1. aslinda iran'da ana isimli bir yar (cografik bir olu$um, vadi) olmasi nedeniyle ortaya cikmi$tir. denilen odur ki bu yar cok derin ve tehlikeliymi$.
 2. bağdat gibi diyar olmaz devam eder. iskender pala bir yazısında değinmişti. ana bağdat civarında bir yar* imiş. bu sözle amaç bağdatın güzelliğini belirtmek imiş fakat biz türkler yapmışız yapacağımızı ve yeni anlamlar yüklemişiz. pek fena da durmamış hani.
 3. doğrusu "ane gibi yar olmaz, bağdat gibi diyar olmaz" dır. ane bağdattaki bir uçurumdur, yar kelimesi uçurum anlamıyla kullanılmıştır. yani anneyle bir ilkisi yoktur "ane gibi uçurum olmaz, bağdat gibi diyar olmaz" denmek istenmiştir ...
 4. tdk'nın atasözleri ve deyimler sözlüğü'nde; "ana gibi yâr olmaz, bağdat gibi diyar olmaz" şeklinde geçen atasözü.

  görüleceği üzere, "yâr" kelimesi düzeltme işareti ile yazılmıştır ve yaygın şekilde bilinen anlamı verilmiştir. yani, annenin kişiye bağlılığını vurgulayan bir atasözüdür, tdk'ya göre...

  (bkz: http://tdkterim.gov.tr/…st&kelime=yar olmaz&hng=tam)

  aslı böyle olmayabilir, ama böyle de anlamı güzeldir kanaatimce. ayrıca, bunu alan, bunu da almış efenim:

  (bkz: ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar)

  doğrudur da...
 5. şu yaşıma geldim ama hala tam ne ayak olduğunu anlayamadığım deyiş. şimdi bu söz ana gibi müthiş bir yar bulamazsın anlamına mı geliyor yoksa ana gibi davranan birisinden yar olmaz mı? ben bunu tam çözemedim. belki de salak mıyım neyim?