şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tem'in istanbul'dan ankara'ya kadarki kısmına verilen isim.
  edirne'ye gidenine de trakya otoyolu denmektedir.
 • ankara - istanbul istikametinde, gece saat 23:00 sularında, tırların 4 şeritlik yolda 3lü yaptığını gördüğüm yol. tır sollayan tırı sollayan tır heralde başka bir yerde görülemez bir vakadır. bu yolda manyaklık edip tırların fing attığı bu saatlerde yola çıktıysanız eğer, ya sol şeritte 160-170 yaparak gidin, ya da orta şeritlerde 120 ile tatlı tatlı güvenli bir şekilde giderken 50 ile giden bir tırın önünüze kırması sebebiyle sürekli yavaşla hızlan yavaşla hızlan yaparak çıldırın. 160-170 çok derseniz, solda 140 yapayım yetmez mi derseniz, arkanızdan 180-220 civarında hız yapan, aç gibi giden ruh hastası şoförler tarafından kaza yapmaya sürüklenirsiniz. aman diyim.
 • türkiye'nin 1984 senesinde hizmete girmiş ilk paralı otoyolu olan gebze-izmit otoyolunu da kapsayan yol. *
 • koca ankara'nın çevresini saran devasa bir halka şeklindeki ankara çevre yolu'ndan başlayan, bolu'nun, bolu dağı tüneli'nin ve kocaeli'nin içinden geçip istanbul'un ataşehir semtine kadar gelen, orda kendisini istanbul çevre yolu'na teslim eden, belki de türkiye'nin en önemli otoyolu. türkiye'nin en önemli otoyolu çünkü istanbul ve ankara gibi türkiye'nin en önemli iki şehrinin bağlantısıdır. ancak önemlidir çünkü uzak mesafe ilişkisi yaşayan nice aşıklara hizmet eder.

  (bkz: ankara - istanbul uzak mesafe ilişkisi)

  tam olarak ankara - sincan'daki göksü parkı'nın oradan başlar --->> ataşehir - küçükbakkalköy civarında sonlanır.

  edit: "başlar" ve "sonlanır" kelimeleri istanbul insanı için yer değiştirebilir.
 • bu otoyoldaki nakit gişeleri 1 temmuz 2010 tarihi itbari ile kaldırılacak ve sadece ogs kgs gişeleri kalacakmış.
  kısaca bir kereliğine dahi bu otoyolu kullanacak olan vatandaşlar seve seve*, güle oynaya kgs veya ogs'ye para bayılacaklar.
  milletimize hayırlı olsun.
 • o-4 kodu ile harita ve tabelalarda geçer, istanbul anadolu yakasında ataşehir kavşağında istanbul çevre yolu, namı diğer o-2'ile birşeştiği yerde başlar, bir diğer efsane ise kayış dağı kavşağından itibaren başladığı.
  izmit bolu üzerinden ankara'ya girerken eryaman'da optimuma * gelmeden bir önceki kavşakta ankara çevre yolu ile birleşir.
 • sultanbeyli-kurtköy arasındaki 'okulların açılması ile başlayan' yol yapım çalışmaları sayesinde zaten problemli olan sabah akşam trafiği çekilmez hale gelen yol.
  trafik ,bu yola alternatif olan e5 yolunu,sahil yolunu hatta yanyolları da etkiler.bu yol yapımı günde ortalama yolda geçirilen süreye 1 saat daha ekler.
 • şu anda başladığı altunizade ayrımından izmit hendek civarında şerit sayısının düşütüğü yere kadar feci bir trafiğe ev sahipliği yapan otoyol. gidecekseniz e5ten ara yollardan filan kaçın.
 • ankara - istanbul istikametinde izmit civarında iki şeride düşer. eğer gece yolculuğu yapıyorsanız dar yollarda yüksek viyadüklerin üzerinde, fabrikaların arasında bilim kurgu filmi havasında ilerlersiniz. ütopyadan ziyade bir distopya filmi.

  iki şeridin en büyük sıkıntısı ise sağ şeritte 70, 80 km/s hızla rampa çıkan tırlar ile onları sollamaya çalışan 90-100 km/s hızlı tırlar arasında sıkışmış ilerlerken, sol şeritte dünya umurunda olmayan hız manyaklarının bol selektörlü tacizleri arasında afedersiniz ama götten ter damlatmasıdır.

  yani şöyle 120, 140 arası bir hızla gideyim adam adam ilerleyeyim deme şansınız yoktur. sürekli bir need for speed underground havası.