• öncelikle belirtmeliyim ki, başka türlü bir başlığın dikkat çekeceğini bilsem başlığı böyle açmak istemezdim. ha tabi, yaşadıklarımız rezalet mi? evet, rezalet!
    bundan 10 yıl önce, bireysel emeklilik sisteminin ülkemizde reklamlarının yapılamaya, çok matah bir şeymiş gibi anlatılmaya başladığı yıllardı. anneme yapalım bunu dedik ve eve yakın iş bankası şubesine gittik.
    müşteri temsilcisi, "ev hanımları" bireysel emeklilik sözleşmesinin anneme uygun olduğunu söyledi ve hatta eşin vefatı durumunda kalan primleri kendilerinin ödediğini de altını çize çize ekledi. belki aklımda kalmazdı ama çok önemli olduğunu birkaç defa söyledi. o zaman bana çok uzak ve tuhaf gelen bu ayrıntı, aslında pek de öyle değilmiş. babamın eylül 2011'de vefatına kadar, her ay primleri ödedik. ama nasıl gururluyum tabi, annem için bir şey yapıyorum.

kendime gelmeye ve artık bir ölümün ardından yapılması ne yazık ki mecburi olan vergi, veraset, sigorta, banka gibi dünyanın insana en ağır gelen işlerini hallederken annemin bes planı için de başvuru yaptım. anadolu hayat emeklilik, vefatla ilgili bir sürü belge istedi, hepsini gönderdik ve artık katkı paylarını onların ödeyecekleri kesinleşti. ya da biz öyle sanmışız ta ki annemin 10 yılı dolana ve kendisi 59 yaşında olduğu için sistemden çıkmaya hak kazanana kadar... çünkü ödedikleri başka bir şeymiş!

mayıs ayı başında müşteri hizmetlerini aradık. bize söyledikleri meblağlarda ciddi bir sıkıntı olduğunu fark ettim. katkı payları toplamımın, 14.348 tl; katkı paylarının getirilerinin ise 12.730 tl olduğu söylendi. anadolu hayat 150 tl ödemeye devam etmiş olsa bile ki daha fazla ödemiş, 18.000 lira katkı payı olması lazım. başvurumuzu yaptık ve beklemeye başladık. aradan birkaç gün geçip kimse dönmeyince tekrar aradık. başvurunun kapandığını ama hiçbir değişiklik olmadığını söylediler ve ayrıntı falan da yok. müşteri temsilcisi, dilekçe yazmamızı söyledi. bu arada web sitelerindeki şubeden ya da mobil şubeden bakıp yapılan ödemeleri dilekçeye eklerseniz daha hızlı çözüleceğini de ekledi. işin enteresan tarafı, bu noktada başlıyor. ilk önce her iki kanalda da “ödediğiniz katkı payı toplamı”, “getiriler toplamı”, “birikim” gibi bilgiler farklıydı ve sonrasında da sürekli değişti. ekran görüntüsü alıp dilekçe yazıyorum, tam göndereceğim, rakamlar değişiyor. bu böyle olmayacak diyip bir bilene sorduk ve istanbul bölge müdürlüğüne gidin, orada hemen hallolur bilgisini aldık.
    birkaç hafta süren bu sürecin sonunda müdürlükteydik. oradaki hanım da sorun olduğunu, başvuru yapacağını ve kısa sürede çözüleceğini söyledi. tabi bizde bir rahatlama... ama 2 saat bile sürmedi çünkü arayıp yapılan ödemelerin getirisini alamayacağımız konusunda "bilgilendirildik." sebep? yok!
    bu 10 yıllık süreçte, ne yazılı ne de sözlü olarak anadolu hayat emeklilik tarafından ödenen katkı paylarının getirisinin olmayacağını kimse bize söylemedi ki bence kendileri de işin içinden çıkamıyorlar. çünkü sürekli farklı meblağlarla karşılaşıyoruz. en son aldığım ekran görüntüsünü koyuyorum. ekran görüntüsü

sözleşmeden gelen hak olarak ödedikleri bu paradan herhangi bir getiri alamayacaksak sistemin içinde olmanın faydası nedir? bireysel emeklilik sisteminin tabiatına aykırı bir durum var ortada. insanlara bunu satmak için yalan söylüyorlar. bu resmen nitelikli dolandırıcılık.
    ki bunun böyle olduğunu bilsem o parayı ödemeye devam eder ya da en kötü ihtimalle ikinci bir bes yapardım anneme.
    ayrıca bu görünen* 22.470 liralık getiriyi kim alacak? çünkü bize sadece 22.000 lira veriyorlar.
  • rezalet gibi rezalet olan başlık!
    rezalet puanım 9/10
  • emeklilik gözetim sistemine başvuru yapılması ile çözümün hizlandirilacagi haklı bir rezalet gibi durmaktadır. yakın zamanda yaptım sonuç alınıyor.
  • tam bir rezalet.

zamanında kavga,dövüş zor kurtulmuştum bu sistemden.

hakkınızı umarım alırsınız.
  • paranın bu kadar değersiz olduğu ülkede ne yazık ki insanlar birikim için bes sistemine girmeye zorlanıyorlar.

rezalet üstü rezalettir.

bana sorarsanız ben bese otomatik girdiğim günün ertesinde çıkarım. zararını da görmedim sadece kendim birikim yapmak konusunda düzensiz birisiyim.
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap