şükela:  tümü | bugün
 • bozkirin ortasindaki çekirdek olan eskisehir’in ortasindaki anadolu üniversitesi’nin tam ortasindaki serap yok yok vaha. mimarisi, ferah fahur salonlari, bilgisayar agi, sicacik okuma bölümleri, sürpriz kaynaklari, süreli yayinlar arsiviyle bir umman. her bir kösesinde bulunan bilgisayarlardan kaynak taramasi mümkün.
  kütüphanede bulunan materyaller ana itibariyle söyle:
  kitap: 178469 adet
  aktif dergi aboneligi: 1227 adet
  dergi (ciltli) : 25516 adet
  tez: 3413 adet
  müzik notasi: 900 adet
  mikrofis: 6802 adet
  mikrofilm - rulo: 1167 adet
  rapor: 538 adet
  proje: 205 adet
  arsiv - yazma eser: 18 adet
  compact disc: 836 adet
  slayt: 259 adet
  ses kaydi: 2313 adet
  video kaset: 256 adet
  plak: 5 adet

  kütüphanenin kullanim alanlari ise kisaca söyle:
  zemin katta; okuma salonu, yeni gelen kitaplar var. 1. katta; okuma salonlari, danisma kaynaklari, enformasyon bölümü, dergilerin son sayilari, istatistikler ve raporlar bölümü var. 2. katta ise kitap fasli basliyor. kitap koleksiyonu (a-m) harfleri bu katta bulunuyor. anadolu üniversitesi library of congress classification olarak bilinen yaygin tasnif sistemini kullaniyor. 3. katta ise (n-z) harfleri arasi tasnif olunmus kitaplar bulunuyor.

  2. kata dönecek olursak; özgün tezler, resmi yayinlar, nadir eserler ve özel koleksiyonlar, görsel-isitsel bölüm, avrupa birligi dokümantasyon merkezi bu katta bulunuyor. 4. katta ise ciltlenmis haliyle dergiler ve gazeteler bulunuyor. resmi gazete arsivi de var ki hazine degerinde. misal rasgele 1986 yilina bir cilt aliyorsunuz, rasgele bir sayfa açiyorsunuz. saglik bakanligi hastane yemekhaneleri için salatalik ve domates ihalesi açmis. sartnamesini okuyorsunuz. salataliklar su kadar santim olacak filan.

  bu arada bir de not: iki arkadas 99 yilinda bir iddiaya girmistir. kütüphanede tesadüfen bir felsefe kitabi seçip içine para koyarlar. bir hafta sonra parayi ayni kitabin içinde bulabilecekleri mi diye o para miktari üzerine iddialasirlar. sonuç: “para bir yere gitmez” diyen kazanir.
  içinde ne var ne yok bakmak için:
  http://kybele.anadolu.edu.tr/
 • eskişehirde kafayı çizdiğiniz, hayatınızın aynılaştığını hissettiğinizde gazete arşivine gidip zamanlardan zaman, mekanlardan mekan seçip uzaklaşabileceğiniz, özellikle sinema, tiyatro, kitle iletişimi ve sosyoloji alanlarında nefis zamanlar geçirmenizi, dolmanızı sağlayacak, insanın araştırma yapasını getiren güzel mekan.

