şükela:  tümü | bugün
832 entry daha
  • 17-18 efes pilsen kadrosu
    mccollum-adams-doğuş
    ledo-birkan-onuralp
    simon-muric-muhaymin
    brown-motum-berk-yiğitcan
    dunston-stimac

şimdi neresinden tutsan elinde kalacak bir kadro. madem bütçe yok öyleyse bırakın gençler oybasın, ha yok bütçe var o zaman bu transferler ne? kadroda tam 9 yabancı oldu, bilindiği üzere tbl'de bunlardan 3 tanesi tribüne çıkmak zorunda ve kalanını yerlilerden oluşturmak zorundasın. peki yerlilerin kim? doğuş, birkan, onuralp, muhaymin, berk, yiğitcan. şimdi bu çocuklara güveniyorsan bu kadar yabancıyı niye aldın? güvenmiyorsan yerli takviyesi niye yapmadın?

16-17 sezonunda cotton, maxim, paul, honeycutt, thomas, omic, kirk transfer edildi ve 17-18 sezonu başlamadan hepsi gönderildi. perasovic göreve geldiğinde kontratı devam eden oyuncular sebebiyle 17-18 sezonu için "kendi kadrosunu kurduğunda görün siz bir de" gibi gerzekçe bir umut vardı bazılarında. kendisinin wisniewski transferini görmüş biri olarak nasıl umutlu olabilirdim? iyi ki de umutlanmamışım, kurulan kadroya bakıp ağlıyor olabilirdim herhalde şu an.

perasovic'in sezon sonunu göremeyeceğini ve kendisinden sonra da bu 9 yabancıdan en az 4-5 tanesinin şutlanarak sezona gençlerle devam edeceğimizi düşünüyorum.

hepsini geçiyorum şimdi yukarıdaki kadroya son eklenen kişi edo muric; kendisini banvit ve slovenya milli takımından tanıyoruz. basketbol tanrılarının rızası için soruyorum; mevcut kadro ve tbl'deki yabancı sınırlaması düşünüldüğünde hangi derde derman olması için aldınız bu adamı? kaç dakika oynayacak bu adam? kaç dakika oynayacaksa bırak o süreyi de muhaymin, onuralp oynasın lan yazık şu çocuklara.

tüm bunların haricinde bir de mecburi salon değişimi sonrasında kombine sahiplerinin gönlünü alamama, bilakis mağdur etme durumları var. abdi ipekçi'de hemen benchin arkasında olan 111'i götürüp çapraz bir yere itelemişler. durumdan şikayet eden taraftara da kabaca "beğenmiyorsan kombineni iptal edebilirsin" diye cevap veriyorlar. böyle gerzeklik görmedim, ulan derdi iptal ettirmek olan taraftar sana bunu şikayet etmek yerine iptal eder zaten. taraftar lan bu taraftar; maça gelmek istiyor, takımının yanında olmak istiyor ama sen koca salonda yer bulamıyorsun ve yer bulamadığın gibi "beğenmiyorsan yallah arabistan'a" diyorsun. o mağdur ettiğin 111 nolu bloktaki insanların büyük çoğunluğu da maç seçmeden her maç oradalar, yurtiçi-yurtdışı deplasmanlara giden hasta derecede efesli insanlar.

sonra "efes'in neden taraftarı yok?" neden olsun?
  • türkiye'de daha önce bir benzerini hatırlamadığım şekilde sezona dokuz yabancıyla giren takım. üst düzey isimlerin transfer edilmesini beklemiyordum ama en azından düzenli bir takım kurulmasını umuyordum, ligde ve avrupa'da doğru şekilde oynanması durumunda oluşacak hava ile başarılı olmasını beklerdim, malum daha önce çok yüksek bütçelerle kadro oluşturulduğunu ve sonucun hüsran olduğunu da çok gördük.

sonuca gelelim, dokuz yabancılı kadro nedir? daha önce euroleague takımlarının sekiz yabancı transfer ettiklerini görmüştük -ki bence bu da saçma ve takımın ahengini bozan birşey ama fenerbahçe gibi çok üst düzey yabancılar alabiliyorsan o ayrı- ama türk oyunculardan çok da iyi olmayan oyuncular için böyle bir saçmalığa imza atmak garip bir durum. dunston-dbrown-simon üçlüsü haricinde kısıtlı bir yabancı rotasyonu, hadi tecrübeleri nedeniyle motum-stimac'ı da ekleyelim ama gerisi hikaye. bunlar için ligde başka bir kadro, avrupa'da başka bir kadro çıkaracaksın. başka bir örnekle açıklamak gerekirse, dünya kupası elemeleri'nde euroleague veya nba oyuncularını oynatamayan milli takımlar'ın elemeleri geçen oyuncuları finallerde oynatmaması ve 'baba' oyuncuları takıma getirmesi de bu tip bir saçmalık olacak.

bakalım, bari elimizde onuralp-muhaymin olur, umarım ligde şanslarını iyi değerlendirirler.