şükela:  tümü | bugün soru sor
 • anakartın üzerindeki transistör, kondansatörlerin genelde voltaj dalgalanmaları veyahut sıvı teması nedeni ile bozulması.

  eski model bir bilgisayar ve laptop ise aynısını bulmak için çok uğraştırır, çok pahalı olması da cabası. yeni bilgisayar almak daha mantıklıdır. özellikle yetkili servisler 500 lira tamir ücreti istedi iseler.
 • can sıkıcı durumdur. bilgisayar aniden elektriklerini keser. çat diye gider. servis anakartın yanında üç beş parçayı da bozuk olduğu veya yeni anakarta uymayacağı gerekçesiyle değiştirmek ister. servisin dediği fiyata 100 lira daha eklenip eskisini beşe katlayacak bilgisayar toplanır.

  yeni bilgisayar kurulum için açılır; ama o da ne! yenisi de eskisininki gibi çat diye kapanmaktadır... toplayanların kulakları çınlatılır, geri götürülür anakart yenilenir. eski bilgisayarın bozuk denek hard diski de takılır, hem içindeki yılların verisi kurtarılır, hem de 80 gb ekstra yer kazanılmış olur.
 • kuzey veya güney köprüsü arızaları dışında yüksek ihtimal çözülebilir. kondansatör arızaları genelde büyük problemlere yol açmaz fakat transistör arızaları direk görüntünün gitmesine sebep olur. teknik servisler dışındaki yerler keşfedilirse çok daha ucuz fiyatlar görülebilir. ben gördüm.
 • kullanıcı hatası** dışında çin malı power supply'lerin neden olduğu hadise.
  bozulan entegre veya transistörlerin sağlamları piyasada bulunmadığı için teknik servis dışında tamiri çok zordur.
 • garanti dışı serverlarda ortalama 1500-2000 dolarlık maliyetler çıkarabilen arızalardır.