şükela:  tümü | bugün
 • fissür nedir?

  anüs cildinde bir yırtık veya çatlak oluşması halidir.

  fissür sebepleri?

  sert dışkılama, düzensiz dışkılama alışkanlığı, şiddetli ishal ve inflamatuar barsak hastalıklarıdır.

  hangi şikayetlere yol açar?

  dışkılama sırasında başlayan ve bir süre devam edip geçen şiddetli ağrı tipiktir. tuvalet kağıdına bulaşan tarzda kanama olabilir.

  fissüre ait şikayetler üç haftadan fazla devam ediyorsa kronik fissür olarak adlandırılır. burada anüs cildindeki yırtık iyileşmemiştir. yırtık çevresinde hafif iltihabi değişiklikler olmuş ve ödem gelişmiştir. buna bağlı olarak taharetlenme sırasında ödemli (şiş) bir cilt parçası (nöbetçi meme) hissedilir. genellikle bu hastalar tarafından hemoroid zannedilir. bu dönemde gelmiş hastalarda tıbbi tedavinin başarılı olma şansı daha az olmakla beraber doğru yaklaşımla herhangi bir cerrahi girişime gerek kalmadan iyileşme sağlanır.

  tedavi?

  % 70’i doğru tedavi ile iyileşir. posadan zengin beslenme, dışkılama alışkanlığının düzene konulması, lokal uygulanan kremler, ılık-sıcak suya oturma banyoları ile başlangıç halindeki (akut) fissür tedavi edilir.

  cerrahi tedavi?

  uygun tıbbi tedavi ile 1-1.5 ayda iyileşmeyen hastalara cerrahi tedavi uygulanmalıdır.

  anal kanal etrafında iç içe geçmiş iki sıra kas lifi vardır. bunlar ortak çalışarak anüsün kapalı tutulmasına yardımcı olurlar. internal sfinkter adalesi denen bu iki kastan içtekinde fissüre bağlı spazm olur. dışkılama sonrasında ağrının devam etmesine sebep bu kasın bir süre kasılı kalmasıdır. fissürün varlığı sfinkterin spazma, spazmın oluşu ise fissürün iyileşmemesine sebep olarak kısır döngü oluşturur. ameliyatla gereksiz kasılan bu kas tabakasının bir bölümü kesilir. 5-10 dakikalık bu müdahale sonrası hastanede kalmaya gerek yoktur.

  cerrahi tedavi sonrasi ne olur?

  ağrı birkaç gün içinde kaybolur. yırtık ise birkaç hafta içinde iyileşir. ameliyat sırasında anüsü kapalı tutan adalelerden sadece birinin bir kısmı kesilmiş olacağından dışkı tutma fonksiyonu (kontinans) ile ilgili bir sorun yaşama ihtimali son derece azdır.

  özetle...

  anal fissür anüs cildinde bir çatlak oluşmasıdır. sert ve düzensiz dışkılama alışkanlığı en sık sebeptir. doğru tıbbi tedavi ile %70 iyileşir. iyileşmeyen durumlarda küçük bir cerrahi müdahale ile fissürün kapanması ve ağrının giderilmesi sağlanır.
 • anal fissürde güncel tedavi :botox
  botox uzun yılladır alın ve yüzdeki kırışıklıkların gidrilmesinde yaygın olarak kulanılan bir toksindir.anal fissür hastalarında anüs etrafına enjekte edildiğinde hastalığın tedavisi %90 başarı ile ameliyata gerek kalmadan sağlanır
  clostiridium botilinum isimli bakteriden elde edilen bir toksin olan botox (botilinum toxin tip a) uygulandığı kasta 4 ila 9 ay arasında ortalama 6 ay gevşetici etki göstermektedir. bu süre fissürün iyileşmesi için yeterli olmaktadır.
  uygulama hastanede yatış ve narkoz gerektirmemektedir.enfeksiyon, kanama gibi komplikasyon oranları çok düşüktür.
 • boktan bir sey.
  benim gibi kronikler icin lazer, botox, krem, fitil, sıcak su hepsi hikaye.
  tek cozumu nester. o da iki milyara bakar. ben profesorun yalancisiyim.
  (bkz: offf offff)
 • makattaki kaslarin bütünlüğünün çatlama veya yırtılma yolu ile bozulması olarak tanımlanır. bütün yaş ve cinsiyetlerde görülebilmekle birlikte 60 yaş üzeri erişkinlerde ve küçük çocuklarda tanı konabilmektedir.

  sert ve iri dışkının geçişi ile birlikte keskin ağrı yakınması belirgindir. ağrı bir saat kadar sürebilmekte ve diğer dışkı geçişi ile yinelenmektedir. sert bir zemine otururken de ağrı hissedilir. tuvalet kağıdı, iç çamaşı veya alt bezinde çigi halinde kan bulaşması görülebilir. makat etrafında kaşınma belirgindir. çocuklar dışkılamayı reddedebilirler.

  anal fissürün nedeni bilinmemektedir, ancak yakınmalar makattan sert ve iri dışkının geçmesi ile belirginleşir. hastalığın görülme olasılığı kabızlık, lösemi, crohn hastalığı, bağışıklık sistemi yetmezliği hastalıkları ve birden fazla gebelik ile birlikte artmaktadır.

  anal fissürün oluşmasını önlemek için kabız kalmaktan kaçınılmalıdır. bu nedenle de günde en az 8 bardak su içilmeli ve lif oranı yüksek bir diyet alınmalıdır. gerekli olduğu takdirde barsakları yumuşatıcı ilaç alınabilir. ikınmadan ve anal ilişkiden kaçınılmalıdır.

