şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çanakkale'nin "büyük anafarta" ve "küçük anafarta" köylerine yakın bir mevkinde büyük bir zafer kazandığı için mustafa kemal paşa'ya verilen ünvan.

  köylerin adı "bibikli" olsaydı tarihin seyri nasıl olurdu diye merak etmeden duramıyor insan.

  (bkz: savaşların karizma isimli olma zorunluluğu)
 • mustafa kemal'in kurtuluş savaşı'nın doğal önderi olması büyük ölçüde bu unvan sayesinde mümkün olabilmiştir. mustafa kemal, anafartalar kahramanı olarak büyük saygınlığa sahip olmasaydı, 19 mayıs'tan itibaren kurtuluş savaşı'nın tartışmasız önderi olarak kendisini kabul ettirebilmesi hiç de kolay olmayacaktı muhtemelen.
 • mustafa kemal’in en eski yağlı boya portresi olan ve 1916 yılında avusturyalı savaş ressamı wilhelm krausz tarafından yapılmış ünlü atatürk tablosu.

  http://www.isteataturk.com/…malin-ilk-portresi-1916
 • anafartalar marşı

  bütün savaş türlerinin bir arada bulunduğu dünyanın son romantik savaşı çanakkale cephesi'nin en kanlı ve çetin günlerinin ardından ulu önder'e halk tarafından tanınma imkanı veren, ileri görüşlülüğü ve cesareti ile, bütün dünyanın yığıldığı çanakkale'yi geçilmez kılan şanlı türk ordusunun bir subayının bütün okları üzerine çektiği, madalyalardan bile değerli ve ona daha çok yakışan ilk ünvan. kurtuluş savaşımızın ortaya çıkmasına sebep olan ve henüz paşa değilken müşirlerin, paşaların hatalarını fark edip savaşı lehimize çeviren ulu önder, bu isim ile anıldı halk tarafından. anadolu'nun sönmüş bir ışıkla beklediği özgürlük inancına, o mavi gözlü selanikli sarışın kurt, bütün imkansızlıklar ve ümitsizlikler içinde samsun'dan karaya çıkarak ümit ışığı oldu. bu isim ile bildi atalarımız onu, bu isimle inandılar ki inanmakta haklıydılar ve onunla çıktıkları bu yolda bizlere özgürlüğümüzü sundular. gelibolu yarımadasına sıkışmış bütün dünyanın, en hararetli halleriyle bir milleti yok etmeye geldiği yerde kırıldı hepsi. şanlı atalarımız ile koyun koyuna, kutsal bellediğimiz topraklarımızda yatma şansına eriştiler. anlamalıydılar bu millet vatanı için her şeyi yapardı, yaptılar da ve de yapacağız.
 • 103 yıl önce bugün büyük cesaret ile türk ulus'unun kaderini değiştiren anafartalar komutanı gazi mustafa kemal'dir.

  ayrıca sayıları yüzbinleri bulan, anafartalarda türk ulus'u için şehit düşen kahraman vatan evlatlarını da saygı ile anıyoruz.

  aziz ruhları şad olsun...