şükela:  tümü | bugün
 • akademinin deyişiyle; yaygın medya
  tansu çillergil deyişle; kartelci medya
  kronik muhalifçi deyişiyle; boyalı basın...

  şimdi ilkokulda öğrendiğimiz bazı yalapşap bilgi/yorum kırıntılarıyla özensiz bir metne dalıverelim [bu metin önemli ölçüde ana akım medya hakkındaki genel yargının bir derlemesi gibi de okunabilir]:

  "ana akım" [mainstream] dediğimiz andan itibaren hemen "tamam lan, zaten kötüdür" dememek gerekir. ama bir yandan da hiç çekinmeden "tamam lan kötüdür" diyebiliriz. bu paradoksa özellikle medya'nın kendisi, mantalitesi, yapılanması, şusu busu izin verir.

  mümkün mertebe harcıâlem'e kaçmadan ifadesini etmeye geçelim;

  yurttaşlar hiçbir zaman öyle hakim fikrin, tepegözcülerin dediği gibi ana akım medya karşısında edilgin değiller. ama bir yandan da medya yıllar boyu yaptığı yayının kodlarıyla ve bazı biçimleriyle insanların algılarını ister istemez [genellikle isteyerek] şekillendirir.

  medyada belki ve yüksek ihtimalle de "gelin lan şu halkın fikrini şuraya çekelim" gibi bir yaklaşım yok. bunu dersek, hulki cevizoğlu, tuncay özkan falan oluruz. o yüzden demeyelim. ama medya, bilmeden etmeden veya kendi iş rutini içinde ürettiği metinlerin biçimiyle insanlara yön verebilir.

  ana akım medya, öncelikle siyaseten, sonralıkla da [ne demekse artık "sonralıkla"] vasatı, gelenekseli, iktidar olanı korumak eğiliminde olur. bu, "mantık gereği" böyle olacak diye bir şey yok ama dünyanın hemen her yerinde medya, iktidarla hem içli dışlı olur, hem de iktidarın değirmenine su taşımak gibi part time işler yapar. keşke yapmasa...

  ana akım medya kültür alanında en popüler olanın peşindedir. mesela her ikisi de popüler olsa da nazan öncel ile gülshen arasında bir seçim yap deseniz, cevabı b şıkkı olacaktır. yahut abicim, sen gel duman ile musti arasında seçme yap deyin, seçimini b'den yana kullanacaktır. veyahut, tom waits'le 50 cent arasında yap bakalım seçimini diye sorsanız, cevabı yine b şıkkı olacaktır. bu da bize, ana akım medyanın bir b şıkkı hayranlığı içinde olduğu yönünde güçlü fikirler verir.

  siyasette de mainstream medya en güçlünün, en iktidar olanın yanındadır, yanında olmasa bile yamacındadır. bunun 1001 çeşit nedeni olmakla birlikte, artık en bilinen haliyle medyanın da güç peşinde olması, güçler dağılımından kendine pay aramasıdır vs... (bkz: birinci kuvvet medya) ve tabii ikinci en önemli neden de özellikle baskıcı yönetimlerin soba altından gösterdikleri sopadır.

  ***
  az sonra bakınız: siyasi alginin ana akim medyayla bicimlenmesi
  ***

  nihayet, canım ertuğrul özkök'ün bize öğrettiği gibi;
  gelin şu anadoludan görünüm'ü unutalım sevgili otoban kenarında ebegümeci toplayan yurdumun cefak
 • iletişim fakültelerindeki alternatif medya derslerinde öğretildiği üzere; erkek, heteroseksüel ve beyazların egemenliğinde olan ve sermaye sahiplerinin yönlendirmesiyle şekillenen medya çeşididir.

  bilimsel karşıtı alternatif medyadır.
 • sağcıdır.

  aydın doğan'ın medyası da taraf gazetesi de islamcı gazeteler de islamcılara peşkeş çekilmiş sabah gazetesi de... sağcıdır. bu ülkede solcuların bu denli az olması son derece kaygılandırıcı ve üzücü bi gerçeklik. mhp-akp-bbp-sp topluluğunun hepsinin sağcı olması, insanların sağcılar arasından sağcı beğenmesi günümüzde yaşantıladıklarımızı başka nedene yer bırakmadan açıklıyor.

  o geri kalan azıcık solcunun da bi kaç küçük sosyalist parti ve chp içinde yaşam savaşı vermesi insanı çok da umutlandırmıyor.
 • devletin suç ortağıdır.
 • her ne kadar kendi eliyle gündem yaratıp servis etme suretiyle örtbas etmeye çalışsa da; dijital medya* çığ gibi büyüdükçe, artık memlekette veya ruy-i zeminde olan biten twitter'dan, facebook'tan, olmadı papağan reyiz'in blog'undan öğrenildikçe, paylaşıldıkça, çoğaltıldıkça kendisinin pastası da, kazancı da, ekmeği de azalmaktadır.
 • uludere katliamından sonra bir kere daha görülmüştür ki ahı gitmiş vahı kalmıştır.

  neyse ki sosyal medya var.

  neyse ki adam akıllı yazılar için gazetelere,
  adam akıllı yorumlar için tv programlarına
  adam akıllı derlenmiş haberler için ana akım medyaya muhtaç değiliz.