  tanı koymada ne önemli araç belirtilen yakınmalardır. buna ek olarak doktor tarafından alınan tıbbi özgeçmiş ve yapılan fizik muayene değerli bilgiler verecektir. anal ve rektal kanamanın diğer nedenleri ayırt edebilmek için anus ve rektumun anaskop ve sigmoidoskop ile görüntülenmesi gerçekleştirilebilir.

  uygun tedavi yöntemi evde gerçekleştirilebilir.

  fissürün onarımı veya kasların bütünlüğünün sağlanması cerrahi olarak sağlanığ makat kaslarının iyileşmesi sağlanabilir.

  anal fissürün olası komplikasyonları arasında makat kaslarının zedelenip iyileşmesi sonucu dışkı tutulamaması bulunmaktadır.

  erişkinler için 4-6 haftada tedavi ile iyileşme sağlanabilir ve cerrahi girişime gerek kalmayabilir. dışkının yumuşatılması ile birlikte çocukların yakınmaları geriler.

  fissür iyileşene kadar kabızlığı önlemek için çeşitli önlemler alınmalıdır. dışkıyı yumuşatmak amacı ile doktorun önereceği ilaçlar verilebilir. bol miktarda sıvı gıdalar verilmelidir. makat etrafındaki ağrı ve kas spazmını rahatlatmak için sıcak oturma banyoları ve sıcak uygulamalarından fayda görebilirsiniz.

  ağrıya karşı asetaminofen içeren ağrı kesici haplar veya sürülebilen anestetik ilaçlar kullanılabilir.

  iyileşme sürecinde herhangi bir şekilde aktivite kısıtlaması yoktur. fiziksel hareket, kabızlığın oluşma şansını azaltmaktadır. ayrıca, kabızlığı önlemek için yüksek miktarda lif içeren bir diyet alınmalı ve bol su içilmelidir.

  bahsedilen tedavi seçeneklerine rağmen yakınmalarda bir değişiklik olmuyorsa, doktorunuza danışmalısınız.

  kaynak : http://www.biyolojici.com/anal_fissur.html
 • (bkz: fistül)
  (bkz: perianal fistül)
 • ağrıdan dolayı tuvalete çıkmaya korkarsınız, tuvalete çıkmadıkça kabız olur sonunda daha çok ağrı çekersiniz. anüs kaslarındaki spazmdan dolayı ağrınız olur, ve ağrınız oldukça da spazm artar.
  işte böyle adamı içinden çıkılmaz döngülere sokan bir illettir.
  vurdurdum neşteri kurtuldum, beş kuruş da ödemedim, yaşasın özel sağlık sigortası.
 • boktan sebep ve çok boktan bir hastalık. görebildiğim tek iyi yanı gece yarısı nba finalleri izlemek için uykudan kalkamama sorunlarını basitçe çözmesidir. gerçi bu tür bir sancıyla uyandırılmak da tercih sebebidir sanırım. tedavisinde hemoroid kremlerinin etkili olduğunu test edip onayladım.
 • dengesiz beslenmenin en büyük sebeplerinden biri olduğu,ha bugün ha yarın geçti geçicek denilerek doktora götürülmesi geciken,tuvalete gitmeyi iyice işkence haline getiren bu nedenle tuvalete gitmekten kaçınma dolayısıyla kabızlığın kronik boyutlara ulaşması sonucunda doktora gidildiğinde önce anestezik kremler eşliğinde tuvalete gitmeyi eğer çözüm olmazsa cerrahi müdahaleyi gerektiren hastalık.
  tamamen iyileşmesi %100 garantili değildir.beslenmeye çok dikkat edilmeli,lifli gıdalar maksimum derecede tüketilmeli özellikle de beyaz ekmek tüketimi sıfırlanarak kepekli ekmege geçiş yapılmalıdır.
 • universite yillarinda ezeli ve ebedi kabiz bir arkadasim vardi. bir gun bu arkadasla sofrayi kurmus yemek yiyoruz. oral fiksasyondan mutevellit gobegimi kasiyarak dedim ki "ohhh... var mi yemek gibisi". arkadas gozlerini kisip bakti, butun ciddeyetiyle dedi ki "var. sicmak."

  iste bu hastalik oyle bir hastaliktir ki, adama bu sozun dogrulugunu her tuvalet ziyaretinde kicinizdan cam parcalarini cikarmaya calisirken hatirlatir.

  once cam kiriklari sicmakla baslar. sicma bitince aci da gecer. bir sonraki level'da oglene kadar kicinizin ustune oturamazsiniz. genelde doktora bu noktada gidildiginden, kremler falan bi i$e yaramaz. yavas yavas ameliyat noktasina ilerlersiniz. domalip dot kestirmek nahos oldugundan, biraz iyi hissetiginizde olayi ertelersiniz. sonra ilk kati bok aninda acilar katmerli geri gelir. artik ne oturmak mumkun ne de yatmak. uhu uhuhu...

  dam dusen biri olarak tavsiyem, kacinmayin gocunmayin kestirin gotu gitsin. on dakka bi sikintisi var, ondan sonrasi cennet gibi valla. aylardir yamuk oturmaktan belim agrimis valla.

  ha bir de, kimse bilmez bunu. herkes basur'u tanir, onu bilir. anlatamazsiniz. diyaloglar soyle gelisir:

  - hayirdir, rahatsizmissin?
  + sorma, "kicinin ustune oturamama" hastaligina tutuldum.
  - basur!!!
  + yok, fissur benimkisi, cok aciyor ama.
  - (bos bakislar)
  + simdi boyle kicinda bir catlak, bir yirtik bik bik bik...
  - bizim amcaoglunda da ayni senin gibi basur vardi, simdi bi gotcu* mevlut varmis kocatepe'nin orda bik bik bik...