şükela:  tümü | bugün
  • son derece yerinde olacak hadisedir. anadolu lisesi ne abi neyin mantigi bu ? ne anadolu’su ?

bakın mesela örnek veriyorum.

kiz meslek lisesi : bayanlar icin uygun mesleki eğitim okulları

endüstri meslek ve teknik liseler: daha çok sanayi sektöründe çalışacak elemanlara eğitim veren okullar.

fen liseleri : matematik ve fen bilimleri dediğimiz kimya fizik biyoloji alanında eğitim veren ve özellikle sayısal mantıkta öğrenci yetiştiren okullar

imam hatip liseleri : neye yaradığını ben de bilmiyorum. ama adından yola çıkarsak islami bilimlere dayalı olduğunu anlamak güç değil. ki oyle de.

güzel sanatlar lisesi : öğrencilere özellikle müzik enstrümanları konusunda eğitim veren ve güzel sanatlar fakültelerine hazırlayan sanat okulları.

sosyal bilimler lisesi: daha çok sözel mantık eğitimi veren ve öğrencileri buna yönelik hazırlayan okullar.

eskiden bir de düz liseler vardı. ondan önce süper liseler. bir ara spor liseleri vardı simdi kaldı mi bilmiyorum. sonra tüm düz liseleri anadolu lisesi yaptılar. yani anadolu liselerinde verilen eğitimi tüm liselere getirdiler. buna hiçbir lafım yok. ancak bir lisenin adından icerigini anlamak gerek. ya bi lisenin on adı neden ‘anadolu’ olur ? osmanlı’nın son dönemlerindeki yabancı okul - devlet okulu dini okul - fenni okul ayrımı gibi birsey mi bu anadolu adini vermekteki amaç ? benim bildiğim anadolu; suan üzerinde yaşadığımız coğrafyadır. peki bunun lisenin eğitim anlayışıyla alakası ne ?

eskiden anadolu lisesi okumak ayrıcalıktı. ben de onun son dönemlerine rastlayan bir süreçte okudum. fakat hep sunu sordum kendi kendime. neden anadolu ? yani niye anadolu abi. istanbul’un avrupa yakasından bulgaristan’a kadar olan denk liseler edirne rumeli lisesi diye anılıyor da ben mi yanlış biliyorum ?

yani anadolu liselerinin eğitimi ile konuşmuyorum burada. ismindeki sacmaliktan bahsediyorum. eğitiminiz ayni kalsın ancak okulların adından anadolu ibaresini kaldırın bir manası yok cunku. su yukarıda verdiğim diğer lise orneklerine bakınca isminden eğitimine dair bir çıkarım yapabiliyoruz. anadolu lisesi deyince anadolu kelimesinden ben bir çıkarım yapamıyorum şahsen: özünde sosyal bilimler ve fen liselerinin karışımı bir okul. o zaman da karma lise de ne bileyin en kötü cok programlı lise kavramını bu okullara ver.

ya da en kötü hiçbir ibare kullanma direk anadolu yu kaldır okulların adı eskisi gibi sade olsun. düşünsenize bursa’nın en köklü liselerinden olarak iki lise söyleyeyim size : bursa erkek lisesi ve bursa kız lisesi. bu liselerin adları yıllardır bursa anadolu erkek lisesi bursa anadolu kız lisesi. yada eskiden bursada yerel anlamda en iyilerden inegöl lisesi vardı. biz okurken hocalar hep ‘eski adıyla inegöl lisesi’ derlerdi. çamlıca lisesi kabataş lisesi vs varken anadolu koyarak hem adini uzatıp hem karizmasını yerle bir edip hem de manasız aptalca bir on ad koyup sacmaliyorsunuz.

gidin tüm anadolu liselerini düz lise yapın bu saçmalığa bir son verin.
  • günümüz politikalarının yaptığı çok güzel bir iş var. yürürlükte olan kaliteli bir şeyi alıyorsun, itibarsızlaştırıyorsun kalitesini yere indirip içini boşaltıyorsun. sonra da diyorsun ki bu ne işe yarıyor kapatalım gitsin.

ne yapıldı tüm düz liseler anadolu'ya çevrildi, niye? açın bakın anadolu lisesi puanlarına, benim zamanımda kabataş'a, galatasaray'a girdiğin puanlarla şimdi esenyurt nakipoğlu'na giriyorsunuz.

anadolu liseleri kaldırıldı zaten, hepsini düz lise olarak kabul edebilirsiniz. imam hatiplerle bizi mükemmel bir gelecek bekliyor.