şükela:  tümü | bugün
 • pamuk teyze,yaşını kimsenin bilmediği,üzerinde güneş batmayan ülkenin sembolik ama fonksiyonel olmayan, sadece törenlerde başına taktığı garip şapkalarla boy gösteren,nostaljik ve tarihi değeri olan , bu dünyadan hiç göçmeyecekmiş gibi bir imaj veren, onca skandala rağmen (gelinlerden birinin halktan birinin başparmağını emerek bulvar gazetelerine manşet olması gibi (bkz: sarah ferguson)) hala kalbi çalışabilen, gerçek kraliçenin annesi.
 • 101 yasinda bugun olen kralice. uyukusunda sessizce yasama veda ettigi aciklanmis olup ingiliz kraliyet ailesinde buyuk uzuntu yaratmistir.
 • god save the queen
  she aint no human being
  there is no future
  in england's dreaming

  belkide ingilterenin en cok sevilen kraliyet ailesi mensubuydu...

  oh god save history
  god save your mad parade
  oh lord god have mercy
  all crimes are paid

  belkide monarsiler ustunde bi yeri vardi ingilterenin kalbindeydi kralice...

  god save the queen
  we mean it man
  we love our queen
  god saves ...

  (bkz: god save the queen)
  (bkz: sex pistols)
 • ingilizlerin ana kralicesi, 1900-2002, 31 mart da hayata gozlerini yumdu. ne diyelim allah rahmet eylesin. 1. dunya sava$inda da,2. dunya sava$inda da ulkesine hizmet etmi$, moral olmu$ insan. uykusunda vefat ederek huzur dolu bir olumle kar$ila$tigini tahmin ediyorum $ahsen. ne mutlu ona.
 • iskoçtur, asıl kral eşinin abisiyken (kaynı oluyor) bahsi geçen muhteremin (sekizinci edward) dul bir amerikalıyı gelin getirmesiyle kraliyet ailesinin "dul kadından kraliçe olmaz" baskıları sonucu taht ikinci oğula (altıncı george) geçmişir, kendisi de kraliçe olmuştur. 2. dünya savaşı sırasında çok meşgul olan churchill yerine halkla ilişkilerden sorumlu oldu, özellikle bombalanan yerlere yaptığı ziyaretlerle halka moral pompaladı, hatta bir bombardımanın buckingham'ı hedef almasıyla ölümden kılpayı kurtuldu (meşhur "işte şimdi east end'de evleri bombalanmış yoksul insanların yüzüne bakabilirim artık" lafını da o zaman söyledi). ölen tonton bir insanın yarattığı üzüntü yanında doğum günlerinde girişi beleş olan queen mother sports centre'ın bundan böyle böyle bir uygulama yapmayacağı gerçeği ayrı bir hüzün kaynağı oldu.
  (prenses diana'ya en çok çektirenlerin de başında gelir.)
 • iskoçyalı bir ailenin bir çocuğu olarak 4 ağustos 1900 tarihinde dünyaya geldi. kardeşlerinden birini i. dünya savaşında kaybetti. daha sonra ailesiyle birlikte londra'ya taşındı. 1923 yılında daha sonra kral olacak olan kral v. george'nin oğlu albert ile evlendi. evlilik ardından genç çifte york düşü ve york düşesi unvanı verildi. 1926 yılında ilk çocukları elizabeth doğdu. 4 yıl sonra, (prenses) margaret-rose dünyaya geldi. 1936 yılında kral v. george’un ölümü üzerine elizabeth’in eşi albert’ın büyük ağabeyi viii. edward, tahtın birinci derecede varisi durumuna geçti. ancak bir amerikalı’ya aşık olunca ve bu kadın da dul olduğundan britanya imparatorluğu tahtına geçemeyecek olması nedeniyle tahttan feragat etti. yerine vi. george (albert) kral olarak tahta çıktı. mayıs 1937’den itibaren elizabeth de, hükümdarın eşi olarak “kraliçe” ünvanını almış oldu. başbakan winston churchill ile birlikte 2. dunya savasinda, alman saldırılarına ve savaşın güçlüklerine direnişin sembolü haline geldiler. savaş sonrası, 1952 yılında kral vi. george’un ölümü ile 51 yaşında dul kalan kraliçe elizabeth, “ana kraliçe” unvanını aldı ve büyük kızı elizabeth, britanya imparatorluğu’nun yeni hükümdarı olarak tahta çıktı.
 • sarayın neşe kaynağı olan ve bir süreden beri üst solunum yolu rahatsızlığı olan 1937 yılında kraliçe ünvanını elde etmiş ve ülkesinde tam dokuz kez bombalanma olayı olduğu halde ülkesini terketmeyerek halkın sevgisini kazanmış, olası bir yakın döğüşe karşı silah ve atış eğitimi almış iki gün önce kaybettiğimiz kraliçe elizabeth (ayrıca cenazesinin bir hafta katafalkta kalarak çeşitli kraliyetlerin ve devlet erkanının ziyaretine açık tutularak bir hafta sonra kaldırılacağı belirtilmiştir.)
 • (bkz: matron mother)
 • 1963 yılında londra'da onuruna verilen the beatles konserinde john lennon'un “those in the cheap seats please clap their hands and the rest of you just rattle your jewelry.” deyip gülümsettiği kadın.