şükela:  tümü | bugün
  • koç üniversitesi mezunlar derneği tarafından yürütülen, bu sene dört yaşına girmiş tazecik burs programı.

düzenlenen fakülte ve/veya genel mezun buluşmaları, yılbaşı kokteylleri sırasında açılan stand ile tanıtımı yapılmaya çalışılan, hayatını oturtup gelirini yükseltebilmiş mezunları yeni neslin eğitimine yardım amacıyla ufak meblağlar dahi olsa bağış yapmaya teşvik eden burs sistemidir. öğrenci seçimleri oldukça titiz bir süreçten geçerek bursiyerler belirlenir.

ayda 50tl gibi çoğu insan için komik fiyatlardan başlayan bağışlarla, maddi imkanlar dolayısıyla (burssuz) girmeye hak kazandığı halde okuyamayan öğrencilere destek olabilirsiniz. 'madem burssuz okuyamayacaktı, koç yazmasaydı kardeşim' demeyin, zira zaten anadolu bursiyerleri tercih döneminden önce belirleniyor ve bursiyerler ona göre tercih yapıyor, yani süreç oldukça mantığa yatkın ilerliyor. elbette türkiye'de yardıma muhtaç veya açık pek çok üniversite öğrencisi varken koç gibi bir vakıf üniversitesine yapılan bağışların insanlara çekici gelmemesi normal karşılanabilir, ancak pek çok koç mezunu fikrime katılacaktırlar ki böyle bir okulda okumak ayrıcalıktır ve bu okul bünyesinde yetişecek olan gençlerin elinden tutmak, onların hayatları için büyük bir dönüm noktası olacaktır.

hala okuyan ya da yeni mezun öğrenci arkadaşlarımı ufak, hayatını oturtmuş ve maddi durumu yeterince iyi mezun abi-ablalarımı da büyük bağışlara davet ediyorum.
  • 2011 yılında koç üniversitesi tarafından anadolu'nun çeşitli illerinden başarılı ve ihtiyaç sahibi 14 öğrenciye sağlanan tam burs ile başlayan günümüzde ise 100'e yakın bağışçının katkısıyla 175 öğrenciye ulaşan aslında türkiye'de fırsat eşitliği yaratacak hareketi başlatmayı amaçlayan şukela programdır. üniversite sınavında ilk 10 binde yer alan ancak kısıtlı imkanlardan dolayı hayallerinin peşinden koşamayan adaylara koç üniversitesi kapılarını açmış beklemektedir.

https://anadolubursiyerleri.ku.edu.tr/
  • faydalı bir proje.

koç ve sabancı gibi okulların bu tarz projelerle önde gelen kamu üniversitelerindeki çeşitlilik barındıran kampüs popülasyonunu ve hayatını oturtması onları bir adım daha öteye götürecektir. ancak bu bursiyerlere maddi yardımın yanında kampüsteki ortamda kendilerini yalnız ve dışarıda hissettirmeyecek bir iç kültürün yaratılması da gerekiyor. ben hafta sonu koçlu arkadaşlarıyla avm'ye gezmeye gittiğinde arkadaşı hiç gocunmadan 1200 liralık harcama yapan 17-18 yaşında insanların kendini üzmemeyi becerebileceğini sanmıyorum. bu çocuklara yardım yapıp onları sadece kendileri gibi olan diğerleriyle takılmaya mahkum etmek de olası. bursiyer sayısı bu durum da gözetilerek seçilmişe benziyor.
  • #50338191 nolu entryde bahsedilen 'kendilerini yalnız ve dışarda hissetme kültürü' zaten koç üniversitesi için söz konusu değildir. bilip bilmedne konuşmayalım. okulda zaten öğrencilerin 2/3'ü bursludur ve kimse 'burslu musun burssuz musun' muhabbeti yapmaz. avmde hiç gocunmadan 1200tllik harcama yapanına ben 5 yıldır hiç denk gelmedim, varsa da ekstrem azınlıktır ve zaten -genelde- birbirleriyle takılan bir gruptur. genelde diyorum zira babası para sıçıyor bile olsa mütevazi yaşayan yahut insanlara parasıyla gösteriş yapmayan ne insanlar gördü bu gözler. lütfen bilmeden etmeden, olmayan şeyleri varmış gibi gösterip de potansiyel öğrencilerin gözünü korkutmayalım.
  • 2016'da başvuracaklar için başvuru süresi 13 hazirana kadar uzatılmış, sitede sıkıntı olduğu için yetiştiremeyenler sıkıntı yapmasın
  • heyecanla bu seneki başvuruların sonuçlarını beklediğimdir.

büdüt: baş çıktı a dostlar, iyi kompozisyon kötü sıralamayı kurtarmıyor.
  • bu seneki kontenjanına ekonomi ve ikinci olarak da işletme bölümü için başvurduğum program. muhtemelen yığılmaya bağlı olarak 1-4 k arası bir sıralama gelecek. hiçbir arkadaşım kabul alacağıma ihtimal vermiyor. kimileri çok düşük gelir durumuna sahip insanlar alınır sana vermezler diyor. kimileri ise sıralama çok yüksek olmalı yoksa direkt eliyorlar diyor. kriterler fazla olduğu için zannediyorum insanlar da hakim değil kimin hangi özellikleri ile ne kadar şansı olduğuna. o yüzden kazanamamış tanıdıklarından yola çıkarak bir yorum yapıyor olabilirler. en son konuştuğum bir büyüğüm ise bu sene virüs etkisi ile derinleşen ekonomik krizden dolayı kaynak sağlayacak şirketlerin azalacağını öngörüyor. yani daha az burslu öğrenci alabilirlermiş, bu da şansımı azaltırmış. zaten sayısal olarak yüzde 2 civarında şansımız vardı, o da düşerse işimiz yaş. ayriyeten geçtiğimiz senelerde başvuran yazarlar varsa kendilerine bu boş karantina günlerinde birkaç soru sormak isterim.