şükela:  tümü | bugün
  • şu topraklarda üretilmiş fabrikasyon en iyi rakı. herkesin ağız tadına uymaz, o ayrı.
  • içimi ile üst gisi hafiften uyuştursa da göz korkutmaması gereken alkollü ürün. içimi bence güzeldi. herkes beğenmeyebilir ancak herkes de içebilir. boğma rakı adını görünce gözünüz korkmasın. bir nevi yüksek alkollü ve şekersiz rakıdır kendisi. deneyiniz.

edit: %37 alkol ihtiva eder.
  • bir kaç kez raflarda dikkatimi çekti bunu içen var mı diye sormuştum kendi kendime. sanırım içenler var ve işte bu kesinlikle ticari başarıdır. tam olarak araştırmadım biraz google'da baktım trabzon'da üretiliyor. karadenizli kafası bunu da fırsata çevirmiş. fiyatına baktım çoğu bilinen rakı markasından daha pahalı. neden çünkü boğma rakı. helal olsun yapana, bunu içene de afiyet olsun...

rakı ile ilgili şu entry (bkz: #51441339) kenarda dursun belki birileri göz gezdirir. ayrıca boğma rakı başlığına da bir şeyler yazmak lazım herhalde.

neyse efendim google'da bu rakıya göz gezdirirken özenle şekersiz olduğu dikkatimi çekti. sanırım üretim esnasında şeker eklemiyorlar sadece meyve suyu kullanıyorlar. zaten fermantasyon olayı tamamlanınca glukoz tamamen biter. bu durumda içtiğimiz içkiler şekerli değil hammaddesi şekerli. meyve suyuda olsa, şekersiz yani glikoz olmadan alkol elde edilemez. boğma rakı olunca tabiki katkısız sadece meyve suyu kullanılması lazım. peki ortaya çıkan içki kaliteli midir? tabiki de değildir. ancak bunun bir kültürü var. gençler arasında hep söylenir boğma rakı felaket bir şey falan diye. ee kültürü varsa tabiki ticaretini yapan birisi de olacak.
  • yeni tanıştım, tadını sevdim, şekersiz olduğunu okuyunca daha da çok sevdim. izmir de içtim istanbul da bulamadım :( istanbul'lu içiçiler beni yeşillendirirse sevinirim.