*

şükela:  tümü | bugün
 • cognato gibi şahane bir restorant'ın ikamet ettiği soğuk çehreli pasaj.
 • (bkz: co production)
 • istiklal caddesi'nde atlas pasajı'nın solundadır. kapısında çikolata vb. satan büfe, kokulu mumlar satılan bir tezgah bulunur. $u anda hayalet pasaj gibidir. hacı salih dahil içindeki dükkanları bo$altmı$lar.

  ---
  copy paste:
  "halep'in karşısındaki anadolu pasajı, 19.yüzyılda mabeyinci ragıp paşa tarafından yaptırılmış. mefruşat ve manifatura mağazalarıyla ünlüydü. pasajın girişinde sefarethanelerin mefruşat gereksinimlerini karşılayan lazzaro franco mağazası bulunuyordu.

  1930’lara kadar niko valavanis balabani tarafından brasserie de l’orient adıyla açılan şark birahanesi de vardı. dekorasyonu ve servisinin kalitesi ile ünlenen şark birahanesi, 1934’de sahip değiştirdi. anadolu birahanesi adıyla yeniden açıldı. peyami safa, elif naci, ibrahim çallı müdavimleri arasındaydı. geleneksel türk mutfağı ile bütün istanbul’da hizmet eden hacı salih lokantası da 1985’den beri burada bulunuyor.

  pasajın hemen girişinde çikolatacı size tatlı bir “merhaba” der. eski güzelliğini yitirmiş olan anadolu pasajı'nda erkek giyim mağazası, ayakkabı, mumcu, gömlekçi, düğmeci, makrama ve her tür iplik çeşitini bulmak mümkün."
  ------

  ayrıca (bkz: rumeli pasajı)
  (bkz: afrika pasajı)

  (bkz: avrupa pasajı)
  (bkz: halep pasajı)
  (bkz: suriye pasajı)
  (bkz: aznavur pasajı)

  (bkz: danı$man geçidi)
  (bkz: tünel geçidi)

  (bkz: narmanlı han)
  (bkz: mısır apartmanı)
 • orjin grup (bkz: istinye park) tarafından güçlendirme ve yenileme çalışmaları yapılan han. kısmet ise kışa doğru istiklal severlerin hizmetine açılacaktır.
 • sniper vardi...
  gomlekci osman, mumcu amca, bufeci/cikolataci, ayakkabici gutan...
  ufak dukkanlarin onunde gecen guzel sohbetler...
  son donemine yetistigim guzel pasaj...
  istanbul'daki ilk yillarimin unutulmaz anilari...
  hepsi gecmiste kaldi, baktikca gozleri dolduruyor.