şükela:  tümü | bugün
  • kendimizde olmadığını farketmeden kurt kokenli vatandaşlarımıza sağlamaya çalıştığımız özgürlük.
  • sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için önce lise edebiyat derslerinin türkçe ağırlıklı olması gerekliliğinin hatırlanması gereken özgürlüğümsü olgu (bkz: divan edebiyatı) (bkz: aruz) (bkz: arapça)
  • butun kavramların, bilgilerin yabancı dilde ogrenilmesi ve turkce karsılıklarının ne olduklarının bilinmemesi durumlarında, kendi arkadaslarınızla bile tartısırken acınası bi sekilde yabancı dilde tartısmanıza neden olan yabancı dilde egitim gercegine karsı, olguları, kavramları en iyi sekilde kavrayabilmek icin kisinin kendi dilinde egitim gormesinin en iyi ve en mantıklı yol oldugunu dusunenlerin savundugu, savunacagı, savunmaktan vazgecmemesi gerektigi sey
  • munazaralara bolca konu olan mevzuu..
  • 2002 yılında istanbul üniversitesinde anadilde eğitim istemekten başka bir suçu olmayan birçok öğrenci okuldan atılma cezası almıştır. bir dilden bu kadar mu korkulur?
  • farklı anadil sahibi kavimlerin birlikte yaşama iradesine sahip oldukları bağlamda (mesela bir ülkede), mücadelesi verilmesi gereken hak anadilde eğitim değil, anadil eğitimi olmalıdır. yani anadili ülkenin resmi dilinden farklı olup da bu ülkede başka anadil sahipleriyle beraber yaşamak isteyen veya demografik-coğrafi dağılım gibi nedenlerle siyasi bağımsızlık akıldışı olduğu için bunu isteyemen kardeşlerimiz, hem kendi hem de diğer kavimlere mensup insanların menfaatleri gereği, genel eğitimin resmi dilde olmasını tercih etmeli, ancak kendi anadillerinin ve bu dilde üretilen kültürün genç nesle öğretilmesi hakkını ve hatta bu konuda devletin siyasi ve ekonomik-lojistik desteğini talep etmeli ve buna kavuşmalıdırlar.

eğer bu ülkede kürtler ve türkler üç bes nesil süresi kadar daha beraber yaşayacaksa, ülkemiz bağlamında sıcak sorun olan kürt meselesi açısından çözüm, kürtlerin kürtçe matematik, kimya veya felsefe öğrenmesi değil, kürtçe'nin öğretilmesinin özgür olması (şu anda yasal düzenleme düzeyinde kalsa da bu hak mevcut), hatta bu ülke vatandaşı bir kitlenin anadili olduğu için, devlet okullarında isteyen herkesin alabileceği (mesela anadili türkçe olup da öğrenmek isteyenler de dahil) şekilde, devlet bütçesinden para harcanarak ana dil eğitiminin (yani kürtçe öğretiminin) gerçekleştirilmesidir.

diğer alternatif olan ve ab sürecinde bazı sivil toplum kuruluşlarınca ve kürt milliyetçisi çevrelerce dile getirilen anadilde eğitim talebi, kürt gençlerin zaten düşük olan üniversite başarısını ve avantajlı iş olanaklarına kavuşma ihtimalini iyice düşürecek ve ayrımcılığı kişilerin fenalığı olmaktan çıkarıp iletişimsizliğin doğal sonucu gibi bir hale sokacaktır. kanaat-i acizanem, çözüm; kültürel özgürlüklerin ve kürtler ve türklerin toplumsal bütünleşmesinin beraberce başarılmasında yatmaktadır. bunun kolay ve akli yolu türklerin kürtçe öğrenmesi ve kürtçe eğitim görmesi olsaydı bu da simetrik şekilde savunulması gereken çözüm olurdu.
  • opcode isteyen ai nin istegidir.
  • cok onemli bir sey oldugunu soyle ogrenmisimdir:

babam ogretmen oldugundan ilkokul bir ve ikiyi babamin ogretmenlik yaptigi sanliurfanin suriye sinirina yakin bir koyunde okudum. okulda sadece tek bir derslik vardi ve butun siniflar o derslikte egitim gormek zorundaydi, birler, ikiler, ucler, dortler ve besler ayni siniftaydilar ve sadece farkli bir oturma duzeniyle birbirlerinden ayriliyorlardi. derken ben okula basladim ve korkunc bir gercekle karsilastim. benim yasimdaki cocuklar tek kelime bile turkce bilmiyorlar, kendi aralarinda kurtce konusuyorlar, derste yazmayi, okumayi birakin, once turkce ogrenmeye basliyorlardi. turkceyi cat pat konusabilenler dorduncu sinifta, ilkokul bir seviyesinde konusabilenler ise besinci siniftaydilar. dogal olarak benim arkadaslarim bu gruptakilerdi. bu gruptakilerin en kucukleri 15 en buyuklerinin ise 25 yasinda olmasi durumun nasil vahim oldugunu acikliyor galiba. ben 6 yasindayken, arkadaslarimin yas ortalamasi 20 idi. beni kucaklarina alip severlerdi falan, dusunun.

simdi bi de bu insanlarin akademik anlamda ne kadar basarili olabileceklerini dusunun, anladiniz siz onu.

bi de turkiye'nin almanya'da, yunanistan'da ve bilimum dunya ulkelerinde yuruttugu hakli anadilde egitim yaygaralarini.

sonra turkiye'ye donun bakin anadilde egitim isteyen universitelilerin (evet, kurtlerin) okullarindan atildiklarini gorun.