şükela:  tümü | bugün
  • yaşamın ucuna yolculuk isimli yapıtında tezer özlü'nün kullandığı muhteşem betimleme.

lise yıllarında okuduğum söz konusu kitabı genel itibariyle pek beğenmesem de, ''anadolu'nun sıkıcı şehirleri'' betimlemesini dilime dolamayı başardığı için takdir ederim.

bu tamlama içinde pek çok anlamlar barındırmaktadır. ilk defa şehirler arası yolculuk yapacak kişi bile güneşin altında kavrulan o uçsuz bucaksız bozkırın, şuraya buraya kondurulmuş küçük sıvalı evlerin, zombi gibi ağızlarında sebepsiz bir gülücük yer etmiş koca koca adamların, istisnasız her sokağın başına inşa edilmiş camilerin nasıl bir iç sıkıntısı yarattığını kolaylıkla keşfeder. orada yaşayan insanların katlandıkları bu eziyet dolayısıyla ''ne yapsalar haklarıdır.'' diye düşünürüm.
  • sehirler arasi yolculuk yaparken o evlere bakip "hayatlari nasildir acaba, ben yasayabilir miyim lan buralarda" diye dusunup anlamsiz sekilde huzursuz olmak.
  • sıkıcıdır, sığdır.
    fakat bir kaç istisnası vardır. bunlar;

-ıhlara
    -kapadokya
    -kars

bu üçü diğer anadolu şehir ve bölgelerine nazaran farklı özelliklere sahip olduğu için ayrı tutulabilir. bakın turistik olduğu için yazmadım bu üçünü. yapı olarak daha farklı gördüğümden yazdım.

şimdi kimse sivas, kayseri, diyarbakır vs. demesin. insanların şekli değişse de içeriği hep aynı. anadoluda şehirler ve insanlar copy paste.
  • eskişehir hariç hepsi.