şükela:  tümü | bugün
 • 70'li yıllarda imal edilmiş, hakkaten böceğe benzeyebilecek, rengarenk alternatifleri olan, kutu gibi bir türk arabası idi, o zaman türkiyesinde bir arabanın üretilmiş olması, yerli olması aslında gurur verici tabii. bir süre sonra yok oldu zavallılar, lakin ataları anadol'a şimdilerde bile ara sokaklarda rastlayabilirsiniz. bu böceklerin en azından inekler tarafından yendiği söylentileri yayılmamıştı. 70li yıllarda biz çocuktuk ama gazetelerde böyle şeyler görünce gülerdik olur mu diye, yazık.
 • volkswagen beetle ile pek bir isim benzerlikleri varmış.
 • aşağıdaki linkte koç grubu'nun ürettiği tüm araçlarla beraber fotoğrafı görülebilecek zamanının radikal tasarımlı arabası..

  http://www.a-c-d.dk/…iler tyrkiet/biler_tyrkiet.htm
 • 1975 yılında sadece 202 adet üretilen, üreticisi otosan'da bile kalıpları bulunmayan, diğer anadollar gibi fiberglas gövdesi kapısız ve üstü açık tasarlanmış, tente ve kumaş kapıları takılıp çıkartılabilen; üzerinde 1,3 lt 60 hp'lik ford motoru bulunan araç.
 • (bkz: golf arabası)
 • jan nahum tarafindan tasarlanmistir.
 • 70'li yılların sonlarında ufak bir veletken istanbul'un kadiköy ilçesi göztepe semtinde bir mahallede bizati gördüğüm arabadır. arabanın kapısı, gerçekten resimlerde görüldüğü gibi yoktur. o zamanlar çok fütüristik bir yapıya sahipti, uzay aracı gözüyle bakardık, ay üssü alfa hesabı.
 • sadece türkiye'nin değil dünyanın da ilk beach buggy'sidir. aynı zamanda ön kaput ile ön camım aynı açıda olduğu ilk arabadır. dünya tasarım tarihine geçmesi gereken bir arabadır ancak hem döviz ve petrol krizleri, hem de bu konulardaki vizyon eksikliğimiz yüzünden dünyanın tanımadığı bir arabadır. araba mıdır nedir o da belli değildir aslında.

  mesela şöyle bir olay yaşanmış. araba üretilmeden önce gerekli onayların falan alınması gerekiyor, bir devlet dairesinde işten anlamayan bir memura vermişler listeyi, adam da kontrol ediyor. listede de "kapıların emniyetli bir şekilde kapanması gerekiyor" şeklinde bir madde var ancak arabada kapı yok, adam da bunun üzerine onaylamıyor bir türlü arabayı. zar zor onaylanmış.

  anadol ve otosan hakkında konuşmaya devam edeceğim.
 • böcek o zamana kadar üretilen anadollardan tamamen farklı yapıdaydı..üzerinin açılabilir olması, ön cam ile aynı eğimdeki panel gibi farklı özelliklerle öne çıkan böcek dünyada daha sonra tasarlanacak suv tipi araçların önderliğini yapmıştır diyebiliriz..

  ilk bakışta beach buggy denilen araçlarla aynı platformda görülseler de böceğin ardında farklı bir tasarım amacı ve anlayışı yatıyordu.. böcek farklı taleplere ihtiyaç vermesi için tasarlanmıştı.. askeri, kamu hizmeti (ptt, ampulans..), polis, ziraat, turizm amaçlı kullanılabilecek konseptler tasarlanmış fakat bunlar hayata geçirilememişti.. böcek’in ön camla eş eğimli kaputu ve takip eden tavan roll barları önden başka bir böcek’in aracın üstüne tırmanmasına olanak veriyor, engebeli arazilerde birbirlerini kurtararak yol almalarını sağlıyordu.

  dört koltuklu böceğin ilk prototipinde arka koltuklar gövdeyle bütünleşikti ve aynı kalıpla çıkarılmıştı.. daha sonra birbirinden bağımsız dört koltuklu modeller üretildi. böcekte en dikkat çeken özelliklerden biri ise asimetrik ön ve arka tasarımdı.. sis farı gibi gerekli eklentilerin yapılmasını sağlayan değişken aralıklara sahip ön panjur ve arkada, solda üç sağda ikili stop lambaları bulunuyordu.. ihtiyaç duyulduğunda martı kanadı kapıları da eklenebiliyordu..

  böcek’in ortaya çıkarılması tasarım aşamasının başlangıcından itibaren 5 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı.. çelik tam şasi üzerine mdf ve alçıyla oluşturulan modelden alınan kalıplarda fiberglastan gövde oluşturuldu.. ilk prototip koltuklar dahil 7 kalıpta çıkarılmıştı.. otosan mamul geliştirme bölümünde üretilen böcek’in konsept tasarımcısı jan nahum idi.. tasarım, model ve karoseri çalışmalarını stc 16 nın da tasarımcısı olan eralp noyan yürütmüştü.. mekanikten kadri nişel, motordan zeki diker, şasiden de hüseyin bektaş sorumluydu..

  1975 yılında 47bin liraya satışa sunulan böcek, gazete reklamlarında böyle boy gösterdi:

  http://img231.imageshack.us/…231/1264/bocek1wh9.jpg
 • bunlardan birini baş belası filminde piç rıza kullanmaktadır. hatta baba'nın kızı gülşen bubikoğlunun porsche'sine çarpar bunla araba dağılmaz o ayrı.