şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ne idugu belirsiz varsayimlarla, ne idugu belirsiz tahminler yapan, bu arada kafayi yiyen kisi. abuk meslek...
 • analcı.analdan hoşlanan.anal tutkunu.delisi.manyağı olmuş.
 • genelde "is diil bu programcilik. yaz babam yaz iste, amelelikten baska bisey diil. birakmam lazim bu isleri." dusuncesiyle baslanan bir meslek oldugu icin programcilarin kil oldugu insan modelidir. iyi/kotu analist ayrimi cok basittir. uml, case ve/veya programlama felsefeleri hakkinda kisa bir diyalog yeterlidir.
 • şimdiye kadar yaptigi her tahmin ve hatta modelin bir moka yaramadigini sürekli farkeden ama balik hafizasi ile kaybolmaya mahkum bu meslegi sürdürmekte israr eden, sürekli asağilanip hor görülen ve tüm türkiye'de sayisi 40'i gecmedigi icin bir türlü sesini duyuramayan zavalli sürüngen kölelere verilen ad. (bkz: borsa) (bkz: harakiri) (bkz: cinnet)
 • analist olmak isteyenlerin 'the monkey business' adli kitabi okuyup bir kez daha dusunmelerini oneriyorum...bu kitabi yazan ex-analistlere gore cok para kazanmalarini ragmen tum analistler aslinda sosyal hayati olamayan maymunlardir.
 • sanırsam sinemadaki en güzel örneği pi adlı filmdedir..
 • tanımlara değil de verilere dayanan tespitler yaparlar (bkz: mentat).
 • 2001 krizi sırasında, evet tam kriz olurken, sınıfa neden kriz olmayacağını anlatan, sınavda sorduğu ve çözmek için sadece ekonominin en temel bir kaç prensibini bilmeniz gerek dediği soruyu üç ders boyunca çözemeyen hocaları gördükten sonra bir iktisatçı daha kötü bir duruma düşemez diye geçirmiştim içimden meğer yanılmışım.
  the san francisco chronicle gazetesi yatırım analistlerinin performanslarını değerlendirmek için her yıl başında sekiz analiste beşer adet hisse senedi seçtiriyor, sonra bu kağıtların performansını joly'nin seçtiği kağıtların performansıyla karşılaştırıyor; sonuç şu: joly de hisse senedi seçiminde analistler kadar başarılı. burada önemli olan joly'nin california'daki bir hayvanat bahçesinde yaşayan bir orangutan olması. peki vaziyet buyken neden her yıl aynı değerlendirmeye katılırlar anlamadım, hiç mi ders almazlar geçmişten.

  şimdi açılın bi şöyle, genelleme yapmak istiyorum analistler hakkında: geçmişten ders almıyorlar, geleceği ancak bir orangutan kadar tahmin edebiliyorlar, bugünlerini de geçmişe bakıp geleceği tahmin etmeye çalışmakla harcıyorlar. napıyo bunlar bi türlü anlayamadım.