şükela:  tümü | bugün
 • 1981-1984 yılları arasında sadece ve sadece 1013 tane üretilen, dönemin tasarım modasından esinlenilerek tasarlanmaya çalışılsa da orantısız hatları ve diğer anadol modellerinen alışkın olunan parçalar, kapı panelleri vb. nedeniyle pek beğeni kazanamayan, gerek sundukları, gerekse o dönem piyasada murat ve renault markalı yerli otomobiller nedeniyle önceki anadol modelleri gibi ülkemiz tüketicisi tarafından benimsenmeyen otomobilimiz.

  https://upload.wikimedia.org/…adol_a8-16_(1984).jpg

  üzerinde 1,6 lt. hacminde 65 hp'lik kent motoru vardı ki, çekiş gücü düşük, gürültülü ve çok benzin tüketen bu motor da tutulmamasının bir başka sebebiydi. daha sonra maliyetlerin yükselmesi göze alınarak 74 hp'lik yine 1,6 lt. hacminde pinto motora geçilmiş olsa da, bu da satışları artırmaya yetmemiş, kent motora geri dönülmüştür.

  bu aracın üretimden kalkmasıyla birlikte anadol markası üretimi de tarihin tozlu yaprakları arasındaki yerini almıştır ne yazık ki. otosan daha sonra muhtelif ford modellerin üretimine başlamıştır, ford taunus bunlardan ilkidir.
 • halk arasında 'balta burun' ismiyle de bilinen anadol modeli.
 • efsane anadol'un bu patatesinin yanında çok daha başarılı başka modelleri de vardır ki hatta bence en güzel anadol'dur o;
  (bkz: anadol stc-16)

  70'lerin ilk yarısında 200'ün altında bir tirajla üretilmiş, galiba 176 adet...