şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "...
  büyük kent korkuları başka, kırsal alan korkuları bambaşkadır; doğa ile, doğanın gücü ile, batıl inançlarla iç içedir ve çarpıcılıklarını da onlardan alır, ola ki inandırıcılıklarını da...

  öykülerin tümü, özgünlüklerinden bir şey kaybetmeksizin, anlattıkları ortamların -köyler, ormanlar, tepeler, mağaralar- özelliklerini koruyarak, dayandıkları malzemelerin -batıl inançlar, hayaletler, büyüler, büyücüler- yerinde kullanılışı ile gerçekten kimi anadolu korkularını, okurları etkileyecek -ve düşündürecek- şekilde canlandırıyorlar. kaldı ki ücra köylerin, kuytu ormanların, bir görünen bir kaybolan mağaraların ve nerelere kadar uzandığı bilinmeyen kuyuların gizleri ve dağıttığı, dağıtabildikleri heyecanlar, korkular ve kabuslar bunlarla bitmiyor, ola ki başlıyor..."
  - giovanni scognamillo

  anadolu korku öyküleri, içinde tamamıyla özgün öğeler kullanılarak yaratılmış altı öyküyü barındıran bir “ilk eser”. kimliğini dışarıda arayan alt türlere ve sanatın farklı dallarında bu türlerin takipçisi olan insanlara yeni, orijinal ve bu topraklara has bir “şeyler” verebilme niyetiyle hazırlanmış bir derleme.

  altı genç ve kuvvetli kalemin bir araya gelerek başlattığı bu proje, türk edebiyatında "buralı" öykülerin var olması amacıyla yaratıldığı için de bir ilk. aynı zamanda bu proje, bu türe gönlünü vermiş diğer yazarların da yolunu açan ve korku serilerinin devamının geleceğini müjdeleyen önemli bir eser.

  yıllarca insanların yakındığı batılı kopyacılığına dur diyecek olan bu öyküler, ülkemizin barındırdığı mirasın ve bizim topraklarımıza ait korkuların farkına varmamızı sağlayacak. tamamen anadolu kültürüne sadık, özentilikten uzak, ülkemize ait folklorik özelliklerden ve anlatılardan beslenmiş bir yapıt.

  anadolu korku öyküleri
  yazarlar:
  koray günyaşar, işın beril tetik, demokan atasoy, ayşegül nergis, kayra "keri" küpçü, galip dursun

  yayınevi:
  laika yayıncılık

  çıkış tarihi:
  ekim 2006

  sayfa sayısı:
  232

  önsöz:
  giovanni scognamillo

  redaksiyon:
  vuslat taş

  grafik ve illüstrasyon:
  engin deniz erbaş

  dizgi:
  onur gözüpek
 • aktüel'de yazarlarıyla ropörtajı çıkmış olan kitap. alkarısıyla, cinlerle, gizemli ağaçlarla bu toprakların korku öyküleri yazılmış. devamı da çıksa da okusak.
 • kayra küpcü'nün banu adlı arkadaşa imzaladığı kitap elime düşmüştür. bu arkadaşı ibret olsun diye açıklıyorum kimse artık kitabını imzalamasın.
 • çok ama çok başarılı gerçekten sizi korkutacak güzel öykülerin olduğu, beni çok umutlandıran ama devamını görmediğim inanılmaz yapıt.okuyun, okutun, korku edebiyatına güç katın. motiflerin başarı ile işlenmesi, konuların özgünlüğü, çok ama çok başarılı. hala aralarda, tekrar tekrar okuduğum öyküleri vardır...
 • okuması daha yeni kısmet olmuş kitaptır. henüz üç öyküyü okudum ve kitabın adına yakışan öyküler içermekte. okuduğum üç öykü arasından en çok "gelin otu"yla tüylerimi ürpertmiştir. kısaca alın,okuyun ve devamının gelmesini dört gözle bekleyin derim ben.
 • yıllardır devamını beklediğim mükemmel bir öykü kitabı. yerli korku filmi çekmek isteyen yönetmen ve yapımcıların mutlaka okuması ve bu kitabı yapan öykü yazarlarından yararlanması gerekiyor.
 • ekim 2006'da laika yayınları'ndan çıkan, yerli korku ve fantastik türünde yazan altı yazarın hikayelerinden oluşan kitaptır. kitapta osmanlı döneminden kalma el yazması bir büyü kitabının fotoğrafları da eklenmiştir, iyi düşünülmüş bir detaydır. nitekim en arka kapağında şunlar yazar: "biz, bu kitabın altı yazarı derlememize yazdığı önsöz ile emeğimize değer katan, bizi yüreklendiren büyük üstadımız giovanni scognamillo'ya, ilk defa bu kitap için saklı durduğu yerden çıkardığı gerçek bir büyü metnini bizimle paylaşan ve bu belgeden kitabımız için çok özel bir kapak yaratan illüstratör engin deniz erbaş'a, kitabımızın yayına hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarız."

  giovanni scognamillo'nun yazdığı "kırsal alan dehşetleri" başlıklı önsözüyle başlamaktadır. okumak için (bkz: kırsal alan dehşetleri)

  hikayeler ve yazarları:

  koray günyaşar-"karatepe"
  ayşegül nergis-"gerçekte onlar hayvan gibidir"
  demokan atasoy-"kuyu"
  ışın beril tetik-"gelin otu"
  kayra küpçü-"cevizin gölgesi hain olur"
  galip dursun-"güzay'ın bindilek ağacı"

  kitap laika yayınları'ndan temin edilebiliyor diye biliyorum. yıllardır geyiğini çevirdiğimiz ikinci kitap ise (anadolu korku öyküleri 2 sanırım) halen beklenilmektedir...

  edit: an itibariyle sevindirici haber galip dursun'dan gelmiştir, ikinci kitabın hazırlıkları bitmiş. https://twitter.com/…rsun/status/311787456229953538
 • temin sorunları nedeniyle adı "hayalet kitap"'a çıkan kitaptır. önümüzdeki aylarda ikinci ciltle birlikte tekrar basılacağı ve aynı anda raflarda yerini alacağı müjdesi de verilmiştir.
 • (bkz: anadolu korku öyküleri 2/@songulyabani)

  ikincisi kasım ayında okurla buluşacak olan kitaptır. bir aksilik çıkmazsa istanbul kitap fuarı'nda 5 kasım'da 14.00'de (bilgi yayınevi standında) bir imza günü etkinliği de olacak kitap burada okurla buluşacaktır. gelme imkanı olanları bekleriz.