• anadolu'da "there can be only one" anlayı$ının uygulaması. saglanmak gibi bir eylemle butunle$mi$tir. zira anadolu turktur ve karde$tir, yonetilcekse oyle kucuk kucuk parcalı degil tek guc halinde yonetilmelidir. akılda kalırsa en son yıkılan beylik kalır. evlenme, ceyiz, miras gibi yollarla aradan cıkanlar pek takdir edilir. ismi ne olursa olsun merkezi bir otoritenin belirli bir toprakta hakimiyetini kurmasını anlatır, ancak gizli bir hepimiz karde$iz vurgusu vardır. misal asya turk birligi'nden bahsedemiyoruz: orda çin var birazcık, asya da cografi olarak buyuk: bula$mamak lazım.
  • yıllarca tarih derslerinde osmanlılar tarafından gerçekleştirilmesi için büyük çabalar sarfedildiğini okuduğumuz bütünlük. anadolu'nun selçuklular yıkıldıktan sonra beyliklere ayrılması sonucu tekrar tek bir çatı altında toplanması yavuz sultan selim zamanına kadar sürmüştür. bu zamana kadar osmanlı devletinin büyük mücadeleler verdiği bilinmektedir.
    ama sanılanın aksine osmanlı devleti bu bütünlüğü savaşarak değil, akrabalık ilişkileri ile sağlamıştır. nasıl mı?

yıldırım beyazıt'ın zevceleri;

- germiyanoğulları devlet şah hatun
    - valide sultan devlet hatun
    - hafsa hatun, aydınoğulları isa bey'in kızı
    - sultan hatun, dulkadiroğulları süleyman şah'ın kızı
    - marya hatun, sırbistan kralı lazar'ın kızı

sultan ii. murat'ın zevceleri;

- dulkadiroğulları alime hatun
    - tacünnisa hatice halime hatun, candaroğulları
    - hüma hatun
    - mara hatun; sırbistan prensesi

fatih sultan mehmet'in zevceleri;

- gülşah hatun, karamanoğulları
    - sitti mükrime hatun, dulkadiroğulları
    - çiçek hatun, türkmen beyi kızı
    - helene hatun, mora despotu demetrus'un kızı
    - anna hatun, trabzon imparatorunun kızı
    - alexias hatun, bizans prensesi
    - gülbahar hatun

sanırım anadolu'da birliğin nasıl sağladığı şimdi daha kolay anlaşılıyor.*
  • resmi tarih görüşümüze göre ideal olan bu durum benim fikrimce anadolu'nun makus talihinin en büyük sebebidir.

tarih derslerinde ha kuruldu ha kurulacak diye iki asır boyunca beklediğimiz bu meşhur birlik sonunda kurulmuş ve anadolu kuş uçmaz kervan geçmez bir toprak parçasına, imparatorluğun üvey evladı durumuna gelmiştir.

tamam otuz tane beylik olsaydı demiyorum ama osmanlı'yla beraber yaşayan birkaç beyliğimiz hatta devletimiz olsa 17. yüzyıldan sonra böylesine büyük bir çöküş yaşamazdık. çağın gerisinde kalan diskalifiye olur, kendisini güncelleyebilen devam ederdi.
  • senelerce anadolu türk birliğinin sağlanışı ve fethedilen beylikleri gösterdiler. o zaman da ezberleyememiştim şimdi de ezberleyemiyorum. sanırım bir karesioğulları vardı.
hesabın var mı? giriş yap