şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ispati zor, itibari yuksek bir ozelliktir. yetenegin kendine, kurumsal kimligini muhendislere, popularitesini, is ilanlarina borcludur.

  boyle bir yetenege sahip insan, parca ile butun arasindaki iliskiyi cozmus, parcanin ve butunun ozune inmis insandir.

  ozdeki bu bilgi, ayni insani, oznelere/merkezlere degil, aralarindaki iliskiye kafa patlatmaya yoneltir. boyle bir yolculukta da, merkezin iktidarini reddetmeyi varlik sebebi olarak gordugunden, zihin, tek noktadan yayilan gucun kabul gordugu her duruma karsi, alternatif tepki alanlari arayisina girer.

  boylece bir evrim sureci de baslamis olur. varilacak son durak, her halti anlama ve anlatma isteginin onune gecememe, bes yuz metreden sorunlu bir noktayi tespit edebilme, cozmek icin bunyeyi hirpalama ve muhalifligi en ayırdedici kisilik ozelligi olarak ruhuna sabitleme noktasidir.

  o noktadan sonrasinin analizi ise zannedersem klinik psikolojinin alanina girer.
 • - muhendiscan o kekin tamamini yemiceksen yarisini versene?
  - ak$am vereceksen neden olmasin?

  tarzi bir muhabbetten yarar ve zararlari gorulebilir.

  analitik du$unce lineerdir. kasilirsa en fazla dairesel yapilabilir, ama sanatin gerektirdigi kesikli veya kaotik yollara girmez. girmesi de gerekmez. gaussian ve random walk'tan bahseden de bizlerden degildir.
 • karı kız meselelerinde bi sikim yiyememeye eşdeğerdir çok afedersin.
 • özgeçmişlere default olarak yazılan özellik. her özgeçmişte mutlaka bulunur. ayrıca bunu alanlar bunu da aldılar: (bkz: lider)
 • analitik düşünme yeteneğine sahip olmayı istememektir. gündelik hayatta bakkaldan ekmek almaktan tutun da, gönül meselerine kadar her şeyi satranç oynarmış gibi hesaplamak, ince eleyip sık dokumak, gerçek hayatın(özellikle gönül meselelerinin) hiç de analitik olmadığını görüp sap gibi kalmak, bir süre sonra "sokarım böyle analitiğe de düşünmeye de" dedirtir.
 • (bkz: wholism)
 • bildiğiniz "düz mantık", ya da pratik zeka olmak.

  analitik düşünme yeteneğine de sahip olunmaz, sahip doğulur.
  bir de çok kayısı ve muzun katkısı olduğu söylenir.

  bir de (bkz: algoritmik düşünme yeteneği) varmış.