şükela:  tümü | bugün
  • böyle bir sisteminin dünya devletlerinde kesinlikle uygulanması ülkelerin çıkarlarına terstir. ne bir fransız, ne bir ingiliz eğitim sisteminde ingilizce veya fransızcadan önce başka bir dilde eğitim verilmesi kesinlikle ülkelerin vatansever ve milliyetçi vatandaş yetiştirme isteklerinin önüne geçer. bundan dolayı dünya genelinde böyle bir ihtiyacın oluşmaması adına gerek bm genel kurulunda gerek avrupa parlemntosunda ve avrupa birliğinde bu tarz eğilimlerin engellenmesi için genel yasaklar çıkarılması gereklidir. ikinci dil, ve seçmeli dil dersleri ihtiyacı yeterince karşılayabilmektedir. bunlar ülkelerin bölünmesine yol açan ve toplumsal entegrasyonu engelleyen öğelerdir. ayrıca bunu çift dilde eğitim olarak uygulayan ülkeler örnek olarak isveç tipi eğitim sisteminde bu tarz çiftdilli sistem uygulanması rağmen görülüyor ki bir çok göçmen bu şekilde topluma entegre olamamıştır. bundan dolayı anadilde eğitim sistemi kesinlikle sosyal entegrasyonun önüne geçen bir engeldir. bu tarz "sözde özgürlükçü" eğitim sistemleri kesinlikle toplumsal entegrasyona engeldir. ve seçmeli ders olarak alınan dil eğitimleri sınırlı olduğu sürece her ülke kendi kabul ettiği ana dilde eğitim dersleri vererek öğrencilerin kimlik karmaşısını engellemesi gereklidir.
  • katıldığım hede
  • avrupa birliği göçmenler için geliştirdiği eğitim sistemlerine entegrasyon projeleri mevcuttur zaten. şu sıralar suriyeliler için ülkemizde yine ab destekli entegrasyon projeleri milli eğitim müdürlüklerince yürütülüyor. bana göre anadil veya resmi dil olması mühim değil, önemlisi topluma kazandırılması gereken bireydir. kültürünüze uyum sağlıyorsa, dil problemi ortadan kalkar, sağlamıyorsa resmi dilinizi bile konuşsa, gelecek için yatırım değil tehdittir.