  bir başka yönden; ödev teslim zamanlarında tüm fakültelerden arkadaşlarınızla görüşmenizi de sağlayan yerdir ancak bu dönemlerde aranan kitaplar bulunamaz kolayca.
 • araştırma yapmak isteyen herkes için bir cennet. bilindiği üzere tc sınırları içinde yayınlanmış olan her kitap kural olarak milli kütüphanede bulunur. ancak, bahsini ettiğimiz kütüphanenin dahilinde bulunan kitap sayısı sayıca daha az olsa da çağdaş kütüphanecilik sistemiyle ve güleryüzlü personeliyle gerek öğrencilerin gerek akademiklerin gönlünde taht kurmakta.
  yalnız dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. kitap alındığında, alan kişi de öğrenci ise bir gün dahi geciktirmemelidir aksi takdirde bir dönem kitap alamayacaktır. söz konusu kural öğretim elemanları için daha hafif şekilde uygulanmakta; beş gün boyunca cezalı durumda olmaktadırlar. velhasıl burası da böyle güzide bir kütüphanemizdir.
 • aynı binada bulunan ders çalışma bölümlerininde vize final dönemi öğrencilere büyük yatakhane hizmeti vermesiyle gönüllerde ayrı yeri vardır. şahsen ben günde 2-3 finale girip banamısın demememi buraya borçluyum. öğrenci milleti su fotokopiden edindiği notlarla kahveleri karıştırıp sabah ezanına kadar birden fazla dersi çalıştıktan sonra girdiği ilk sınavı atlatır atlatmaz buraya diğer dersleri çalışma bahanesiyle gelir, şimdi biraz uyuyayım sonra kalkar çalışırım düsturunu benimsediğinden olsa gerek tek kişilik bölmelerde kafasını uzattığı gibi dünyanın en çabuk uykusuna dalardı. zaten sınavlardan sonra silmeye unutmaya yönelik çalışılan derslerde böylece kafada güzel bir format yer, akabinde girilecek olan sınavda işletmelerde tepe yöneticilerin yetki ve görevlerini sıralayınız sorusuna orta büyüklükteki işletmelerin büyüme politikalarını yazma endişesinden kurtarırdı.

  görüldüğü üzere anadolu üniversitesinin kütüphanesi çok işlevli bir kütüphanedir. bütün öğrenciler maksimum faydayı kendisinden sağlar.
 • türkiyenin ilk üç kütüphanesinden biri olduğu söylenir.
 • sinav zamanlari ortalikta kitap kalmayan bu nedenle zamanlamanin dogru olmasi durumunda bulunacaklarla dumura yolculuk yaptiran mekan. salt ogrencilerin degil ayni zamanda hocalarin da sinav sorusu hazirlamak icin kitap istilasina ugrattiklari kutuphane cok buyuk bir nimet olmasinin yani sira bulunacak dokumanlarin karsisinda dik durabilmek kalpte hosnutluk birakiyor.
 • unix uzerinde c ile tcp ip programlamayi ogrendigim mekandir.

  ogrenciler disinda kimsenin girememesi, anadolu universitesi'nin universite olma islevlerinden en onemlilerinden birini yerine getirmediginin kanitidir. turkiyenin en buyuk kutuphanesi olsa ne olur.

  gerci en buyuk kutuphanesine girmek icin ya memur ya ogrenci olmak gereken bir ulkenin universitesinden bahsediyoruz, soyledigimiz hersey abes oluyor.
 • kütüphane içindeki sergiyi gezmek gibi bir isteğiniz oldu varsayalım.bu durumda şayet zemin kattan girerseniz üzerinde “sergi” yazan ve okla sağı gösteren bir kağıtla karşılaşabilirsiniz.bu ok sizi bir kapıya yönlendirir,kapının üzerindeyse define avında yeni bir ipucu olarak kullanabileceğimiz “sergi girişi üst kattandır.”şeklinde bir başka kağıt asılıdır.üst kata çıkıp bir göz attığınızda,bu kapı üstündeki kağıt uygulamasının gerçekten de öğrencilerin hayatlarını kolaylaştırmak(!) gibi bir amaç taşıdığını düşünürsünüz,hatta “bu kapıyı açtırmak için şu numarayı arayınız.”gibi ne yapılması gerektiğini adeta tarif edenlerine rastlamak bile olasıdır.
 • açık öğretim fakültesinin sermayesinin eseri.. yıllık artan bütçesi yaklaşık 1 trilyon(muş) haliyle sene sonunda bu parayı kaynağına geri göndermemek için alınan kitaplar sayesinde coşmuş.. zannımca türkiyede kitap satışları arttı haberleri sayesinde çıktı, e o parayla piyasada ne var ne yoksa emiyolar heralde..
 • arada bilge karasu'nun bağışladığı kitaplara rastlayabileceğiniz güzel mekan.