*

şükela:  tümü | bugün
 • bahsedilen ananın 10 çocuğu vardır
 • annemden "ananız taş yesin, yarımşardan beş yesin." biçiminde duyduğum ve öğrendiğim söz. şimdi buna bakınız filan vermeyeyim, çünkü bakınızlar silsilesi arasında kayboluyorsunuz.

  hiçbirinde öyküsü anlatılmamış, bildiğim kadarını aktarayım naçizane.

  efendim, bir annenin 10 tane çocuğu varmış, kocası ise ölmüş, fakirlik de diz boyuymuş. anne çocuklarına her gün bulur buluştururmuş, bir gün yumurta, bir gün ekmek vs. her defasında da 10 tane alır gelirmiş getirdiği yiyecekten. sözgelimi 10 yumurtayı haşlar, koyarmış çocuklarının önüne. sonra da "ancak size kadar buldum çocuklarım, siz yiyin yumurtalarınızı, ben taş yerim." dermiş. çocukları da üzülürmüş bu duruma. bunu gören anne yanaşırmış birine, "bak senin bir yumurtan var, benim hiç yok. yarısını benimle paylaşsana." dermiş. çocuk da yarım yumurtayı verirmiş annesine. sonra ikinci çocuğa yanaşırmış anne, aynısını söyler, bir yarım yumurta daha yermiş. böyle böyle on çocuğundan, yarımşardan toplamda beş tane yumurta yemiş olurmuş. karnı doyunca da çekilirmiş kenara, bu sözü söylermiş: "ananız taş yesin, yarımşardan beş yesin!.."

  farklı söylenişleri bulunmakla birlikte, ben burada bir tanesini vereceğimdir:

  (bkz: ananız dert yesin, yarım yarım dört yesin)
 • çok sevdiğim bir sözdür. ki analigin bu kadar yüceltildigi topraklarda çok istisnai bir deyiştir.

  bir yandan ışte o bir dirhem etten seni büyüttü edebiyatının altındaki menfaati kazımak için de güzel bi zemin hazırlar. su bi gerçektir ki çocuk sahibi olmak toplumsal prestiji arttırır, bunun üzerinden saygınlık ilgi ve müsamaha görürler ebeveynler. çocuğun başarılarıyla havalar atılır, koltuklar kabarır ama bu zaten çocuğun vazifesidir dimi, bir yandan onu sadece kendisi için okuması için desteklemektedir aile. yoksa ipsiz sapsiz bir yetişkinin ebeveyni olmak onlar için dert değildir. sonra çiğdem kağıtçıbaşı diye bir hocamız 90'larda çocuğun değeri diye bir araştırma yapar ve görür ki tc'de ciddi bi yüzde yaslanınca çocuğunun kendisine bakmasını beklemektedir. halbuki ne karşılıksız ne menfaatsiz büyütmuştür o çocuğu değil mi ;-)
 • "analar dert yesin. yarımşardan dört yesin."
  "analar taş yesin, yarımşardan beş yesin."