• sozleri mustafa kaya'ya, muzigi murat kekilli'ye ait olan ve kekilli'nin bu aksam olurum adli albumunde yer alan guzel bir parca.

nasıl kıyarım o dudaklara
    hayatında incinmemiş
    nasıl tutarım ellerini
    ömrümde acı çekmemiş
    gözlerimi yaz sıcağında
    anamın serin kucağında
    tozlu topraklı köy yolunda
    açmışım dünyaya
    bak! kokla
    anadolu benim dağlar benim çalışan benim
    vurulan benim son umut benim barış'ı benim
    oysa sen öyle değilsin
    ninnilerle büyütülmüşsün
    toprağa elin değmemiş
    toprakla sevişmemişsin
    şiir:
    ayakkabıyı sefaletten
    çok sonraları tanıdım
    öyle ufuklarda mı olurmuş allahım
    giyer giyer koşardım
    toprağın dostluğundan
    oyuncaklar yaptım çamurdan
    tanimin rengini aldım topraktan
    sen bakma esmerliğim sonradan
  • gözlerinizi kapatıp da hayal etmeye başladığınızda iyice harikalaşan, insanı çok değişik duygulara ve sevinçlere götüren enteresan şarkı.
  • sözler hadi neyse de , bestesi müthiş şarkı.
  • murat kekilli'nin en iyi şarkılarından birisi. adamı gaza getirip otobüs içinde bağırtabilir esmerliğim sonradan diye
  • az bilinen muazzam bir şiir barındıran, "esmerliğim sonradan" diye bağırtan efsane parça.
  • kara murat benim !
  • bu şarkı o kadar anadolu’dur, o kadar çukurova’dır ki, anadolu’yu bu şarkının üzerine bile yapmış olabilirler. murat kekilli’nin şarkıyı söylerken kendinden geçmesi de şahanedir. yani öyle bir gaza geliyor, imkan verseler anadolu’yu götüne sokabilir, öyle bir aşkla coşuyor.

bu muazzam şarkı ve çakma klibi için link

keşke bir klibi de olsaydı
  • acayip gaz bi parça. içinde anadolu kokusu ve (bence) milliyetçilik barındıran parçadır.
    çocukken abimler dinlerdi oradan hatırlıyorum, bu günlerde bi anda murat kekilli çukuruna düşesim geldi. sırayla çalarken bu şarkıya denk geldim, ulan dedim hatırlıyorum ben bu şarkıyı. 20 sene öncesine, çocukluğuma götürdü beni. tek derdimizin dondurma almak olduğu, donu düşük yıllar… şarkının şiir kısmı o kadar içime dokundu ki anlatamam. ne güzel okumuş özellikle orasını. vurgusu, tonlaması aldı götürdü beni. büyük ihtimal o sözleri söylerken yüzü gülüyordu ya da ben öyle tasvir ettim kafamda. o da muhtemelen köyünü falan düşünüyordur o ara. bak yine gaza geldim…
  • 96 çıkışlı vay be albümünden bir parça.
    daha güzel ve anadolu rock motifli versiyonu 99 yılında çıkmıştır.
hesabın var mı? giriş yap