• ortaokul yillarinda ogretilen ve kimsenin ogrenemedigi dolayisiyla frustuck den baska bisey hatirlamadigimiz ve bunun icin konusulamayan dil.
    ozellikle hocanizin adi tahin tonmez ise ve umit ozat sasiligi varsa daha bi kotu olur.
  • (bkz: 0)
  • bi bakalım:

ich bin hede (ben hedeyim)
    ich komme aus der turkei (türkiyeden geldim)
    ich trinke suppe (çorba alayım ben)
    wie alt bist du (kaç yaşındasın)
    wie heissen sie (adınız nedir)(galiba)

yok yok yine nankörlük yapmayalım bak bu kadar şey biliyoruz, iyi yani. çok şükür bunlarla aç kalmayız açıkta kalmayız. cevap verirlerse anlamış gibi yaa yaa diyip iki sırıtırız olur zaten. bide bunlara ek olarak anadou lisesindeki arkadaşlarla evde videodan öğrenilen bi almanca çeşidi var ama, onun konuyla pek alakası yok sanıyorum.

not: yukarıdaki cümlelerin öğreneli bi 6-7 sene geçti, anlamları ve imlaları konusunda hiç ama hiç iddialı değilim.
  • herr heusen die beinder en populer cumlesidir.
  • almancadan değil nefret, tiksinti duymanıza sebep veren bir oluşumdur. kaç yıl geçti hala uyuz olurum almancaya.
  • ikinci dil (optional) olarak alınanı susayanlar(das wasser), sinemaya gitmek (ins kino) isteyenler, kahvaltının hazır olduğunu belirtecekler (das frühstück ist fertig) gibi fazla ulvi amaçları olmayanlar için yeterli olabilmektedir. daha fazlasına ihtiyacı olanlar başka yöntemlere başvurmak durumundadır zira eski alamancı hocaların haftada 2-4 saat anlattıkları ile bu dili şakımak mümkün değildir ve almancanız daima ingilizcenizin çoook çok gerisinde sekecektir. bu süreci yaşayan arkadaşlar için ezberde tutulacak top 10 cümle içinde mutlaka şunlar bulunmalıdır:
    "kannst du english?"
    "ich kann nicht gut deutsch sprechen, aber ich kann englisch sprechen."
    bu arada öğretim dili almanca olan anadolu liseleri vardır ki muhtemelen bunların almancası klasik anadolu liselerinin ingilizcesi gibidir, yani fıstık gibidir. kaptıktan sonra hayat boyu konuyla ilgili sırtınızın yere gelmeyeceği cinstendir.
  • auf deutsch bitte eşliğinde öğretildiğinde inge ve fritzin gelmişini geçmişini öğrendiğimiz almanca tipidir bu.
  • lise yıllarında bu derslere katkı olsun diye bulduğumuz her almanca film ile desteklemeye çalıştığımız ve aklımızda topu topu iki - üç cümle kalmasına sebep olan almanca türü...

(bkz: ja ja ich komme)
  • bi boka yaramayan bir kaç senelik nefis terbiyesi. (bkz: deutsch konkret)
  • ich möchte ein brot und machen das frühstück ist vertig um nein uhr gibi gubidik bir cümleyi hafizama kaziyan dil.
hesabın var mı? giriş yap