şükela:  tümü | bugün
  • ben yanlis anlamadiysam bebeklikte gotumuzun ayariyla dunyayi yonetebildigimizi farkettigimiz doneme tekabul eden donem.o donemden cvikildigi rivayet edilse de ben muzmin anal cok insan taniyorum makatinin kiblesine gore yasayan.
  • kakamızı tutabilecek kıvama geldiğimiz an son bulan dönem.
  • freud okuyunca insan gaza gelio, teori üretesi gelio.

efendim ben de diyorum ki; annesi tarafından sürekli katı gıda ile beslenen erkek çocuk kabız olacağından dışkılayınca büyük bir rahatlama ve zevk duyar. ve acı içinde kaka yapmak öyle bi alışkanlık yapar ki çocuk ilerki hayatında büyük ihtimal gay olur. e tabii fallik dönemde yoğun bir ishal dönemi yaşayıp kıçından soğumazsa.
  • bekaretin tabu olduğu toplumlarda evlilik öncesine denk gelir...

(bkz: oral ve anal seks yapan bakire kiz modeli)
  • bu dönemi katı, cezalandırıcı, baskıcı bir ortamda geçiren çocuk cimri, aşırı titiz, kurallara aşırı bağlı, acımazsız bir şekilde eleştiren ama eleştirilmeye tahammülü olmayan bir yetişkin olur. temel amacı kusursuz olmaya çalışmaktır. bunlara göre içerde tutulan şey değerlidir, biriktirmeye, istif yapmaya bayılırlar bunun için. parası olan para, olmayan ıvır zıvır biriktirir. bu insanların durumuna anal erotizm (tutmanın bireye verdiği haz) denir.

bu dönemi çok serbest bir ortamda geçiren çocuk ise savurgan, kumarbaz, düzensiz, sorumsuz, dağınık bir insan olabilir ileride. buna da anal sadizm adı verilir. 18 ay- 3 yaş arasında altını ıslatmak şeklinde zuhur eder. yetişkin olunca tükürmek ve aşırı küfretmek gibi belirtileri görülür bu anal sadizmin.
  • oral dönemden sonra fallik dönemden önce ki dönemdir.
  • anal dönem ve bu dönemin kritik görevi olan tuvalet eğitiminin kişilik gelişimine etkisini görmek için: http://www.youtube.com/…&lf=mfu_in_order&playnext=1
  • libido örgütlenmesindeki üreme-öncesi dönem.

freud’a göre, ağızcıl dönemle fallus dönemi arasında (2-4 yaş) yer alır. anal dönemin ayırt edici özelliği, anal dürtülerin ağır basması ve etkinlik-edilginlik karşıtlığıdır. etkinlik el koyma dürtüsünün; edilginlik ise kaynağı cinsel uyarım doğuran anal mukoza olan gerçek anal erotizmin kendini göstermesidir. üreme dönemde olduğu gibi anal dönemde de, cinsel dürtülerin örgütlenmesi, dış nesneyle bir bağıntı kurmayı olanaklı kılar. bununla birlikte, üreme örgütlenmenin kesin olarak yerine oturmasından sonra, anal erotizmin dürtüleri, bilinçdışının ürünlerinde kendini göstermeye devam eder. freud şöyle der “bilinçdışında dışkı (para, armağan) çocuk ve penis kavramları birbirinden kolayca ayırt edilemez ve kimi zaman birbirinin yerine kolayca geçer.” yine freud, saplantılı nevroz olaylarında, başlangıçta üremsel düzeyde algılanan fantazmaların “özel nitelikli fantazmalara dönüştüklerini” ileri sürer. süt bebeğinin, sevdiği kişiye ilk armağanından (dışkı) söz ederken de, çocuğun ilk olarak şu seçimi yapmak durumunda olduğunu belirtir : çocuk ya dışkıyı bırakır ve onu “aşkına feda eder” yada “özerotik doyum sağlamak ve daha sonra da iradesini ortaya koymak" için dışkıyı tutar.

sonuncu seçim, anal karakterin yanlarından birini, yani inatçılığı önceden haber verir ve bir karakterin öteki biçimleri, düzenlilik ve tutumluluktur yada pintilik ve bilgiçlik taslamadır.