şükela:  tümü | bugün
 • anakartın üzerindeki transistör, kondansatörlerin genelde voltaj dalgalanmaları veyahut sıvı teması nedeni ile bozulması.

  eski model bir bilgisayar ve laptop ise aynısını bulmak için çok uğraştırır, çok pahalı olması da cabası. yeni bilgisayar almak daha mantıklıdır. özellikle yetkili servisler 500 lira tamir ücreti istedi iseler.
 • can sıkıcı durumdur. bilgisayar aniden elektriklerini keser. çat diye gider. servis anakartın yanında üç beş parçayı da bozuk olduğu veya yeni anakarta uymayacağı gerekçesiyle değiştirmek ister. servisin dediği fiyata 100 lira daha eklenip eskisini beşe katlayacak bilgisayar toplanır.

  yeni bilgisayar kurulum için açılır; ama o da ne! yenisi de eskisininki gibi çat diye kapanmaktadır... toplayanların kulakları çınlatılır, geri götürülür anakart yenilenir. eski bilgisayarın bozuk denek hard diski de takılır, hem içindeki yılların verisi kurtarılır, hem de 80 gb ekstra yer kazanılmış olur.
 • kuzey veya güney köprüsü arızaları dışında yüksek ihtimal çözülebilir. kondansatör arızaları genelde büyük problemlere yol açmaz fakat transistör arızaları direk görüntünün gitmesine sebep olur. teknik servisler dışındaki yerler keşfedilirse çok daha ucuz fiyatlar görülebilir. ben gördüm.
 • kullanıcı hatası** dışında çin malı power supply'lerin neden olduğu hadise.
  bozulan entegre veya transistörlerin sağlamları piyasada bulunmadığı için teknik servis dışında tamiri çok zordur.
 • garanti dışı serverlarda ortalama 1500-2000 dolarlık maliyetler çıkarabilen arızalardır.
 • selam arkadaşlar. 2.el bilgisayar aldım. özellikleri i5 4460, h97m-g43 anakart, gtx 760 ekran kartı, iki tane 4 gb jigsaw ram.600 wat +80 power supply var. alırken çocuk bana ekran kartının bozuk olduğunu söylemişti. fiyat kesmişti ondan. şimdi benim sorunum şu. ekran kartını bilgisayarcıya götürdüğümde denedi ve görüntü geldi. ekran kartını kendi pcme taktığımda ekranda " no cable connection " yazıyordu o sorunu aştım. şimdi denediğimde bilgisayar açılıyor fakat görüntü 800x600 geliyor ve ekran çizgi çizgi oluyor. ayrıyetten bilgisayar ekran kartını tanımıyor yani aygıt yöneticisinde gözükmüyor. aygıt yöneticisinden baktığımda diğer aygıtlar kısmında yani driverı olmayan " pcı basit iletişim denetleyicisi " var kod 28 yazıyor. burada sorun nerede ? anakartta mı ? kabloda olamaz çünkü kabloyu yeni aldım bilgisayarcıda da benim kabloyla bağlantı yaptık zaten. monitörümdeki dvı çıkıştan hdmı'a dönüştürüp ekran kartına takıyorum. e ekran kartını da bilgisayarcıda bir anakarta takarak test ettik görüntü geldi. çizik falan yoktu. şimdi ben sorunun anakartın pcı yuvasında olduğunu düşünüyorum. bu arada ekran kartını çıkarttığımda onboardla çalışıyor pc genel olarak hiçbir sorun yok. yardımcı olursanız çok sevinirim.