şükela:  tümü | bugün
 • yabanci ülkelerde alinan derecelerin almanya`da gecerli olmasi icin denlik alinmasi gerekiyor. eger üniversiteniz anabin veritabanina kayitli ise internetten alacaginiz bir cikti isinizi görüyor.

  bu linke tıklayıp suchen kısmında üniversitenizi bulabilirsiniz.
 • ulusal olarak alınan her türlü derecenin almanya'da denkliğinin var olup olmadığının kontrolünü sağlar. h+ olarak sınıflandırma, basitçe, bu kurumda elde edilen derecelerin, yüksek öğretimde bir eşdeğerlik değerlendirmesine tabi olabileceği anlamına gelir. bu kurumun derecelerinin alman üniversite derecelerine eşit olup olmayacağına ilişkin bir ön karar bununla bağlantılı değildir.
  sadece bir çıktı alıp denkliğini halletmek, başvurunuzun neye göre olduğuna bağlıdır, bence basit değildir.
 • saçma sapan sistemi olan bir oluşum. misal, sen kalk açıköğretim eğitimi veren anadolu üniversitesinin iktisat bölümünü tanı (açık ya da örgün eğitim diye bir ayrım yapıp seçenek koymadıkları için genelleştirip okulu baz alıyorum), kırıkkale (örgün) iktisatı tanıma ama kırıkkale yüksek lisans işletmeyi tanı. muhasebe bölümünü tanıma, bankacılık tarzı bir bölümü tanı! gibi gibi... hepsini anladım da adalet meslek yüksek okulunu niye tanıdın be adam, senin adaletinle benim ki bir mi??? o kadar çok karşılaştırma yaptık ki nereden tutsak patladı, diliniz kadar eğitim denkliği sorgulama şekliniz de tutarsız gençler, olmaz böyle. bi el atın şu konulara artık. neye göre yaptınız bu ayrımları tam olarak? ikinci yanlışınız ona göre... (bkz: tavşan dağa küsmüş, dağın da çok lülü)
 • almanya'ya gelmek isteyen biriyseniz kesinlikle ihtiyaciniz olacak bir sitedir kendileri.
  anabin sistemi aslinda sizin diplomanizin ne oldugunu, mesleginizin tanimini vs. almanca olarak anlatan bir sistem.
  yani sizin turkiyedeki diplomanizin uzerinde yazan "lisans diplomasi" veya "xxx mühendisligi" aslinda almanca olarak ne anlama geliyor, almanya icin dusunuldugunde karsiligi nedir gibi sorulara cevap vermek icin onceden hazirlanmis sablonlar.

  üniversite bazinda baktigimizda, eger üniversitenizin yaninda h+ görüyorsaniz diplomaniz almanyada da denk sayilacak demek oluyor. ama tabiki diplomanin denk olmasi meslegin denk olmasi demek degil. bazi meslekleri almanyada icra edebilmek icin meslek odalarindan ayrica bir mesleki denklik (annerkennung) da yaptirmaniz lazim. bir suru detayi var, ama konsolosluk basvurularinda olmazsa olmaz bir evrak.

  site tamamen almanca oldugu icin kullanimi biraz karisik olabiliyor. ancak su arkadas detaylica anlatmis, bilale anlatir gibi adim adim gostermis nasil kullanildigini. ısi dusenler icin bakmakta fayda var.
  youtube linki
 • seçilen üniversitenin bazı bölümlerinin h+ olan sayfada sıralanması diğer bölümlerin bu kategoride sayılmadığı anlamına mı gelmektedir?

  örneğin hacettepe üniversitesi için tıp bu listede yer almamaktadır.
 • (bkz: #113469636)

  üstteki arkadaşa mesaj gönderecektim ama mesaj alımı kapalı. ancak ihtiyacı olan başka yazarlara yardımcı olmak açısından buraya da yazayım.

  listede sizin mezun olduğunuz üniversitenin adının olmaması bir şey ifade etmez yani sorun yok.

  yani sütçü imam h+ almış ama hacettepe almamış gibi şeylere takılmayın. bir şey ifade etmiyor. muhtemelen üniversite bilgilendirme yapmamış, o yüzden listede yok ama söylediğim gibi yine de sorun yok.

  önem olan studienrichtung'dur. yani mesleğinin almanya'daki karşılığıdır.
 • ege üniversitesini bulamadığım site. ben mi bulamadım yok mu?