şükela:  tümü | bugün
  • mezun öğrencilerine eğitim fakültesinden herhangi bir program tercih ettiklerinde, anormal bir ek puan bahşedebilen okul.
  • normal anadolu liseleri gibi bir sene ingilizce hazırlık eğitimi olan lise 2. ve lise 3. eğitim psikolojisi , eğitime giriş gibi mesleğe yönelik dersler verilen lise
    aynıca üniversite sınavında eğitim fakültelerini tercih eden öğrenciler için 20 ile 25 arası ek puan verilir (bkz: daha ne olsun)
  • daha önceleri köy enstitülerinin eğitim sisteminin değiştirilerek bugunkü haline gelmesi sonucu oluşmuş hepsine ing hazırlık eğitimi yapılan ve öğretim süresinin 4 yıl olduğu okul
  • aol diye kisaltilabilir. bunlarin buyuk cogunlugu koy enstitulerinin devamidir, bu sebeple bunyelerinde traktor, pulluk gibi demirbas esyalar barindirmalari gayet dogaldir. cok cok eskiden bu okullar koy enstitusu iken ogrenciler marangozluk, tarla surmek, lojman yapmak gibi bircok zanaat hususunda uzmanlasmislar ve bu sayede bu okullar kendi kendine yeten ekonominin mikro ornekleri olmuslardir. bu uzmanlasmayi o kadar abartmislardir ki yetistirdikleri sebze ve meyveleri okulun pazar yerinde koylulere satar olmuslardir. (bkz: tereciye tere satmak). hatta bazilarinda sinema olurmus ki bu okulun cevresindeki koyler de haftanin bazi gunleri gosterimlerden istifade ederek kulturlenmislerdir. bu yerleskelerin ortak ozelliklerinden biri de sehrin disinda ama mutlaka bir tren istasyonuna yakin arazilerde kurulmus olmalaridir. zor asklarin yasanmasinin sebebi bu okullarin genelde erkek yatili olmasindan, gunduzlu kizlarin sayisinin cok dusuk olmasindan, ve hepsini bir tarafa biraktik bu az sayidaki kizin da guzellik kavramiyla uzaktan yakindan alakasinin olmamasindan kaynaklanmaktadir. boylesi sartlarda kolay ask aramak zaten en bastan abesle istigaldir. mecburen mutlulugu uzaklarda aramak
  • anadolu öğretmen liseleri dönemim idealist milli eğitim bakanı avni akyol'un bir projesi olarak kurulmuşlardır. türkiyede eğitim sistemindeki sorunların iyi yetişmiş öğretmenlerle aşılabileceği fikri projenin temelini oluşturuyordu. bu proje kapsımında mevcut öğretmen liseleri aşamalı olarak anadolu öğretmen liselerine dönüştürüldü. avni akyol'un bakanlığı süresinde bu okullara özel önem verilmiştir. burda görev yapan öğretmenler özel bir sınava tabi tutularak tayin ediliyordu. gelen öğrencilerde şimdiki gibi fen lisesini kazanamadım bari buraya gideyim fikrinden uzaktılar.
    avni akyol un milli eğitim bakanlığından ayrılmasıyla klasik türk siyasetinin bir yansıması olarak önemlerini ve asıl kurulma amacını yitirdiler.
  • ilk olarak koy enstitulesi ile baslayan. daha sonra egitim enstituleri ve sonrasinda ogretmen okullari daha sonrasinda ise ogretmen liseleri akiminin son parcasi olarak dusunulebilir. yatili bolumlerinin fazlaligi goze carpmaktadir. alan uzmanligina yonelik derslerin yaninda yaparak ogrenmeyi temel alan egitim anlayisiyla zaman zaman tarlada dagda bayirda calisma durumu da soz konusudur.
    ayrica isbolumu bilincinin gelistirilmesi amaciyla yatili bolumlerinde yemekhane sorumlusu, kapi nobetcisi, yatakhane sorumlusu ve hatta gece nobetcisi gibi gorevler ogrencilere birakilir. bu sayede ogrenciler lise caginda kendi aralarinda isbolumunu gerceklestirerek topluluk icerisinde gorev ve sorumluluk almayi, karsilikli sorumluluk iliskileri icerisinde yasamayi ogrenirler.
    ayrica unutulmaz anilarin gerceklestigi, saglam dostluklarin da kuruldugu egitim-ogretim kurumlaridir.
    (bkz: ahmet hamdi gokbayrak anadolu ogretmen lisesi)
  • eskiden köy enstitüsü olan anadolu öğretmen liseleri genellikle tarihi binalara sahiptir
    (bkz: edirne anadolu öğretmen lisesi)
  • bir meslek lisesi olmasına rağmen diğer meslek liselerinden farklı imtiyazlara sahip lise türü. şöyle ki; öss de diğer meslek liseleri öğrencileri alan dışı tercih yaptığında aoöbp leri 0.3 le çarpılmaktadır, fakat anadolu öğretmen liseleri öğrencileri alan dışı tercih yaptığında aynı diğer normal liselerde olduğu gibi bu katsayı 0.8 dir.
  • ozel konumu olan lise.
    soyleki anadolu ogretmen liseleri, ogretmenlik egitimi verdigi icin meslek lisesi statusunde yer almalarina ragmen hali hazirdaki meslek liselerinin kendi alanlari disi bolum secimlerinde uygulanan kat sayi sorununa tabi degillerdir. oss puani, duz lise, anadolu lisesi ogrencilerine uygulanan puanla aynidir. yani, ogretmen lisesinden mezun bir ogrenci, isterse muhendislik fakultesini de, tip fakultesini de tercih edebilir. ayni ogrenci egitim fakultesinde bir bolum sectiginde, diploma notuna gore en fazla 24 ek puan alir.

bir de bu liselerde, egitim fakultelerinde daha kapsamli okutulan egitim bilimine giris, egitim psikolojisi, olcme ve degerlendirme gibi dersler okutulmaktadir. zamaninda "bu derslere iyi calisin, universitede kolaylik saglar" derlerdi ki kulliyen yalandir, 4 yillik universite egitimim boyunca en dusuk ve orta notlari egitim derslerinden almisimdir.