• sagopa kajmer. bir pesimistin gözyaşları. cd 1 track 2.

sago'nun kaleminden:

analiz bana değişik şeyler hissettiren şarkılarımdan birisi. kayıt sonrasında biten şarkıyı dinlediğimde gözlerim doldu ve "olmuş" dedim. sözleri itibariyle gerçekten özel ve tolga*'nın mükemmel ney tekniğiyle apayrı bir duygu buldu, benimleyse ayrı bir dünya.analiz bugüne değin gördüğüm ufak ayrıntıların büyük açıklaması niteliğinde, hayatımın tezini verdim misali. bence trkçe rapin en ince en teknik şarkılarından birisi. umarım beğenirsin.

sözleri:

kralın elleri nasır ve yelleri soğuk günün ve belleri kırık dünün
    ve gözleri donuk çocuk ve selleri yıkar evim, duvarların buruk içim
    ve pilleri bitik kalplerin yönleri kayıp ara. yıllatılmış senelerin
    nöbetçileri değil miyiz? gardiyan da bendim, hakimin de kendisi
    ve hapse teslim edilen huzurun gırtlağını ben kestim, katil oldum
    şirretimden, müebbetim hürriyete!...bu kül tablası kaçıncı kez yattı
    sigara altına? söyle her nefeste kaç adım yanaştım tahtıma? neferin
    nefesi manevi, ve her maneviyatta cesareti sakladın ve cebine tıktın.
    bıkıktın, halden anlamazlar ordusuyla ayrı yere tıkıktın ah!...
    sancılarına karşı sen yıkıktın, hep bakıktın akıbetine dürbünle
    sürgüne kakıktın, analiz her bedende ayrı ruhtu sen kayıptın
    evvelindir mahremin ve örtü örttüm üstüne ve tanrı, sanrı çekti
    gözüme, bir kalemde gelecek ekti. körpe kalbim zorba düştü, torba
    doldu bin yalanla kin üşüştü, din bozuldu, hin doluydu tin hududu
    bin bıçakla harp yaşandı, sin gömüldü in içine, yaramı tuzla sıvadı
    her melek ve bin (sago k) çile, gözümün içine iğneler batırdı bu felek
    analiz ettim her günahta bir kelek, not aldım, not edildi, özrü
    diledim reddedildi, yaşadım yanıldım resmedildi günahın payını buldum

analiz ettim kimler arkasında kinler ve inlerin karanlığında
    güneşi kim bekler ve geride kalan o dünler kime gülümser?
    kime iyimser? kime kötümser? yarının bugünden çıkarı ne?
    ve analiz ettim her duada gerçeğin bir payını buldum
    kudretinde puslu kişilik ayıpları ve düşene tekme atan o insan
    kayıpları, çıkara dayalı pahalı zamanın harcanışı
    bugünün yarından çıkarı ne?

anlamaktı zor olan ki kolaya kaçmak alınmaktı herşeye ben aslı buldum
    yaslı kalbim faslı kör durumda ilacı oldum. hep kiracı kaldım verilen
    her değerde hancı durdum, yıkılan her güvende yolcu düştüm
    üşüdüm yalnızlarda yıldızımla karaya düştüm sancı buldum, yankılandı
    bin acımda her sesim ve analiz ettim. kimsesizdi ruhum ki; kimselerdi
    kimsesizler hilesizdi tüm görüntüler ve her seferde gerçeğin bir payını
    buldum. yorgun oldum sorgum bitti, durdum baktım yağma etti tanrı
    tüm ganimetleri, riya rüyalar anlatıldı gereği yoktu. martavalla avunan
    oldu insanoğlu, çukura gömdü arzularını, tüm günahlarıyla onure etti yalnızlar ve garibe düştü
    ayak yürür, atar yürek, zaman çatar gömer kürek ve her bilek düşer yere
    okka yüzdüm yara bere, korku bir tüfek ufak tefek, felekse avcı
    gözü pek, analiz ettim sen tek, hep yek!...
  • en sevdiğim sagopa k. şarkısı. o başındaki gitarın tınısı, sonundaki neyin harikalığı gerçekten muazzamdır. şarkı başladığında insanı alıp götürür ve lirikalite olarak çok üst seviyedir. ilk ergenlik döneminde dinlememe rağmen hala ve hala dinliyorum, gerçekten efsane.
    bu sözler ise favorimdir, manası çoktur.

