şükela:  tümü | bugün
 • o kadar kasıp girdikten sonra eziyetten başka bişi olmadığını anladığın okul
 • sinavla ogrenci alan, yabanci dille egitim veren parasiz* egitim kurumlarinin genel adi. daha sonra anadolu ismi, tum yabanci dille egitim veren devlet liselerinin isimlerinin ba$ina eklenerek kullanildi.
 • kolej diye adlandirilan tek bir anadolu lisesi biliyorum o da eskisehir anadolu lisesi, eski adinin eskisehir koleji olmasindan kaynaklaniyor o da..

  conspiracy theory filmini fazlaca izlemis olan arkadaslarin bilmedigi bir sey var ki, anadolu liselerinin hicbirinde (iki uc istisna olabilir) lise egitimi yabanci dille verilmez, ortaokulda da derslerin islenisi genelde dersin turkce anlatilmasi ve defterlere ingilizce notlar yazdirilmasi seklindedir.. (benim okudugum zamanlarda bu boyleydi)

  zaten 8 yillik temel egitime gecildikten sonra anadolu liselerinin ortaokul bolumleri de kapandigina gore, anadolu liselerinde ingilizce egitim veriliyor demek, oturdugu yerden ahkam kesmek olarak adlandirilabilir.

  ayrica bu okullarin eski kalitesi de kalmamistir, illerdeki liselerin yarisi anadolu lisesi yapilarak kaliteleri de duz liseler seviyesine indirilmistir..
 • eskiden izmir maarif koleji denirken sonradan bornova anadolu lisesi adını almış bir örneği olan, şimdiki kalite düzeyi hakkında pek bilgimin olmadığı ama benim okuduğum yıllarda özverili öğretmenler tarafından düzeyli bir eğitimin verildiğine inandığım, o yıllarda bir sene hazırlık üçer sene orta ve lise döneminden oluşan okul çeşidi. hazırlık sınıfı boyunca haftada 25 saat ingilizce dersimiz vardı, matematik ve fen (ve tabii ingilizce) dersleri dışında müfredat türkçe idi. ben de dahil benim jenerasyonumdan kimsenin ingilizce hayranı olmadığını biliyorum, öte yandan turizm bakanımızın yabancı dil bilmemesi nedeniyle rezil olduğumuzu biliyorum. ayrıca (bkz: paranoyak olman takip edilmediğin anlamına gelmez)
 • turkiye disindaki ulkelerde misyonerlerin kurdugu okullara verilen isimdir. bunlar vakiflar tarafindan finanse edilmektedirler. selanik'te de vardir, ornegin.

  turkiye'de ise yabanci dille egitim veren devlet okullarina verilen isimdir. basta bazi guzide sehirlerimizde birer tane olmak uzere acilmis iken sonradan en ufak sehirde bile sayilari 4-5 taneye cikarilarak asil amaci sapitilmistir.
 • artık boku çıkmış bir şekilde 500.000 nüfuslu yerde 4 tane bulunan okul çeşidi
 • daha ilkokuldayken, sokakta top tekmelemekten baska bir bok bilmez iken, annelerimizin ve babalarimizin bir gun karsimiza gecipte hadi bakalim calisda kazan su sinavi dimesiyle baslayan bir kabusun ilk halkasidir. kazandigim okulun adini bile bilmiyordum eskisehir koleji saniyordum. neymis efendim diger okullarda siniflar 60 kisiymisde anadolu liselerinde 30 kisiymis. ilk yil icin dogruydu fakat sonra bizim sinifta ne hikmetse 50 kisiye cikti, en iyi hocalar anadolu liselerinde olurmus, walla en komik hocalar bizim okuldaydi ama en iyimi bilemeyecegim. kisacasi okul olarak artik hicbir onemi olmayan fakat ogrencileri ve ortam acisindan hala turkiyede okumaya en musait lise tiplerinden birisi.
 • 'yabancı dil bilen bilim adamları' yetiştirme yüksek idealini çoktan mazide bırakan cehennem tipi okullar.
  yabancı dil bilmeyen bilim adamlarını hangi kurum yetiştiriyor dersiniz ?
  (bkz: fen liseleri)
 • her tür spor karsilasmasinda rakip tribünün 'anadolu ibne dolu' tezahürati ile muhatap olan okul
 • maclarda kufrettikten sonra, bakan hocalara karsı anadolu cocugu kufretmeztezahuratini sokan okul ve okullar.