• anadolu'daki arkeolojik gelişmeleri takip etmek istiyorsanız aktüel arkeoloji'yi takip edebilirsiniz.

  bkz. aktüel arkeoloji
 • lise yıllarımda okumak için yanıp tutuştuğum fakat ülke gerçeklerinden dolayı cesaret edemediğim arkeoloji okuma isteğini tekrar canlandıran trt2 yapımı. sayelerinde bu sene sınava girip bir aksilik olmazsa uzun süre sonra gençlik hayalimi gerçekleştireceğim.

  üstteki arkadaşın temennilerine katılıyorum umarım uzun soluklu olur ve bizde keyifli bir şekilde programı takip edebiliriz. programa trt2'nin youtube kanalından ulaşabilirsiniz.
  1. bölüm linki
 • arkeolojiye özel ilgisi olmayanları bile ekran başına bağlayacak nitelikte bir trt2 programı. arkeolog ümit ışın'ın sunumu çok kaliteli, anlattığı yerleri iyi tanıdığı belli. bunları kitabî bir dille değil yaşayan bir üslupla anlatması artı puan. yorucu değil. bu sabahki bölümde mnara antik kentine tırmanırken örneğin, bir şakayık öbeğine rastlayınca durup çiçek hakkında bilgiler verdi. böyle detaylar da hoş.
 • programı izledim gerçekten çok başarılı buldum tebrikler. ayrıca konuya ilgili olan arkadaşlar için şu kitabı bırakıyorum. ayrıca mitolojiden hoşlananlar, ben masallarda kaybolmak istiyorum diyenler için de şu kitabı buraya bırakıyorum, anadolu medeniyetleri eşsizdir. öğrendikçe kendinizden birşeyler bulacağınıza eminim. (bkz: anadolu mitolojisi)

  *düzeltme, çaylak iken link veremediğim için kitapların isimleri, anadolu arkeolojisi - veli sevin ve anadolu mitolojisi - ismet zeki eyüboğlu
 • çok çok kaliteli bir arkeoloji programı. drone destekli çekimler ve programın temasına uygun müziklerle tam bir terapi kuşağı. ümit ışın'ın temiz ve doyurucu açıklamaları da arkeoloji alanında bilgisi az olan izleyiciler için çok faydalı. kendisinin rehberliğindeki pisidya turlarına katılmak için araştırmalara başladık. ülkenin ekonomik durumu malum. alım gücü giderek düşüyor ve kaliteli hizmetin bedeli vatandaşlar için artıyor ama yine de tur fiyatları biraz daha makul olabilir sanki.

  bir de geçmişte türkiye'nin belli başlı antik kentlerini gezerken hep düşünmüşümdür; "anadolu'da kazılacak büyük çapta arkeolojik alanlar kalmamıştır herhalde" diye. fakat bu program bana gösterdi ki; ülkemizde toprağın altında belki de üstündekinden daha fazla eski eser var. anadolu bu anlamda çok heyecan verici bir coğrafya.
 • koronavirüs nedeniyle evden çalıştığım bu dönemde keşfettiğim şahane program. salı günleri saat 14:00-14:30 arasında trt 2'de yayınlanıyor. izlediğim bölümlerinde ağırlıklı olarak pisidia (ısparta, burdur illerinin tamamıyla antalya'nın kuzeyini kapsayan bölge) bölgesindeki antik kentler anlatıldı. bugünkü bölümünde kapıkaya vardı. benim gibi arkeoloji meraklılarına bu güzel programı öneririm.
 • ümit ışın'ın instagram hesabından yeni bölümlerinin haziran ayında geleceğinin müjdesini verdiği program.

  edit: ilk bölüm 14 haziranda.
 • trt2'de yayınlanan bir program. ümit bey'in sunumu ve görsel şölen kombinasyonu beni epeyce tatmin etti. tam da bu tarz belgeselleri araştırmaktayken karşıma çıkıverdi. umarım programların gerisi gelir ve tüm anadolu hakkında bilgiye aç olan benim gibi insanları mutlu etmeye devam ederler.
 • en beğendiğim yapımlar arasında bulunan bir program. ümit ışın sıkmadan, tane tane anlatıyor. hem huzur veriyor bana, hem de bilgi. anadolu kültürüne veya arkeolojiye merakınız varsa mutlaka seyredin. youtube'da tüm bölümleri bulabilirsiniz.
 • youtube'da da bölümlerinin bulunduğu güzel program.
hesabın var mı? giriş yap