• haber bültenlerinde veya gazete manşetlerinde sıkça karşımıza çıkan başlıklardır. eğer siz de kendi klişe başlığınızı yaratmak istiyorsanız formül çok basit. bir adet "hollwood filmlerini aratmayan" kelime öbeğini alıp sonuna "kovalamaca, operasyon, dolandırıcılık..." gibi kelimelerden birini ekleyerek başarabilirsiniz.
  • dönemine ve ülkesine göre oldukça farklılık gösterebilendir.
    2010’larla birlikte türkiye’de:
    -(tek taraflı) siyasi alıntılar ve spekülatif yorumlar
    -ekonomi ile artan felaket öngörüleri
    -gereksiz ayrıntılı kadına/ çocuğa/ hayvana şiddet haberleri
    -duygu sömüren, çok boyutlu acıklı haber röportajları (ölümü haberleştirmek yerine senaryolaştırmak gibi)
    -polemiklerle uzun süre yapay gündem oluşturulması
    -iç ses okuyucu, senaryo yazıcı öznel haberler (kadının sessiz bakışı üzerine; “başına gelenleri henüz anlayamayan kadın ise kendisini kurtaran bu kişiye ne kadar minnetkar olduğunu gösteriyor, ölümden döndüğü için yaşama sevinçle bağlanıyor... gibi)
    -kanala sabit yapıştırılmış uzmanların görüşleri
    -sosyal medya fenomenlerinden görüntüler
    -(tüketim özendirici) festival tanıtımları
    -yurttan ve dünyadan sevimli hayvan görüntüleri
    -seçilmiş (yılın annesi, öğretmeni, araştırmacısı, gönüllüsü, girişimcisi, yatırımcısı, hayırseveri, dahisi, ödüllüsü...) görüntüler (herkes yapar, birisi ekranı kaplar)
  • - tarafsız haber bülteni
  • sıradaki haberimiz emeklileri yakından ilgilendiriyor.
  • simdi de besiktas carsidaki balik pazarindayiz.

kisin hangi balik yenmeli?

prof. dr. bilmem kim'e sorduk.
  • spikerin haberi anlatırken/okurken öne doğru yürümesinin de içinde olduğu klişelerdir.

yürü yürü bitmiyor stüdyo. her biri tsubasa’nın orta sahada ilerlemesi gibi bülten boyunca yürüyor. yeni habere geçmeden önce çaktırmadan arkaya doğru koştuklarını düşünüyorum.
  • “.. halk bu duruma isyan etti”. her kanalın kendi yandaş kesiminden insanlara uzatılan mikrofondan duyulan 2-3 adet yorum.
  • "mevsimi dışında satılan ve doğal olarak pahalı olan meyvenin haberini yapmak" yazmaya gelmiştim ki 2011'de yazılmış (bkz: #22897464).
    10 senedir değişen bir şey yok: https://www.ntv.com.tr/…lira,oxja5blft0kr4ijnxxqxow
hesabın var mı? giriş yap