• afrika da en refah günlerini yaşıyor bu ara.

tarih zamanın şartlarına göre değerlendirilen bir bilim.

bugünün teknolojisini geçmişle kıyaslayıp çok refah demek de bambaşka bir kafa.
  • ben de baba malını satıp, kardeşlerimi kefil gösterip bankadan yüklü kredi çekerek krallar gibi refah içinde yaşarım. önemli olan bu refah düzeyini idame ettirmek.
  • (bkz: refah)
    (bkz: müreffeh)
  • üstteki arkadaşın da değindiği gibi refah kelimesi isimdir, sıfat hali için müreffeh kelimesi kullanılmalıdır.
  • üç numaradaki yazarın da söylediği gibi bu refahın ne var ne yoksa satıp savmaya ve bir de üstüne kredi almaya dayalı olmasından dolayı yakında bir yerimizde patlayacak olması bir yana, doğruluk içermeyen, tarih bilmeyen bir iddiadır.

örneğin bu topraklar, farkında olsak da olmasak da bir çok kültürel değerini devam ettirdiğimiz sümer medeniyetini gördü.

yine bu topraklar, ömrü de büyüklüğü de osmanlı impatorluğu'nu geçen roma imparatorluğu'nu gördü.

ne bileyim, parayı icat eden lidyalılar yine bu topraklardan çıktı. lidyalılara son veren persler bu topraklardan çıkmadı ama buraları uzunca bir süre yönetti.

bunların sağladığı refah seviyesini araştırmadan etmeden, sadece osmanlı'dan miras aldığımız sefalete bakarak karar vermemek gerekir.

edit: ben yazana kadar başlığı açan yazar kaçmış, üç numaradaki arkadaş iki numara olmuş. başlığı açtıktan beş dakika sonra kaçan mallara da ayrı uyuz oluyorum.
  • hadi yine iyisin, kral 8. henry'den de iyi yaşıyorsun.
  • "kloğobatra'nın ayfonu yoktu benim ayfonum var ayol" diyerek kendini idare eden kadını akla getirir.
  • ''sen kaç dönemini yaşadın ki?'' diye sordurtur.
  • hayatında hiçbir vasıf edinemediği gibi sigortalı çalışmak gibi ‘ufak’ şeyleri de önemsememiş kadir şinas anadolu insanımız devletin kendilerine aç kalmasınlar diye dağıttığı birkaç yüz lirayı kaybetmemek için, ülkeyi refah seviyesi yüksek ülkeler seviyesine çıkarma projeleri olan insanlara sırf “devlet artık size bakmayacak” yalanı yüzünden oy vermiyor.

ondan sonra aktroller sosyal medyayı kullanarak palavra döşüyor, ekşide olduğu gibi. ne güzel çark kurulmuş.
hesabın var mı? giriş yap