şükela:  tümü | bugün
  • başkent konya olurdu
    anadolu halkları sömürülmekten kurtulurdu.(bkz: osmanlı devletinde alınan vergiler)
    ekonomide, sanatta ve mimaride selçuklu esintileri devam ederdi.(bkz: anadolu'da osmanlı'dan çok selçuklu eseri olması)
    cumhuriyete geçerken meclise karşı ayaklanan güruh olmazdı.
  • kısa bir süre lanetli iken yazdığım ve kenarı atarak unuttuğum entry karamanoğlu beyliği ile ilgili bir başlığa girdiğim entry nedeniyle mesaja boğulmamdan ötürü aklıma geldi. öncelikle şunu göstermek isterim link
    mesaj atan tüm arkadaşlara teşekkürler. cevaplara yetişemedim. arkadaşlar ben öyle tarihin alimi bir insan değilim. çok okudum ve herkes gibi ilgimi çeken alanlar zihnimde daha güçlü şekilde yer buldu. kendi soy ağacı çalışmalarımı yürüttüğüm esnada edindiğim bilgiler ile tarih okumalarım içerisinde karamanoğlu devletine ait bilgileri bir araya getirerek yorum yapıyorum. yorumlarım subjektif olmakla beraber elbette ki katılmayan olacaktır. hatalı bilgi uyarısına açık, "yanlış düşünüyorsun" kafasıyla atılan mesajlara kapalıyım. düşünce sistemimi birilerinin belirlemesi kadar komik bir şey olamaz...

başlığa dönersek.

giriye başlamadan önce bilmenizi isterim ki osmanlı ile alakası olmayan, tarih sohbeti yaparken bunu belirten ve karamanoğlu devleti tebaası olduğunu gururla ifade eden biriyim. bu çizginin sebebi osmanlıyı kemalist zihniyetle dışlamak değil, osmanlı'nın atalarıma uyguladığı eşi, benzeri olmayan, tarihte bizden başka hiç bir devletin tebaasına uygulamadığı zulümdür. merak edenler tevârih-i âli osmanın günümüz türkçesine çevrilmiş hali olan aşıkpaşaoğlu tarihini okuyabilir.

herşeyden önce tarih "eğer şöyle olsaydı" kalıbı ile yapılamaz.
    dolayısıyla ne olacağını bilemezdik. osmanlı'dan beter durumları da görebilirdik. belki anadolu türk toprağı olarak dahi kalmayabilirdi. bunları bilemeyiz. çünkü karamanoğlu tebaasının ve devlet erkinin öyle çok makul adamlar olmadıkları ortadadır. bir konu hakkında fikir edindiyse bu fikri sivriltir. bilse ki kendisi, ailesi, tüm varlığı yok olacak peşinden gitmeye devam eden manyaklardır bu arkadaşlar. zaten bu manyaklık sebebiyle karamanoğlu devleti toprakları, osmanlı'nın en büyük zulmüne sahne olmuş ve tebaası sürülmüştür. zira osmanlı padişahları dahi bu inatçı ve kinci toplulukla baş etmek istememiştir.

varsayımların gerçekleştiğini ve karamanoğlu devletinin varlığını koruduğunu düşünürsek eğer iddia edilen 3 şeye cevap vermek gerek...
    1. müslümandan çok hristiyan ortodoks türk nüfus olmazdı. sadece mevcut rum nüfusu varlığını korurdu. türklerde hristiyanlığa ya da müslümanlığa olan bağlılık bu kadar sert olmazdı, arapçı sünnilik bu topraklarda gün yüzü göremez hepsinin kellesi koparılırdı.

2. yunan alfabesine geçiş söz konusu olmazdı. dönem içerisinde farsça karamanoğlu devletinin içinde de aktif yer alan dillerden biriydi ve yazım dili malumunuzdur ki yine arap alfabesidir. dolayısıyla arap alfabesi ile bağımız uzun yıllar kopmazdı.

3. zannedildiği kadar türk - rum karışımı söz konusu olmazdı. türkler kimliğini yitirmezdi. söz konusu ayrışma norman - anglosaksondan öte bugün yunanistanda bile söz konusu olan kuzey - güney ayrışması gibi net kültür, fikir ve ırk çizgisi ile belirtilir, ırklar arası evlilik oranı zannedildiği kadar yoğun olmazdı. nereden mi biliyorum? 1986'ya kadar soyu karamanoğlu devletine dayanmayan hiç bir kadını gelin almayan ailem, tüm sülalemde bu tavrın net bir şekilde 1980lere kadar görülmesi, bu tavrın taa karamanoğlu devleti yıllarından beri devam etmesinden ötürü. bizimkiler kana ve soybağına düşkündür. kız dahi almazlar... oğlan ille de alacaksa dışlanır.

lakin avrupa'ya daha entegre, daha eğitimli, yobazlığı olmayan bir anadolu söz konusu olur muydu? kesinlikle evet.