şükela:  tümü | bugün
  • anadolu yakası her türlü kitler karşıya
  • yıllardır anadolu yakasındayım, her bölgesinde mutlaka bi işim olmuştur.hep çomar dolu derdim buraya, geçen karşıya gittiğimde asıl anadoludan gelmiş (affedersiniz ama) görgüsüz, kültürsüz, şehirde yaşamanın ne olduğunu bilmeyen metrobüsün tavanında dahi gitmeye istikrarlı olan çomarları görünce anadoluyu tekrar sevmeme sebep olmuştur.
  • asıl istanbul'lu olan tabii ki avrupa yakası insan'ıdır. anadolu yakası insanıysa, kendi yakasında belli başlı merkezlerle kendini anar. mesela, kadıköy insanı, üsküdar insanı gibi.

avrupa yakası insanı'nın çoğu versiyonu istanbullu yerine kendi merkez üsleri ile kendini tanımlayabilir ancak genellikle istanbullu tabirini hak eder, karmaşaya daha hakmidir. anadolu yakası insanı ise kendi karınca yuvasında bu karmaşadan uzak durma eğilimindedir.
  • avrupa yakası insanı bekardır, anadolu yakası insanı evli.

çevremdeki tüm arkadaşlarım evlenince anadolu yakasında oturmaya başladı. oranın insanı olabildiler mi bilemiyorum.
  • avrupa yakası insanı atiktir, daha uyanıktır. anadolu yakası insanı sakindir. ama sonuç olarak istanbul türkiyenin en büyük köyü olduğu için çok farkları yoktur.
  • lisans ve master sırasında okulumun rumelihisarüstü'nde olması itibariyle, 10 yıl boyunca avrupa yakasında oturmuş; ancak 6 ay önce fenerbahçe'ye taşınmış biri olarak, anadolu yakasındaki insanların avrupa yakasındakilere daha medeni olduğunu düşünüyorum. sokaklar daha yeşil, gece bağdat caddesi'nden eve güvenle yürüyebiliyorum, caddebostan'da koşarken rahatsız eden olmuyor. öte yandan, avrupa yakası yinede daha yaşanılası kanımca.
  • avrupa yakası eğlenilecek, anadolu yakası evlenilecek yakadır.

zaten bi ayırmadığımız, karşılaştırmadığımız yakalar kalmıştı tam oldu.
  • anadolu yakası insanı örf ve adetini unutmaz, ona uyar ve onu uygular. avrupa yakası insanı ise yavaş yavaş kendi benliğinden uzaklaşır, taklitçi bir yapıya bürünür ve gelenek görenek nedir bilmez.
    bunlar tabi her anadolu ve ya her avrupa yakası insanı icin geçerli değildir. genellemeye göre durum budur.
  • o meşhur gevrekci izmirlilerin kafalarındaki istanbul var ya;işte o; avrupa yakası insanıdır
    kafalarındaki izmirli insan portresi de anadolu insanıdır ama anadolu insanı kendini övmez,kendini yaşar.