yaptığı film 2019 yılında gösterime girmiştir. içerik emile zola’nın j’accuse (suçluyorum) eserinden uyarlanmış olup 132 dakika sürmektedir. film her ne kadar alfred dreyfus’u anlatsa da albay picquart’ın hayatının gölgesinde kalmıştır.
  --- spoiler ---