1. lab raporlarını yazarken bu siteyi bi yoklayın işe yarar bi şeyler kesin bulursunuz ull.chemistry.uakron.edu/analytical/
  2. kimya 2. sınıfın ilk döneminde kantitatif analizler yapılan,bugün ilk defa girdiğim,şunu şuraya koy yok damlalıkla 3 damla hede damlat gibi şeylerle beynimi yemiş ayrıca 4 saat beni ayakta tutarak belimin ağzına sıçmış labdır.
  3. özellikle kantitatif analizler baslığı altında enstrümental analizin kafaları bünyeleri zorladığı yeter artık dedirten bittiğinde yedi kat göğe yükselmişçesine huzur duyulan laboratuar işkencesi
  4. lablar dıgerlerıne gore oldukca uzundur ozellıkle gravimetrik analiz
    hata yaparsanız butun gununuzu heba edecegınız yer
  5. kalitatif analizin kantitefe göre bir hayli zor oldugu ders...adamın ömrünü yer.elinizdeki behere boş boş bakıp bende hangi hede hödö var diye felsefe yapmaya başlatır insanı...kantitatif analizde ise gravimetri en kolayıdır. az biraz özen ister ama insanın o kadar çok boş vakti kalır ki bütün lab reportlarınızı yazıp bitirebilirsiniz...
  6. analitik kimya labinda hassas tartim oldukca onemlidir. ancak nerede ne kadar hassas olunmasi gerektigini bilmek de yine analitik kimyanin ya da genel olarak hayatin esaslarindandir.

odtu'deki analitik kimya labinin tartim odasini bilenler bilir. lab sirasinda kalabaliklasir sira beklemeniz gerekir. miligram seviyesinde tartim alabileceginiz, esintilerden etkilenmesin diye cam fanus iceren guzel tartilari vardir.
    bir analitik kimya labi sirasinda, yine canhiras bir sekilde titrasyon yapip, tartim alip, sira beklerken, onumdeki kizin binbir zahmetle, 6.0000 gram birsey tartmaya calistigini gordum. 5.9989 oluyor ama o da inatla, 6.0000 a tamamlamak icin ugrasiyordu. 6.0045 oluyor, sonra biraz aliyor, tekrar 6.0000 in altina dusuyor ve bu kisir dongu icinde yuvarlaniyordu. bu tur hassas tartilarda, son basamagi sabit tutmak, masanin uzerinde duran bir bardagin kendi kendine ziplamasiyla esdeger bir olasiligi var denebilir. kiz inatla arkasindaki kalabaliga aldiris etmeden tartiyla cebellesiyordu. kendine ozel tartisi olsa gitsin istedigi kadar debelensin ama biz de sirada bekliyor, bir an once deneyi bitirmeye bekliyorduk.

ne tarttigini sordum, o da kscn oldugunu soyledi. birden sasirdim, kscn'yi neden bu kadar hassas tartiyordu ki? kscn miktari kompleklesme yapildigi icin zaten fazla ekleniyordu, titrasyona bir etkisi yoktu ve miktarinin hassas olarak olculmesi gereksizdi. yaptigi deneyin farkinda olan her insan evladi o an bunu anlayabilecek kabiliyetteydi ama o hanim kizimiz, zamanin otesinde (!) bilgisiyle inatla hassas tartmaya calisiyordu. hadi dedim ki kendime, tamam hanim kizimiz cok hassas (!) super bir deney yapacak, bu nedenle bu kadar ugrasiyor, sonucun mukemmel cikmasi icin ama gel gor ki, bir deney icin tartmasi gereken miktarin 3 gram oldugunu ve iki deney yapacagi icin ayni kagit uzerine 6.0000 tartip sonra ikiye bolecegini soylediginde artik benim hafsalam durumu algilamakta zorlasti ve tartim odasini saskinliktan ne diyecegimi bilemeyerek terkettim. hassasligin zaten luzumsuz oldugu bir tartim yaparken, kasip hassas olan bu arkadas, ayni hassaslikla, 6.0000 gram tarttigi seyi, goz karari ikiye bolerek super bir deney gerceklestirecegine cani gonulden inanmisti ki onu ikna etmek mumkun olamazdi.

sonucta her ikimiz de kimyager diplomasi aldik ya ben ona yanarim. umarim su an en azindan ogretmenlik yapmiyordur da yeni nesil bu sekilde "analitik" dusunebilen bir ogretmeninden mahrum kaliyordur. amin.
  7. lab föylerine güvenilmemesi gerektiğini bana kanıtlamış lab. eklenmesi söylenen miktarlarla analiz yapıldığında beklenen değişimler asla gözlenmez. talimatlara güvenen bireyler de analiz boyunca 4-5 parçaya ayrılması gereken toplu iğne ucu kadar çökeleklerle uğraşırlar.

birkaç telafiden sonra föy ne kadar diyorsa iki katı reaktif eklenir
  8. labdayken kimyasal maddeler gelişigüzel birbirine karıştırılmamalıdır yani ne malzemeden çalınmalı ne de aman efendim bol olsunda iyi olsun mantığıyla bulunan her şey konulmamalıdır bu cok önemli yoksa neler olabileceğini tahmin edebiliyorsunuzdur ayrıca laboratuvar toz, nem, titreşim, buhar, zararlı canlılar gibi olumsuz etmenlerden korunmalıdır yoksa bu olumsuz etmeler labınızın içine edebilir...
  9. saf su kullanmanın zorunlu olduğu bir laboratuvar

analitik kimya laboratuvarı hakkında bilgi verin