şükela:  tümü | bugün
  • afrika da en refah günlerini yaşıyor bu ara.

tarih zamanın şartlarına göre değerlendirilen bir bilim.

bugünün teknolojisini geçmişle kıyaslayıp çok refah demek de bambaşka bir kafa.
  • (bkz: ben gerizekalıyım demek için paragraf zıçmak)

insan hakları yok.
    ifade özgürlüğü yok.
    hukuk yok.
    liyakat yok.
    ahlak yok.
    kimsenin kimseye güveni yok.
    ekonomi stabil değil.
    fiyatlar uçmuş.

ama köprü yabdı, yol yabdı, hasdane yabdı: hiçbirine gidecek para yok!

neyse ki artık türbanlılar üniversiteye gidebiliyor, 90 yıllık intikam alındı, tayyip başgan yapıldı. demek ki herşey mıhteşem.

bir adet aktroll güzellemesi başlık.
  • emeklilik vakti gelen memur ve öğretmenin ikramiyesi ile istanbul'un güzel semtlerinden ev alabildiği dönemler karanlık dönemdi ama şimdi en refah değil mi?

bayılıyorsunuz köpeklik etmeye sanırım? çünkü şu sıralar fakirlik sınırınız avrupalının köpeğine harcadığı masrafa denk. veri isteyen google kullanıp görebilir.
  • (bkz: refah)
    (bkz: müreffeh)
  • üstteki arkadaşın da değindiği gibi refah kelimesi isimdir, sıfat hali için müreffeh kelimesi kullanılmalıdır.
  • hiçbir siyasi görüş içermediğini iddia etmiş ama aslında hiçbir görüş içermeyen bir yazarın hezeyanı.

akıl ve mantık yok zaten bunlarda ama şöyle özetleyelim ki durumun vehameti anlaşılsın:
    "kanuni döneminde bile dokunmatik telefon yoktu şimdi çok şükür var, fatih bile ata biniyordu biz yerli ve milli mercedeslerimize, audilerimize biniyor cehapeli yuhalıyoruz hüloooauuuvv!"
  • üç numaradaki yazarın da söylediği gibi bu refahın ne var ne yoksa satıp savmaya ve bir de üstüne kredi almaya dayalı olmasından dolayı yakında bir yerimizde patlayacak olması bir yana, doğruluk içermeyen, tarih bilmeyen bir iddiadır.

örneğin bu topraklar, farkında olsak da olmasak da bir çok kültürel değerini devam ettirdiğimiz sümer medeniyetini gördü.

yine bu topraklar, ömrü de büyüklüğü de osmanlı impatorluğu'nu geçen roma imparatorluğu'nu gördü.

ne bileyim, parayı icat eden lidyalılar yine bu topraklardan çıktı. lidyalılara son veren persler bu topraklardan çıkmadı ama buraları uzunca bir süre yönetti.

bunların sağladığı refah seviyesini araştırmadan etmeden, sadece osmanlı'dan miras aldığımız sefalete bakarak karar vermemek gerekir.

edit: ben yazana kadar başlığı açan yazar kaçmış, üç numaradaki arkadaş iki numara olmuş. başlığı açtıktan beş dakika sonra kaçan mallara da ayrı uyuz oluyorum.
  • hadi yine iyisin, kral 8. henry'den de iyi yaşıyorsun.
  • "kloğobatra'nın ayfonu yoktu benim ayfonum var ayol" diyerek kendini idare eden kadını akla getirir.
  • ''sen kaç dönemini yaşadın ki?'' diye sordurtur.