şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "eskiden sarışınlarla çıkardım"

  richard brautigan'ın son dönemlerinde yanında taşıdığı bir deftere birer boşlukla yazdığı yazılardan oluşan kitabı. türkçeye talihsiz kadın olarak çevrilmiş ve altıkırkbeş yayınevi tarafından yayınlanmıştır.
 • brautigan'ın ölmeden önce yazdığı son kitap.

  "eskiden yolculuğa çıkarken kadınlar benim yerime çantamı hazırlardı; her zaman da iyi iş çıkarmışlardır. hiçbir kadın çantama altı pantolon ve yalnızca iki gömlek koymamıştır. ama kadınlar benim için çok pahalı bu günlerde ve çantamı hazırlayacak yeni bir tanesine çok uzun bir süre boyunca gücümün yeteceğini sanmıyorum.
  eğer bugünlerde çantamı hazırlayan bir kadını seyrediyor olsaydım, bu beni umduğumdan daha uzak bir mesafeye götüren ve endişe içinde yeterli paramın olup olmadığını düşündüğüm bir takside, taksimetreyi seyretmek gibi olurdu."

  "karmaşık bir aşk hayatının lüksünü karşılayamazdım. benim basit bir aşk hayatım vardı ve çoğu zaman da, basit bir aşk hayatımın olması demek aslında hiç aşk hayatımın olmaması demekti."
 • daha ilk sayfasında vurulduğum, üçte ikisine henüz gelmişken de rahatlıkla ilk üçe sokacağım, keşke bitmese dediğim richard brautigan kitabı.
 • çok acayip kitaptır. richard brautigan'ı ölüme iten umutsuzluğu görebilirsiniz. mükemmel tanımlamalarla gönlümü fethetmiştir. (bkz: vay anasını)

  --- spoiler ---

  sesi, asla tamamlanamayan bir din için inşa edilmiş, bu yüzden de hiçbir ibadetin yapılmadığı devasa bir katedralde yanan küçük bir mumun narin berraklığına sahipti.

  --- spoiler ---
 • "i could not afford the luxury of a complicated love life. i had a simple love life and often when i have a simple love life, i don't have any love life at all.

  i actually did not want the complications of meeting somebody new or seeing somebody again that i had known in the past, calling her up for lunch or dinner, and then meeting with her and having her catch me up with what had been going on in her life, and ı would sit there and encourage her because i was too bored with my life to talk about it.

  my life has actually been without a dynamic for over a year, and i just keep taking too long to do very simple things, and my heart has been like a colony on the moon populated by unique icicles who have apparently no transition.

  i know that i have felt this way before and things have always changed when i thought that they would never change, but i still find it hard to believe that things will actually change.

  it seems very hard for me to believe that i will ever start another love affair again as if from the very beginning: "hello" to a stranger and my heart and body move toward a mutual rhythm, an involvement of styles starting their own history.

  what will happen to me?"

  february 16, finished.
 • yıllar boyu gormezden gelip sonunda bir solukta okuyup bitirdiğim brautigan kitabi.

  “ah, evet, gene aynı yerdeyiz, arka sundurmada. ufukta fırtına görünmüyor. gökyüzünde kuşlarla birlikte parıldayan güneş ve dağlardan inerek batıya yol alan karların bir yansımasıymış gibi görünen ve uzaklara, pasifik okyanusu'na bir adım kolaylığında miller kapatarak süzülen birkaç tane beyaz bulut var yalnızca.”

  ne isçilik!