şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dinin dili yoktur felsefesi vardır...önemli olan inandiğin dini anlamaktir...islam dini açısından baktıgımızda dil arapçadır evet bu dil islam dini için kutsaldır ama ne demek istediğini bilmeden bu dinin gorevlerini yerine getirmenin de pratikte bir fayda saglayacagına inanmamakla birlikte önemli olan niyettir deyip konuyu kapatıyoruz...
 • halikarnas balıkçısı 'nın da şöyle üzerinden teğet geçtiği hadise.
  şöyle ki; "..din anlayışına yobazlığın çektiği ilk set kuran ve hadislerin -kimsenin anlamadığı- arapça okunmasında direnmesidir...bunların (surelerin) hepsi de türkçeye çevrilerek halkın anlayışına serilmelidir. her okuyanın bunları anlayışına göre tefsir etmesi serbest olmalıdır. herkes anladığını baskı yapmadan başkasına anlatabilmelidir. çünkü tanrı "kulum beni ne sanıyorsa oyum" der. bu tartışmayla din, ölü bir görenek olmaktan çıkar, kafalarda canlı ve yaşayıcı bir inanç olur." (düşün yazıları, sf:118, bilgi yayınevi)
 • tamam kazandiniz, hak degildir. ozgurluk de degildir. ya da ozgurluktur de haramdir. belki de aptalliktir. aslinda ben bilmem ulema bilir.
 • her milletin kendi diliyle ibadetini gerçekleştirmesi. böylelikle insanlar hiç değilse okudukları, konuştukları, dillerinden düşürmedikleri duaların anlamını bilir de söyler, belki söylemekle kalmaz, ne dendiğini anladığı için kendisi ve çevresi için iyiyle doğruyu ayırt edebilir.
 • 3-4 kısa dua ezberlemenin ibadet olduğunu sananlar için gereksiz eylemdir. inancın şekli şemali olmadığı gibi dilide yoktur. ne anlama geldiğini anlamadığın şeyleri ata tuta söyleyince ibadet oldu, bildiğin dilde kalbinden geçen şekilde dua edince olmadı! siz 21. yy'da bu şekilcilikle uğraşmaya devam ediniz.
 • aslında anadoluda asırlardır var olan bir uygulamadır. anadilde ibadetin nasıl yapıldığını görmek için herhangi bir cemevine uğranılması yeterlidir. bildiğim ve gördüğüm kadarıyla cem ayini'nde türkçe dışında bir dil kullanılmıyor.
 • ana dil derken kastedilen türkçe'yse ırkçılıktır, kafatasçılıktır, ırkçılığa ve milliyeçiliğe dur de, katil 301.

  türkçe'den bahsedilmiyorsa sorun yok, düşünülebilir.
 • yapmak isteyeni ne mutlu ki hiçbir şeyin engelleyemeyeceği ancak kitabî/yaygın islamın emrettiği arapça ibadeti yasaklamaya eşlik eden bir devlet politikası olarak dayatılması, anadilinde ibadet edenleri dinsiz ilan etmekle eşdeğer olacak tercihtir.
  gerçi şu anda devlet, diyanet aracılığı ile islam dininin kutsal kitabının dilinde (arapça) ibadeti destekleyen bir siyaset izlemekte, mesela kışlada, az sonra laiklik nutku atacak bir albayın huzurunda arapça dualar eşliğinde, tabur huzurunda kurban kesilmektedir. bunun rejimin, halkın dinin otantik pratiği olarak sadece arapça ibadeti kabul etmesi şeklindeki kültürel süreklilik neticesi eğilimi karşısında pes etmesi olarak da görebiliriz. aynı devletin türkçe ibadet edilen mekanlara yönelik olumsuz bir tavır içine girmemesi asgari gerekliliktir.
  bu konuda aksi görüş, yani anadilde ibadetin gereksiz ve/veya yanlış olduğu şeklinde kanaat sahibi olunsa bile, dinin yorumlanması kimsenin tekelinde olmayacağından kelli, mesela anadilinde dua ve sure okuyarak namaz kılmış kişilerin, eğer bu yorumlarında, içtihatlarında yanılmışlarsa ve ibadetleri allah katında makbul değilse, en fazla namaz ibadetini yerine getirmeyen diğer müslümanlar kadar dini hayattan mahrum olacakları ve müslümanlıklarına halel gelmeyeceği unutulmamalıdır.