şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gülben ergen'in kör aşık albümünden bir şarkı adı...

  ölümüne geldim kapına dayandım
  hadi göster bana yolumu
  ben anadolu kadınıysam eğer
  sen de tut anadolu'nun yolunu
 • şerefli,haysiyetli,sadık,çilekeş ,gönlü zengin,sevgi dolu,zeki,çalışkan... saymakla bitmeyecek kadar iyi niteliklere sahip kadınlardır.
 • nuri iyem i nuri iyem yapan figür...
 • oya ve dantel işleme hususunda master seviyesine yükselmiş kadın. hatta o kadar var ki eli işteyken diliyle başka birine laf yetiştirmede üstüne yoktur.
 • osmanlı devleti döneminde köylerde kız erkek on beş-on altı yaşlarında evlendirilir.erkeğin askerlik çağı gelinceye kadar birkaç çocukları olur. erkek askere gider,artık onun ne zaman nasıl geleceği bilinmez.askerlik en az 6 yıldır. bu arada o savaşlarda ölebilir,esir düşebilir,sakat kalabilir.kocası giden anadolu kadınının ise üzerine bütün işler yüklenmiştir.tarla ve bahçenin sürülmesi,ekilmesi,hasadı,hayvanların bakılması,sağılması,süt,yoğurt,peynir yapılması hep onun işidir. evin giyeceğini de o dokur ve diker.ülkede kumaş yapacak fabrikalar yok.dışarıdan getirilenleri de alacak para nerede? anadolu kadını tarlayı sürer, buğdayını eker,biçer,harmanını savurur,haydi bakalım öşürcüler gelir.anadolu kadını elde ettiği ürünün yüzde onunu devlet namına vergi memurlarına vermek zorundadır.
  kocası rastlantı olarak dönerse,adam ya hastadır,ya sakat.artık o çok yorulduğu için dinlenmelidir. anadolu kadını nasıl olsa alışmıştır işine, çalışmasını sürdürür durur. bu arada kadının oğulları büyür,evlenir,askere gider. bu defa gelin kaynana aynı işleri yürütür ve böylece yıllar geçer,kadınlar bütün evlerinin,köylerinin ekonomik ihtiyaçlarını sağlar, devlete vergi verir,asker verir. işte bu nedenle savaştan sonra ingiliz başvekili ' biz osmanlı devleti'ni yendik ama osmanlı evini yenemedik.' demiştir. işte tüm bunlar anadolu kadının gücünün,çalışkanlığının ve cesaretinin göstergesidir.
 • bizi "trakya kadını" tabirini icat etmeye zorlayan deyiş.
 • (bkz: kadın anam)
 • anadolu çocuğu'nun anası.
 • illet olduğum kutsal damacana tariflemelerden biri. o ne demek demeyin, ayar etmeyin insanı. ne diyeceğimi bilemedim işte! anadolu kadını he, öyle mi?! anadolu kadını cinsiyeti unutulan, unutturulan, görünmeyen, görmezden gelinen kadın. masum. mahçup. kutsal. ana. çilekeş. kan kusar kızılcık şerbeti içtim der. içine atar. sineye çeker. isyan etmez. ezilmişliğini gizleyecek tüm üstün sıfatlar onda toplanır ve kadınlığın tarifine dönüştürülür. öyle bir prototip ki kadın bilincinden mümkün olduğu kadar uzak konuşlandırılmış, örnek olacak zira. anadolu delikalısının anası, helali olacak.. bu toplum, kutsal değer yargıları, gelenek melenek diye kafamızı sike sike götünden prototip yaratıp sonra da "aha sana ekol" diyor ya, ben böyle öfke kontrolü sorunu yaşıyorum! değil kardeşim, anadolu kadını falan yok burda. hepimiz ""rus kadını"yız, tamam mı? şimdi yıkıl karşımdan!
 • hayal ettikleri babalarını tarif edercesine, annelerini anlatan insanların söylemidir. kadınların bu topraklarda çilelerinin dolmadığı ve ne yazık ki, epeyce bir süre daha dolmayacağının tanımıdır.