şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iktidara egemen olan hemen her partinin ve kadrolarının, siyasi eğilim farkı olmaksızın , ermeni katliamı'nı, sünni müslüman ekseriyet (türk+ kürt ) indinde normalleştirme veya inkâr çabaları, doğruluğuna kanıt olabilecek; anadolu "insan"'ı hali.
 • ortadoğu insanı şeklinde değiştirilebilecek cümledir. kötülükten ziyade, bilinci, belleği olmayan, garip bir kitle canlanıyor ortadoğu deyince gözümde. alt beyniyle hareket eden, şiddete meyilli, tepkileri ölçüsüz... buralarda diktatörlerin mantar gibi türemesini de buna bağlıyorum. bazı toplumlar demokrasiyle yönetilmeye gerçekten müsait değil. anadolu da kötünün iyisi işte.

  zöge: genç isveçliler rahatsız.
 • anadolu insanı kötü falan değildir anadolu insanı vefalı,hoşgörülü ve misafirperverdir.bunu söyleyen insanlar bir kişiye bakarak böyle bir şey diyemezler.ona soruyorum beş parmağının beşide bir miymiş!
 • (bkz: #33821613)
 • genelde dusunuldugunde bu olaya, ortadogu insani bireysel olarak tanisildiginda, bakildiginda cok iyi olmalarina ragmen toplum olarak hepsi bir araya getirildiginde sonucun kotu olmasidir.
  ama bir de almana bak, bireysel olarak hic de iyi olmayan ve hatta cogu zerre haz vermeyen insan olmalarina ragmen toplumsal olarak hepsini bir araya getirdiginde mukemmel sonuclar cikarabilirler, sosyal adalet, sanat, organizasyon, vb gibi. avrupa insaniyla ortadogu insanlarinin bir farki da budur.
 • (bkz: salak yemin ederim gerizekalı bu çocuk)

  anlatılmak istenenin çarpıtıdığı önerme. anadolu insanı kötü falan değildir, yıllar öncesi senin benim için sırtında erzak, mermi taşıyan senin bugün bok attığın anadolu insanıdır. anadolu insanı dediğin, bugün benim dahi -öz eleştiri yapıyorum mütemadiyen- ötekileştirdiğimdir. anadolu insanı kötü değil, istemli ve planlı şekilde cahil bırakılmış olandır. köy enstitülerinin kapatılmasından tut, tarımın, geçim kaynaklarının sırayla ellerinden alınıp özelleştirilmesiyle başlamış, sonrasında cahil bırakılmış, eline kömürdü, makarnaydı -diğerleri bunları da vermiyordu- verilmesiyle susturulmuş kitledir. kötü falan değildir anadolu insanı, çoğunluğu manipüle edilendir. bugün hala çıkıp da anadolu insanı kötüdür, öyledir, böyledir diyen insan türkiye'nin özünü anlamamış insandır. bugünlere nasıl bir akşamda gelinmediyse, bir akşamda da çıkılmayacaktır. biz de güldük eğlendik, hülooğğğ dedik, ama vakti geldiğinde durup düşünmek lazım. kendi safhına çekmek lafını kullanmak istemesem de, bu insanların bilinçlendirilmesi lazım. çobanın oyuyla senin oyun bir olmasın istiyorsan, o çobanı da bilinçlendirmen lazım arkadaşım.

  bana sorulmadı sen bu aileye mi doğmak istiyorsun diye, sana bu imkanlar mı verilsin istiyorsun diye. ben bugün beş kardeşi olan, anadoluda iki kardeşini şehit vermiş biri olarak da doğabilirdim, fikirlerim de çok farklı olabilirdi. bir gecede olacak şey değil bu, yılların getirisi. anadolu insanı kötü falan değildir, bilinçlendirilmesi, olayların doğru düzgün, insanca anlatılması gerektiğidir. pes etmeden, yılmadan. anca öyle kazanırılır bu savaş.
 • bu tespiti yapan arkadaşa, "peki nerenin insanı iyi" diye sormak istiyorum. anadolu insanı kötüyse, insanlıktan nasibini almadıysa, kim almış mesela? isveçliler mi, ingilizler mi? onlarda kötülük yok mu mesela, tüm insanlar adeta kanatsız bir melek mi? oradaki halk çok mu tahammüllü, çok mu merhametli, çok mu özgürlükçü? hiç kimseyi öldürmüyorlar mı orada, kınamıyorlar mı, kavga etmiyorlar mı? oradaki de halk lan işte, sayısını milyonlarla ifade edebileceğin toplumları nasıl kategorize edebilirsin, nasıl genelleyebilirsin? kimi müslümandır, kimi hindudur, kimi ateisttir, ama insan topluluğudur nihayetinde. ihtiraslarıyla, toplumsal değerleriyle, doğrularıyla, yanlışlarıyla insandır. bir de karnı tok olan adam aç olana göre daha huzurlu olur, bir fark bunu görüyorum batıyla aramızda. sen bizim insanımızı geçim derdinden kurtar, insan gibi eğit, bak kim hoşgörüsüzlük ediyor, birilerini dövmek için bahane arıyor? insan her yerde aynıdır kardeşlerim, eğitim seviyesi ve gelir durumu farklı olsa da insan insandır. hiçbir toplum melek de şeytan da değildir, yani toplumlar iyi ve kötü olamaz.
 • özellikle anadolu'da bir hastahaneye gittiğinizde rahatlıkla onaylayabileceğimiz önerme. sağlık çalışanlarına bakışları, moderniteyle yüzleşmeme çabaları, sosyal devletin imkanlarını sömürme güdüleri, kurnazlıkları, estetiğe ve güzele olan düşmanlıkları, farklılığa tahammülsüzlükleri ve daha akla gelebilecek binlerce kötü özellikleri ile adeta kötünün membağını oluşturuyor bu insanlar. herhangi bir bilince sahip değiller. biraz islam, biraz da feodalite etkisi kalmış vahşi primat türleri. dipnot: cahil bırakıldıkları, köy enstitüleri, kurtuluş savaşı kahramanları, batılılar mı iyi gibi tespitlerde bulunanları bir süreliğine onlarla beraber yaşamaya davet ediyorum. bu bahislerde de edilecek bir çift sözüm var elbet ama ilk önce işkembeden konuşmayalım.
 • bunu savunanın 10 gün sonra zafer bayramını kutlayacak olması enteresandır.