"bıkıktın, halden anlamazlar ordusuyla ayrı yere tıkıktın, sancılarına karşı sen yıkıktın, hep bakıktın akıbetine dürbünle, sürgüne kakıktın, analiz her bedende ayrı ruhtu sen kayıptın."
  • kökünde anal kelimesi vardır. anal demek göt demek. yani götten uydurmanın ingilizce ve afilicesidir.
  • çok geniş bir kavram olmakla birlikte bilişim sektörü dahilinde düşünürsek temelde ikiye ayrılır, iş analizi ve sistem analizi olarak. iş analizleri daha yalın, teknik ifadelerden bir derece daha arınmış, bol diyagramlı dökümanlar iken sistem analizleri daha çok developerlara ve test uzmanlarına yönelik, sistemin kullanacağı servislerden kayıtların atılacağı tablolara kadar teknik detayların yer aldığı ve genelde word, excel, visio gibi programlar kullanılarak hazırlanan belgelerdir diyebiliriz.
  • sagopa kajmerin en iyi parçalarından biri, sürekli dinlerim, parçaya giriş efsane.

çıkara dayalı, pahalı zamanın harcanışı,
    bugünün yarından çıkarı ne?
  • türk rapinin değeri en az bilinen parçası olabilir. en iyi türkçe rap şarkılarda da kesinlikle ilk 10' da yer alır. bunlar öyle basit şarkılar değil, bu şarkıları 20 yıldır hala ilk günküne yakın keyif alarak dinleyebiliyoruz, zamanında yaptığı işin büyüklüğünün sagopa kajmer bile farkında değildi bence, öyle ilahi bir albümdür bpg, tanrısal bir şeyler barındırdığı kesindir. ezcümle; lirikleri ile beat i ile, nakaratıyla gerçekten inanılmaz bir şarkıdır. şahsen en sevdiğim kısmı ise şudur;

" ayak yürür, atar yürek
    zaman çatar, gömer kürek
    ve her bilek düşer yere
    okka yüzlüm yara bere
    korku bir tüfek, ufak tefek
    felekse avcı, gözü pek
    analiz ettim
    sen tek, hep yek "
  • alah kimseyi duşurmesin ...
    sınavlarda vahiy gelsin diye bekleyen yuzlerce tip
  • limit, türev, integral konularının her türlüsünü barındıran derslerin genel adı. 4 dönem boyunca matematik bölümlerinin öğrencileri alır. dönemler ilerledikçe integrallerin de katları artarak gider.

üniversite hayatım boyunca gördüğüm dördünden, üçünü alttan alarak tekrar ettiğim derstir ayrıca. analiz 1'i de dc gibi saçma sapan bir notla geçmiştim. sonradan "keşke onu da alttan alsaydın ya!" dedirtmiştir bana. çünkü başta zor görülmesine rağmen alttan alınınca insana aşırı kolay gelen bir derstir bu analiz. en sevdiğim ders olma ünvanına bile yerleşmiştir sonradan. alttan aldığım her dönemde ba veya bb gibi bana göre yüksek notlar düşürmüşümdür. 6 kredisi olduğu için de bir ara şeref öğrencisi bile yapmıştır beni* lakin okulun uzamasına engel olamamıştır.
  • hani boksörler olur, yerle yeksandır, sonra zirveye çıkar. en güçlü yumruklarını zirvedeyken atar, sonra yavaş yavaş güçten düşer. işte bu şarkı o boksörün* attığı en sağlamlar yumruklardan.
    tabi köşedeki diğer adamların da hakkını vermek gerek. (bkz: tolga ünaldı)
  • (bkz: calculus)
hesabın var mı? giriş yap